Zamknęli kilka różnych osób w jednym pomieszczeniu. Teatralna historia o tym, jak bardzo pozory mylą

"Klub winowajców" to spektakl oparty na scenariuszu kultowego filmu "The breakfast club"
"Klub winowajców" to spektakl oparty na scenariuszu kultowego filmu "The breakfast club" Fot. materiały prasowe
Co się stanie, gdy na kilka godzin w jednym pomieszczeniu zamkniemy ludzi skrajnie różnych? Zostaną przyjaciółmi, pozabijają się czy oszaleją? Na te pytania stara się odpowiedzieć sztuka "Klub winowajców", która właśnie zadebiutowała w Teatrze WARSawy.


Sztuka oparta o scenariusz kultowego filmu
Jeśli komuś wydaje się, że tytuł "Klub winowajców" brzmi znajomo, to oczywiście ma rację. Sztuka powstała bowiem w oparciu o scenariusz Johna Hughesa do kultowego filmu o tym samym tytule (ang. "The breakfast club").

Obraz opowiadający o losach i problemach młodzieży w Stanach uznawany jest za jeden z najlepszych tego gatunku, dlatego mogłoby się wydawać, że próba zmierzenia się z jego scenariuszem i zbudowania go - w pewnym sensie - na nowo, wymagała odwagi. Zdecydowała się na to reżyserka Agnieszka Czekierda, która przeniosła fabułę na deski warszawskiego teatru.

– To tak doskonale napisany scenariusz, że zmierzenie się z nim było wyłącznie przyjemnością, natomiast prawdziwe wyzwanie stanowiła praca z debiutantami – opowiada Agnieszka Czekierda. – Założyłam, że to będzie bardzo aktorski spektakl, postawiłam tu mocno na emocje i relacje między aktorami. Celowo nie wprowadziłam żadnych zabiegów teatralnych, za którymi można by było się schować. Realizacja takiego założenia z artystami wkraczającymi dopiero w świat teatru to ryzykowna decyzja, ale mam nadzieję, że się opłaciła – dodaje.
W spektaklu rzeczywiście zobaczymy początkujących artystów - część z nich jest na drugim roku szkoły aktorskiej, a dla wszystkich wystąpienie w spektaklu to debiut. Zupełnie nowe twarze, które nadają sztuce świeżości i czynią ją bardziej autentyczną - w końcu "Klub winowajców" opowiada o grupie bardzo młodych ludzi. .

Różni, a jednak tak podobni
W sobotni poranek, w jednym pomieszczeniu spotyka się piątka uczniów. W ławkach zasiadają typowy kujon, szkolna piękność, buntownik, sportowiec i dziwaczka. Stereotypowi przedstawiciele licealnych grup. Ale czy na pewno to takie proste?
Wszyscy znajdują się tu za karę i żeby tego było mało dostają dodatkowe zadanie. Surowy nauczyciel każdemu z nich każe napisać esej, w którym odpowiedzą na pytanie: "Kim jestem?".


Grupa z początku milcząca, z czasem zaczyna rozmawiać. Od drwin i żartów, przez kłótnie, dochodzą do głębokich zwierzeń, które pozwalają poznać ich jako ludzi bardziej złożonych, wielowarstwowych, którzy na co dzień są poniekąd więźniami swojego szkolnego wizerunku.
Wizerunku, który jak się okazuje został im często narzucony i nie do końca im pasuje. Z czasem okazuje się, że choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że każdy z nich pochodzi z innego świata, to w rzeczywistości więcej ich łączy niż dzieli.

"Klub winowajców" chce zadać kłam obowiązującym stereotypom dotyczącym młodzieżowych grup i pokazać ich inne oblicze. Choć nie jest to spektakl, który szczególnie zaskoczy - pewnych zwrotów widz może się domyślić albo po prostu znać je z filmu - to jednak ogląda się go przyjemnie i lekko, a dla młodych widzów może też mieć szczególną funkcję edukacyjną.

– Podczas pracy nad spektaklem mieliśmy otwarte próby, podczas których na widowni zasiadali młodzi, kilkunastoletni ludzie. Poprosiliśmy ich o szczerą informację zwrotną i otrzymaliśmy bardzo pozytywne recenzje. Wspaniale odczytali przesłanie spektaklu – mówi Agnieszka Czekierda. – Twierdzili, że sztuka przyniosła im ukojenie i pozwoliła uświadomić sobie, że nie są sami ze swoimi problemami, że wielu ludzi w ich wieku ma bardzo podobnie – dodaje.
"Klub winowajców" został zrealizowany w ramach realizacji projektu Społeczna Scena Debiutów w Teatrze WARSawy. To spotkanie mistrzów z debiutantami, mające pozwolić stworzyć przestrzeń do tworzenia oraz dać szansę młodym i aspirującym artystom.

Kolejny spektakl w Teatrze WARSawy będziemy mogli oglądać 23 sierpnia. Wkrótce na stronie Teatru zostaną podane daty kolejnych przedstawień.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Maska opadła". PiS szuka pieniędzy na swoje obietnice. Oto gdzie wszyscy za nie zapłacimy
0 0Zdrojewski "chlapnął" o jedno zdanie za dużo. PO odcięła się od jego słów