To "zespół zielonych paznokci", czy może grzybica? Objawy bywają podobne

Grzybica paznokci, czy skóry może przytrafić się każdem. Często "łapiemy" ją podczas wakacyjnych wyjazdów.
Grzybica paznokci, czy skóry może przytrafić się każdem. Często "łapiemy" ją podczas wakacyjnych wyjazdów. Fot.123kikovic / 123RF Zdjęcie Seryjne
Basen, zabiegi kosmetyczne, wysoka temperatura, odpuszczenie sobie zasad higieny i… przepis na grzybicę paznokci lub skóry gotowy. Tu nie może być leczenia na własną rękę, bo zafundujemy sobie tylko większe problemy - apelują specjaliści.


– Objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to: zmiany zabarwienia czy wykruszanie się płytki paznokciowej, a także stan zapalny wału paznokciowego lub zmiana w ukształtowaniu powierzchni paznokcia – wymienia dr Aleksandra Lipka-Trawińska, ordynator oddziału skórno-wenerologicznego Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Szybka reakcja
W przypadku grzybicy skóry (np. stóp) mogą pojawić się pieczenie i świąd, zaczerwienie ze złuszczaniem, pęcherzyki, głownie między palcami stóp, a czasem zgrubienie i rogowacenie skóry.

W początkowym stadium choroby zmiany mogą przybierać subtelną postać, dlatego ważna jest szybka reakcja - rychłe włączenie odpowiednio dobranych przez dermatologa leków. To gwarancja skutecznej terapii.

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania mykologicznego potwierdzającego rozpoznanie.

Dlaczego? Grzybica jest bowiem przyczyną tylko (lub aż) około 50 proc. chorób paznokcia. Należy pamiętać, że ta choroba ma ogromne znaczenie jako źródło zakażenia dla otoczenia oraz stałe źródło samozakażenia skóry u chorych - ze stóp może zainfekować paznokcie, dłonie i inne okolice ciała.

Zespół zielonych paznokci
Przyczyną zmian paznokciowych mogą być również bakterie (np. pałeczka ropy błękitnej powoduje zespół zielonych paznokci), co zdarza się coraz częściej podczas stylizacji paznokci. Warto pamiętać, że zielonkawy kolor płytki może być także objawem samej grzybicy, a także urazu (zmieniający kolory krwiak podpaznokciowy).

Profilaktyka grzybicy stóp i paznokci

Przeprowadzenie skutecznego leczenia nie zabezpiecza nas przed ponownym zakażeniem, dlatego ważne jest wdrożenie następujących zasad:

- stosowanie własnych klapek na basenach, pod prysznicem, na siłowni itp.,
- używanie jedynie własnego obuwia i przyborów do pielęgnacji stóp, niewypożyczanie ich osobom trzecim,
- dokładne osuszanie stóp po każdej kąpieli ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami,
- stosowanie przewiewnego obuwia, unikanie syntetycznych materiałów,
- korzystanie z zabiegów kosmetycznych jedynie w salonach sterylizujących narzędzia,
- stosowanie zasypek ze środkiem przeciwgrzybiczym, środków przeciwko potliwości.

Z kolei najczęstszą chorobą bakteryjną wału paznokciowego jest zanokcica. Objawia się czerwonym zabarwieniem, bolesnym obrzękiem oraz pogrubieniem skóry w okolicy okołopaznokciowej.
Dr Aleksanda Lipka - Trawińska
Dermatolog, Sosnowiecki Szpital Miejski

Tylko specjalista może dokładnie rozpoznać chorobę i jej przyczynę, a co za tym idzie, wdrożyć stosowne leczenie. Niestety powszechnie panuje przekonanie, że wszystkie zmiany na płytkach paznokciowych to grzybica.

Jakie leczenie stosowane jest w grzybicy paznokci? W przypadku zmian początkowych - miejscowe preparaty przeciwgrzybicze, najczęściej w postaci lakieru lub maści zawierającej w swym składzie także mocznik. Zmiany bardziej zaawansowane wymagają leczenia doustnego. Często stosowane jest leczenie skojarzone, tj. lekami miejscowymi i ogólnymi.


Jeżeli lekarz dermatolog podejrzewa nadkażenie bakteryjne włączone zostają również antybiotyki. W przypadkach opornych na leczenie stosuje się również comiesięczne naświetlania specjalistycznym laserem neodymowo-jagowym, które są dość bolesną i kosztowną terapią. Nie stosuje się zrywania płytki paznokciowej. W zależności od zastosowanego schematu terapii leczenie może potrwać nawet rok i dłużej.

Czas na dezynfekcję
Elementem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, jak tłumaczy specjalistka, jest również odpowiednie postępowanie w trakcie i po zakończeniu leczenia.

Do dezynfekcji obuwia zastosować można roztwór chinoksyzolu lub formalinę. Nasączone jednym ze wspomnianych preparatów tampony z waty umieszcza się w butach na 48 godzin i zamyka bity w szczelnym worku foliowym, następnie wietrzy i powtarza procedurę łącznie trzy razy co trzy tygodnie. Skarpety oraz rękawice najlepiej jest wymienić, a stare, zniszczone obuwie wyrzucić.

Ozon pomoże
Skuteczną metodą jest również ozonowanie obuwia - dzięki technologii zastosowania nanocząsteczek srebra spowalnia się metabolizm bakterii i grzybów, a tym samym hamuje ich wzrost. Są nawet opinie, iż należy poddawać ozonowaniu wszystkie swoje buty po danym sezonie, gdyż to powoduje ich zdezynfekowanie i odświeżenie nawet w przypadku braku zakażenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie