Masz niedoczynność tarczycy? Jeszcze przez 2 tygodnie nie wykupisz w aptece euthyroxu

W aptekach brakuje euthyroxu i gluckophage.
W aptekach brakuje euthyroxu i gluckophage. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Chorzy z niedoczynnością tarczycy np. w przebiegu choroby Hashimoto, którzy przyjmują przepisywany przez lekarza euthyrox, w ostatnim czasie nie mogą wykupić recepty na ten lek. Aptekarze rozkładają ręce, bo leku nie ma nigdzie. Pacjenci muszą zachować cierpliwość jeszcze przynajmniej przez 2 tygodnie.


Podobna sytuacja jest z lekiem gluckophage, który zalecany jest przez lekarzy chorym na cukrzycę lub cierpiącym na stan przedcukrzycowy. Choć ten lek powinien pojawić się wcześniej w aptekach.

Za dwa tygodnie
– Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego docierają sygnały o chwilowych problemach z dostępnością dwóch produktów leczniczych - Euthyrox i Gluckophage. Podmiot odpowiedzialny - Merck sp. z o.o. przekazał informację do GIF, URPL oraz do Ministerstwa Zdrowia o czasowym wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego Euthyrox oraz produktu leczniczego Glucophage – informuje naTemat Michał Trybusz rzecznik GIF.

Rzecznik dodaje, że z informacji przekazanych przez podmiot odpowiedzialny, czyli producenta lub dystrybutora leku, wynika, że ewentualne braki euthyroxu nie powinny trwać dłużej niż 2 tygodnie. Z informacji otrzymanych w sprawie produktu glucophage, że wznowienie produkcji powinno nastąpić w drugiej połowie czerwca.
O całej sprawie jest poinformowany resort zdrowia, który otrzymuje z GIIF takie informacje w ramach cotygodniowych raportów dotyczących dostępności produktów leczniczych na rynku polskim.

Lekarz rodzinny pomoże
Co robić jeśli nie mamy zapasu wspomnianych leków? Przerywanie przyjmowania zarówno jednego jak i drugiego leku może skończyć się dla nas niekorzystnie, szczególnie euthyroxu.

Dlatego warto w takiej sytuacji wybrać się przynajmniej do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który doradzi co robić lub przepisze lek o podobnym działaniu na czas braku tego, który zwykle przyjmujemy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

[b]Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE.[/b] "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"[/b]
Komisja Europejska

Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE. "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"