Jedna z najbardziej magicznych nocy w roku już wkrótce. Kiedy będzie można zobaczyć Perseidy?

Maksimum roju Perseidów przypadnie na noc z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia.
Maksimum roju Perseidów przypadnie na noc z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia. Fot. Jakub Dąbrowski / Agencja Gazeta
Jeśli każda spadająca gwiazda spełnia jedno życzenie, w nocy z poniedziałku na wtorek będziecie mogli wystrzelać się ze swoich pragnień serią. Już wkrótce czeka nas jedna z najbardziej niezwykłych nocy w roku.


Mowa o Perseidach, które w połowie sierpnia wpadają w ziemską atmosferę, robiąc na niebie pokaz naturalnych efektów pirotechnicznych. Zgodnie z tradycją przywykło się mówić o nich "spadające gwiazdy", choć z naukowego punktu widzenia to gruby błąd. Tak naprawdę Perseidami nazywa się roje meteorów, których maksimum przypadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia.Perseidy to jedno z tych zjawisk astronomicznych, które na luzie można oglądać gołym okiem. A w sprzyjających okolicznościach – czyste, niezachmurzone niebo; brak miejskiego oświetlenia – wpadające w atmosferę meteoryty potrafią zrobić niesamowity, świetlny spektakl. Idealny obraz do nocnego relaksu.


Gdzie i o której oglądać Perseidy 2019?
Najlepsze wybrać jak najmroczniejsze miejsce. W niektórych miastach, jak np. w Warszawie przy Centrum Nauki Kopernik zostaną wyłączone miejskie światła, by obserwatorzy mieli jak najlepszy widok na Perseidy. Najbardziej wygrani są jednak ci, którzy mogą wyjechać na te kilka godzin poza miasto, by na łonie natury oddać się nocnemu seansowi.


Ten zacznie się już koło 22. Do północy najlepiej zerkać na niebo od południowego po północny horyzont. Po północy Perseusz wzniesie się wysoko nad horyzont - wtedy warto się po prostu położyć i w tej pozycji śledzić jak największą część nieba prosto nad głową.Gdzie znaleźć Perseidy?
Tak naprawdę Perseidy można oglądać na nocnym niebie już od połowy lipca. W nocy z 12 na 13 sierpnia osiągają one jednak swoje maksimum, dlatego obserwatorzy mogą liczyć na widowisko z setkami meteorytów.


Perseidy wzięły swoją nazwę od gwiazdozbioru Persusza i z punktu tej konstelacji na niebie wlatują w ziemską atmosferę. To południowo-wschodni obszar, lecz w noc z poniedziałku na wtorek będzie można obserwować rój na całym nieboskłonie.

Perseidy – skąd się wzięły?
To oczywiście nie spadające gwiazdy, bo gdyby te faktycznie spadały, mielibyśmy grubo przerąbane. Tak naprawdę to pozostałości po komecie Swifta-Tuttle'a, odkrytej w 1862 r. Kometa była ostatnio widziana ok. 25 lat temu, kiedy to zostawiła obok Ziemi swój warkocz.

Co roku na przełomie lipca i sierpnia Ziemia wpada w pozostałość tego warkocza. Warkocz tworzą zamarznięty lód i odłamki skalne, które wpadając w atmosferę, scalają się i dają taki efekt.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi