Życie z tą chorobą nie jest łatwe. Celiakia może odebrać marzenia o dziecku

Leczenie celiakii to tak naprawdę stosowanie diety bezglutenowej.
Leczenie celiakii to tak naprawdę stosowanie diety bezglutenowej. Fot.123rf /Sergey Ryzhov
Tak, jak różny jest wiek chorych, u których wykrywa się celiakię, tak też różny jest zwykle obraz kliniczny choroby – napisali na swojej stronie internetowej członkowie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Starają się sprawić by "bezglutenowa rzeczywistość” była w naszym kraju choć odrobinę lepsza.


Celiakia, czyli choroba trzewna, ma podłoże genetyczne. Charakteryzuje się trwającą przez całe życie nietolerancją glutenu - białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu).

Tylko dieta
Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

– Pacjenci mają zmniejszoną powierzchnię absorbcji czynników odżywczych. U osób z rozpoznaną celiakią obserwujemy też blisko czterdziestokrotny wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory jamy brzusznej: wątroby, trzustki, jelita grubego i dwudziestokrotny na raka jamy ustnej, gardła, przełyku – tłumaczy dr Anna Bochenek-Mularczyk, ekspert z zakresu leczenia chorób cywilizacyjnych.


Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową u człowieka. W Polsce wykrywa się zaledwie odsetek wszystkich przypadków. Szacuje się, że jest to około pięciu procent. Zatem choruje nawet prawie 400 tysięcy osób, ale większość nie jest świadoma choroby.


Co ciekawe, przy nieleczonej celiakii może pojawić się szereg problemów natury psychicznej i neurologicznej: nerwice, depresja oraz różnego typu zaburzenia zwłaszcza uszkodzenia nerwów obwodowych, ataksje, napady padaczkowe.

Walka z celiakią jest tak samo trudna jak walka z mitami na jej temat. Nadal można spotkać osoby "wyleczone” z celiakii w dzieciństwie, które w dorosłym życiu cierpią na bardzo poważne schorzenia w związku z nieprzestrzeganiem diety bezglutenowej.
Celiakia a marzenie o dziecku
Nie ma wątpliwości, że celiakia może przyczyniać się do trudności z utrzymaniem ciąży.


– U chorych kobiet dochodzi do poronień nawykowych. Zdarzają się pacjentki, które po konkretnej zmianie diety zachodzą w ciążę i mamy szczęśliwe rozwiązanie – zaznacza dr Anna Bochenek-Mularczyk.

Jednak wpływ choroby na płodność nie dotyczy tylko kobiet. Jak podkreśla dr Mularczyk, u mężczyzn może dochodzić do zaburzeń ruchomości plemników.

Nadzieja na przyszłość
Choć celiakia nie jest chorobą, którą można "odłożyć na bok”, to jednak jej właściwe i kompleksowe leczenie pozwala na zminimalizowanie niekorzystnych objawów. Chorzy mogą mieć samopoczucie nie gorsze niż osoby zdrowe.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...