Szansa na kompromis ws. Muzeum Westerplatte. Dulkiewicz złożyła ofertę Sellinowi

Aleksandra Dulkiewicz nie zamierza odpuścić w sprawie Muzeum Westerplatte.
Aleksandra Dulkiewicz nie zamierza odpuścić w sprawie Muzeum Westerplatte. Fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta
Budowa Muzeum Westerplatte budzi duże kontrowersje. Władze Gdańska nie chcą zgodzić się na plany rządu i zamierzają walczyć. Prezydentka Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w tej sprawie z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem. Z obu stron padły ważne propozycje.


W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Gdańska przyjęła apel, który jest wyrazem sprzeciwu wobec zgłoszonego przez PiS projektu ustawy o inwestycjach dotyczących budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Chodzi o przymusowe wywłaszczenie pola bitwy na Westerplatte wraz z pomnikiem Obrońców Wybrzeża i przeniesienie własności na rzecz Skarbu Państwa.

Zdaniem gdańskiego samorządu to próba przejęcia organizacji uroczystości na Westerplatte przez władze państwowe i "realizowanie ich zgodnie z własną wizją historii". Ma być to kolejna odsłona walki z samorządem i odbieranie mu jego praw i kompetencji.


– Zrobię wszystko, co możliwe w walce z opresyjnym państwem PiS, który chce wprowadzić ustawę szkodliwą dla polskości Gdańska – mówiła prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Polityczka nie poprzestała na słowach. We wtorek spotkała się z ministrem Jarosławem Sellinem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rozmawiała z nim o budowie Muzeum Westerplatte.

– Złożyłam ofertę, że tereny Gdańska mogą być włączone do powstającego muzeum. Mam nadzieję, że minister tę propozycję rozważy. Prace nad specustawą powinny zostać wstrzymane – mówiła po spotkaniu na wspólnej konferencji prasowej Dulkiewicz.

Prezydentka Gdańska podkreśliła również, że "Westerplatte powinno być miejscem, które łączy, a nie dzieli".

Z kolei Sellin zaproponował, aby przedstawiciele Gdańska znaleźli się w komitecie honorowym budowy muzeum.

– W tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcję tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać – mówił minister.

Wysłannicy miasta Gdańska mieliby znaleźć się również w komitecie honorowym Muzeum II Wojny Światowej. – Niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało – powiedział Sellin i ponowił zaproszenie.Minister wyjawił również, że 1 września w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte najprawdopodobniej weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.


źródło: wp.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Koniec papierowych legitymacji! Szkoły wprowadzają w życie nowe przepisy MEN

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce