Nie pozbędziesz się go z pomocą "wyjątkowej pasty". Kamień nazębny trzeba usuwać u dentysty

Kamień nazębny trzeba regularnie usuwać w gabinecie stomatologicznym.
Kamień nazębny trzeba regularnie usuwać w gabinecie stomatologicznym. Fot. 123RF / zlikovec
Kamień nazębny powstaje z resztek pokarmowych przy udziale bakterii i nieskutecznie usuwanych podczas szczotkowania złogów, które uległy zwapnieniu osadzając się na zębach, zwłaszcza dolnych siekaczach – wyjaśnia dr Tomasz Falkowski, dentysta, implantolog z Centrum Stomatologii i Ortodoncji Pro Ortodont w Warszawie.


Nie tylko estetyka
Zalegający kamień na zębach zaczyna po czasie być widoczny i wygląda - krótko mówiąc - paskudnie. To dopiero początek problemów – podkreśla nasz ekspert.

Dlaczego? Oznacza to przede wszystkim rozwijające się w najlepsze choroby dziąseł. Pojawiają się krwawienia, zaczynamy czuć niesmak w ustach. Kolejny etap to choroby przyzębia, a to oznacza rozchwiane zęby i ryzyko konieczności ich usunięcia.

Polacy vs. kamień nazębny 0:1
Szacuje się, że nawet 70 proc. pacjentów trafia do gabinetów stomatologicznych ze złogami kamienia nazębnego, który był czyszczony nieregularnie albo... wcale! Błędne jest przekonanie, że szczotkowanie zębów wystarcza.

Kamienia, niestety sami się nie pozbędziemy. Zapewniania rodem z reklam, że "wyjątkowa pasta usuwa kamień nazębny" warto włożyć między bajki. Kompleksowe pozbycie się kamienia może nastąpić w gabinecie stomatologicznym i jest to złożony proces.

Usuwanie złogów kamienia powinno odbywać się raz lub dwa razy w roku. Higienistka wykonuje wówczas skaling, piaskowanie i polerowanie zębów. Zabieg powinien poprzedzać rozpoczęcie właściwego leczenia stomatologicznego, ortodontycznego czy prac protetycznych.

Odpowiednia pasta, szczoteczka, woda to nasi sprzymierzeńcy w walce z kamieniem nazębnym choć zwycięstwa w tej bitwie nie zagwarantują. Jak wybrać odpowiednią pastę? Warto spojrzeć na skład i... zrobić sobie małą powtórkę z chemii: ważne są stabilizowany związek cyny i fluoru bo działa antybakteryjnie czy sole cynku (chlorek cynku lub cytrynian cynku).

Jak zapobiegać?
Gdy wypijemy mocną kawę, herbatę czy czerwone wino, warto przepłukać usta wodą - podpowiadają specjaliści. Naszym kolejnym sprzymierzeńcem będzie na pewno biała dieta: bogata w nabiał, różne produkty mleczne - najlepiej bez dodatku cukru.

No i najważniejsze: rzucenie palenia! Kamień nazębny u palaczy potrafi odkładać się w ekspresowym tempie. Wszystkie te wskazówki mogą pomóc w walce z kamieniem nazębnym. Natomiast najskuteczniejszą metodą pozostaje regularne usuwanie go przez specjalistę z powierzchni naszych zębów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii