Z kwiatami czy z bombonierką? Krawat czy mucha? Przedstawiamy zasady savoir-vivre naszych czasów

Etykieta to dzisiaj termin z zasięgiem ograniczonym do bardzo formalnych, eleganckich okazji. Nie mniej jednak niezależnie od tego, czy wybieramy się na podwieczorek do brytyjskiej ambasady, czy w odwiedziny do znajomych ze studiów, są zasady, których należy się trzymać.


I teoretycznie wszyscy powinni je znać, bo w większości są to po prostu podstawowe zasady życia społecznego. Z drugiej jednak strony, chyba każdy z nas chociaż raz zastanawiał się, czy na daną imprezę wypada iść w dżinsach, czy może jednak zaryzykować większą dawką elegancji? Albo czy wypada przynieść ze sobą prezent, a jeśli tak, to jaki?

Spotkania towarzyskie to ważny element naszego życia, dlatego postanowiliśmy przypomnieć podstawowe zasady mówiące o tym, jak robić to z klasą. Za podstawę posłużyło nam zestawienie dziesięciu ponadczasowych symboli spotkań, stworzone przez badaczkę antropologii codzienności, pisarkę i kulturoznawczynię, Sylwię Chutnik oraz markę Wyborowa.

Smartfon
W dzisiejszych czasach na większość spotkań jesteśmy zapraszani drogą telefoniczną lub poprzez wydarzenie na Facebooku. Na samym spotkaniu często jesteśmy uczestnikami wspólnego selfie ze znajomymi lub oznaczamy, że gdzieś razem się bawimy.

Niezależnie od tego, powinniśmy pamiętać, że spotykamy się z bliskimi, aby zacieśniać relacje i warto być wtedy bardziej w realu niż w świecie wirtualnym, a selfie? niech będzie miłą pamiątką ze spotkania.

Chleb
Jedzenie nieodłącznie wiąże się ze spotkaniami. Gdy jesteśmy gospodarzami spotkania warto zadbać o poczęstunek dla gości. Czasem jest to zamówiony catering, czasem przygotowane przez każdego z uczestników dania.

Niezależnie od tego, kto przygotowuje posiłki istotna jest forma czekadełka, przystawki, przekąski czy aperitifu. To element, który ma wzniecić smak i oczekiwanie na główną część spotkania. Zwykle zaspokaja pierwszy głód, dzięki czemu goście skoncentrować się mogą na niezobowiązującej rozmowie. Pamiętajmy również, aby nasz catering był dostosowany do liczby gości oraz czasu trwania imprezy.


Talerz
Przy ważniejszych okazjach warto zadbać o odpowiednie nakryciu stołu. Piękna zastawa to jeden z wyraźnych znaków, że gospodarz stara się przyjąć gości najlepiej jak może.

Z drugiej strony, talerzach, miskach czy szkle nie można zapominać nawet podczas mniej formalnych spotkań: jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się serwować drinki gościom w kubkach, bo szklanki się “rozeszły”, przed kolejnym przyjęciem — zrób przegląd zastawy.
Stół
To jedno z centralnych miejsc spotkania. Nic dziwnego zatem, że zasad zachowania się przy nim jest mnóstwo: od ułożenia sztućców, po sposób trzymania nadgarstków (tak) czy łokci (nigdy) na blacie.

Warto jednak pamiętać, że istotą spotkań jest to, aby wszyscy czuli się komfortowo. Zatem jeśli komuś zdarzy się nieopatrznie dotknąć łokciem blatu — jak na dobrych gospodarzy przystało — udajemy, że nie widzimy.

Radio
Na każdym spotkaniu towarzyskim warto zadbać o oprawę muzyczną. Jeśli planujemy spotkanie przy stole powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby muzyka nie przeszkadzała w rozmowach, natomiast gdy chcemy zachęcić gości do tańców warto postawić na odpowiednie, rytmiczne hity.
Ukochany kaseciak dzisiaj już rzadko bywa na imprezach (chyba że w charakterze rekwizytu). Wspomnienie o nim powinno nam jednak przypominać o bardzo ważnej rzeczy: cisza potrafi zabić nawet najlepiej zapowiadającą się imprezę. Kiedy kończą się tematy do rozmowy, zawsze można powiedzieć: “A co teraz puścimy?” i przynajmniej na kilka minut sprowadzić rozmowę na poziom popkultury.

Marynarka i szminka
W zależności od okazji obowiązuje odpowiedni dress code, do którego warto się dostosować. Dzięki temu okazujemy szacunek gospodarzom i sami czujemy się komfortowo wśród innych gości. Uniwersalnym elementem stroju dla mężczyzn jest marynarka. Kobiety często poza dobraniem stroju dbają również o makijaż, np. pociągając usta szminką.

Bombonierka
Nie przychodź w odwiedziny z pustymi rękami — bez tej zasady żaden podręcznik do savoir-vivre’u nie będzie kompletny. Wyliczanki tego, co wypada przynosić, a co jest absolutnie zakazane, potrafią ciągnąć się przez kilka stron.

Pudełko czekoladek to jeden z ponadczasowych prezentów dla gospodarzy. Jeśli zależy wam na bardziej wyszukanej wersji, postawcie na samodzielnie skomponowaną selekcję pralin — wiele cukierni tworzy dzisiaj prawdziwe czekoladowe cuda.
Inną, kreatywną, wersją bombonierki może też być ozdobne naczynie — talerz z ciekawym wzorem czy kryształowa misa — wypełnione cukierkami.

Butelka
Uniwersalnym prezentem jest również butelka dobrego alkoholu. I to właśnie na butelce, oczywiście poza jakością danego trunku, warto skupić się wybierając najlepszą dla waszych gospodarzy opcję. Dobrym przykładem takiego połączenia jest Wyborowa, która właśnie weszła na rynek w nowym designie stylizowanym modernizmem lat 20.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE
0 0Orędzie Dudy jak z kampanii wyborczej. Cytował Morawieckiego i.... naprawił gafę Macierewicza
0 0Marszałek Macierewicz wyrzucił z siebie wszystko. Mówił o gender i "neosocjalistycznym imperium"
dadHERO 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction