Kolczyk w języku kusi... zwłaszcza młodych. Dentystów natomiast kusi, by powiedzieć, co o tym myślą

Kolczyk w języku może mieć niekorzystny wpływ na nasze zęby.
Kolczyk w języku może mieć niekorzystny wpływ na nasze zęby. Fot. Eddy Van 3000 / http://bit.ly/1JVrfQq / CC - BY - SA / http://bit.ly/1dsePQq
Umieszczanie na ciele ozdób, w tym kolczyków, to żadna nowość. Robiono tak już w starożytności. Chodziło o pokazanie swojej przynależności. Miało to przede wszystkim znaczenie symboliczne lub religijne. Dziś to głównie sposób na wyrażenie indywidualizmu, odrębności, urozmaicenie wizerunku, zaimponowanie osobom w najbliższym otoczeniu.


Umieszczenie kolczyka w języku to dość skomplikowana procedura. Wymaga delikatności, precyzji, ale także sporego doświadczenia i umiejętności manualnych. Polega na przekłuciu wyznaczonego miejsca igłą o grubości trzpienia kolczyka (to ten szpiczasty element), a później umieszczenia w nim ozdoby. W przypadku języka, czas gojenia się miejsca przekłucia wynosi około 5 tygodni. Przekłuciu może towarzyszyć obrzęk.

Moda za wysoką cenę
Jest to obce ciało w jamie ustnej, które bez przerwy drażni błony śluzowe i uszkadza szkliwo zębów.

– To najlepszy sposób, żeby zrobić sobie krzywdę. Może powodować niebezpieczne zmiany zapalne i nowotworowe – przestrzega dr Tomasz Falkowski, dentysta, implantolog z Centrum Stomatologii i Ortodoncji Pro Ortodont w Warszawie.

Specjaliści przestrzegają, że bez rygorystycznego zachowania zasad higieny, piercing jamy ustnej może mieć opłakane skutki. Wokół kolczyka może gromadzić się bowiem płytka bakteryjna. Należy stosować specjalne szczoteczki do języka, myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, stosować regularnie płyny do płukania jamy ustnej.
Lista efektów ubocznych
Jak tłumaczy dr Tomasz Falkowski, najczęstszym "rezultatem” umieszczenia kolczyka w języku jest... uszkodzenie szkliwa zębów, które mogą mieć styczność z biżuterią. Może dochodzić także do kruszenia się brzegów zębowych w wyniku tego, że ozdoba w języku nieustannie w nie uderza. Oprócz uszkodzeń szkliwa, może dochodzić też do owrzodzeń, bakteryjnego zakażenia jamy ustnej, reakcji alergicznych.

Tradycji czy mody na zakładanie kolczyków, która trwa od setek lat, raczej nie zmienimy. Możemy jednak zmieniać świadomość, szczególnie młodych ludzi, chętnych do eksperymentów w tak wrażliwym i newralgicznym miejscu jak język. Koszty leczenia i poprawy stanu zębów po kontakcie z ozdobami mogą być naprawdę przekonujące...
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...