Bez magnezu ani rusz, ale lepiej nie przesadzać. Przedawkowanie może być niebezpieczne

Przedawkowanie magnezu jest możliwe w przypadku choroby, lub gdy przesadzimy z suplementami diety.
Przedawkowanie magnezu jest możliwe w przypadku choroby, lub gdy przesadzimy z suplementami diety. Fot. Kamil Broszko / Agencja Gazeta
To jeden z najważniejszych pierwiastków, jaki jest potrzebny naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Ma wpływ na pracę między innymi naszych mięśni u komórek nerwowych. Ale uwaga – nie można przedobrzyć, w przeciwnym razie grozi nam hipermagnezemia.


Z pewnością widzieliście w telewizji reklamę suplementu diety informującą o tym, jak bardzo magnez wpływa na nasze życie, jak jego niedobór jest groźny. Przy czym skurcze w nogach podczas snu to najmniejszy z problemów, jaki może nas spotkać. Z powodu braku magnezu mogą nam dokuczać silne bóle głowy lub wzmożony stres.


Dostarczenie większej ilości magnezu jest względnie łatwe, wystarczy wziąć tabletkę lub zmienić dietę i spożywać produkty zawierające więcej magnezu niż te, które jedliśmy do tej pory. Problemy zaczynają się, gdy magnezu w organizmie mamy za dużo. Bo okazuje się, że magnez można przedawkować.


Nie przesadzaj z tabletkami
Hipermagnezemia, czyli przedawkowanie magnezu, zwykle związana jest z poważnymi chorobami. Narażone są nie nią osoby z chorymi nerkami, które nie pracują prawidłowo i nie usuwają nadmiaru magnezu z organizmu. Ale hipermagnezemii można się nabawić podczas leczenia preparatami zawierającymi lit, które stosowane są na przykład przy dolegliwościach psychicznych.


Zdarza się, że magnez przekracza dopuszczalne normy w organizmach osób chorych na nowotwory. Gdy poziom magnezu podnosi się, często jest to oznaką nasilenia choroby. Jeśli podejrzewamy u siebie hipermagnezemię, koniecznie trzeba zrobić badania krwi, a ich wyniki skonsultować z lekarzem.

Ile magnezu dziennie?

Osoby dorosłe potrzebują dziennie od 290 mg do 450 mg magnezu. Większe zapotrzebowanie mają osoby nastoletnie, w wieku dorastania, oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią. W takich przypadkach należy spożyć o 400 do 700 mg magnezu.

Lekka hipermagnezemia może skutkować osłabieniem organizmu, zawrotami, nudnościami i bólem głowy oraz prowadzić do zaparć. Jeśli jednak poziom magnezu znacznie przekroczy dopuszczalną normę, wówczas sole magnezu działają przeczyszczająco. Ponadto przy przedawkowaniu mogą się pojawić problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie oraz nierówna lub spowolniona praca serca.

Jak usunąć nadmiar magnezu?
Jeśli weźmiemy za dużo suplementów diety i wystąpią objawy przedawkowania magnezu, najprościej będzie odstawić na kilka dni wszystkie preparaty i suplementy. Organizm sam wyreguluje sobie odpowiedni poziom magnezu. Przy okazji niegłupim pomysłem będzie skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, który tak ustawi dietę, by była najlepiej zbilansowana i zawierała takie ilości pierwiastków i minerałów, jakich potrzebuje nasz organizm.

Przy poważnych objawach przedawkowania, kiedy poziom magnezu jest bardzo wysoki, lekarz zdecyduje o bardziej zdecydowanych formach leczenia. Kurację wspomogą preparaty z zawartością wapnia lub zastrzyki z roztworem chlorku sodu. Może się też okazać, że konieczne będzie podanie leków przeczyszczających, płukanie żołądka, a w najpoważniejszych przypadkach dializy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...