Samochód to nie smartfon – jeśli się zepsuje, nie kupuje się nowego, tylko najpierw próbuje się go naprawić. Zwłaszcza że w aucie jest sporo elementów, przez które pojazd może odmówić posłuszeństwa. Często wystarczy wymienić jedną rzecz, aby przywrócić cztery kółka do pełnej sprawności. Ale jak rozpoznać jakość części zamiennych?
Przemysł motoryzacyjny żyje nie tylko ze sprzedaży samochodów, które wyjeżdżają na ulice z eleganckich salonów światowych marek. Przychody dla koncernów pochodzą także z produkcji części zamiennych, które sprzedawane są w ramach usług świadczonych przez sieci autoryzowanych serwisów lub współpracujące partnerskie warsztaty samochodowe.
Im starsze samochody, tym częściej potrzebują one części zamiennych. Ich właścicielom zależy na zakupie komponentów o jak najlepszej relacji jakości do ceny. Innymi słowy, rzecz w tym, by zdobyć części, które z jednej strony będą miały przyzwoitą żywotność, a z drugiej nie będą zbyt dużym obciążeniem dla budżetu kierowcy.
Warto wiedzieć, że w krajach członkowskich Unii Europejskiej funkcjonuje ujednolicony system klasyfikacji części zamiennych, wprowadzony z myślą o ich końcowych odbiorcach, czyli właścicielach samochodów. Dzięki prostym oznaczeniom kierowcy mogą z łatwością ocenić podsuwany im przy naprawie samochodu towar.
Części, które dają największą gwarancję jakości, oznaczone są symbolem OE, w Polsce skróconym do litery O. W ten sposób oznakowane są oryginalne części produkowane bezpośrednio przez koncerny motoryzacyjne lub powiązane z nimi firmy będące oficjalnymi wytwórcami i dostawcami części dla największych producentów aut.
Niekiedy części oryginalne oznaczone są literą Q. W tym przypadku ma się do czynienia z częścią pochodzącą z tych samych linii produkcyjnych co produkty z literą O, z tą różnicą, że pozbawione są logo producenta samochodu. Wytłoczony na nich znak należy natomiast do podwykonawcy, czyli dostawcy części oryginalnych dla motoryzacyjnych marek. Zarówno części O, jak i te z grupy Q są identycznej jakości jak komponenty stosowane do fabrycznego montażu samochodów, a gwarantują to bezpośrednio ich producenci.
Na rynku można też spotkać części sygnowane literą P. Są one produkowane z wykorzystaniem materiałów/technologii innych niż w przypadku części O, ale charakteryzują się jakością porównywalną z oryginałami. Jeśli do tego oznaczenia dołączona jest jeszcze litera J, oznacza to potwierdzenie rekomendacji tego wyrobu przez dystrybutora.
Jako przykład takich części można wskazać Eurorepar. Jest to istniejąca od 2004 roku uzupełniająca gama części zamiennych, oferowana przez francuską Groupe PSA (właściciela marek samochodów Citroen, DS., Opel i Peugeot). Co ciekawe, działając na tzw. rynku usług posprzedażnych, czyli usług dla właścicieli aut używanych, nie ogranicza się ona do produktów dedykowanym "swoim" samochodom, ale ma w ofercie części do większości marek samochodów, jakie możemy spotkać na naszych drogach.
Słowo EUROREPAR pojawia się w nazwie sieci warsztatów EUROREPAR CAR SERVICE, do których można zgłosić się na naprawę mechaniczną, przegląd czy kontrolę przed obowiązkowym badaniem technicznym. Oferta tych punktów jest skierowana do posiadaczy praktycznie wszystkich marek samochodów, a proponowane przez nie części i produkty to głównie gama EUROREPAR.
Pozwala ona na serwisowanie samochodów 3-letnich lub starszych i obejmuje m.in.: opony, filtry, elementy układów hamulcowego, rozrządu, zawieszenia itd. Znajdują się w niej także pióra wycieraczek, akumulatory, rozruszniki, elementy osprzętu silnika, a nawet oleje silnikowe i do skrzyń biegów. Wszystkie produkty objęte są 2-letnią gwarancją na wady fabryczne i materiałowe.
Ofertę Eurorepar zatwierdza zespół wykwalifikowanych inżynierów i specjalistów do spraw jakości z Grupy PSA. Pilnują oni, by części do samochodów spełniały wszystkie obowiązujące normy i wymogi w zakresie trwałości, estetyki i wydajności. Na uwadze mają zwłaszcza te elementy, które odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy.
Wysoka jakość części zamiennych potwierdzona jest testami i certyfikatami. Wśród nich są audyty procesów technologicznych oraz certyfikacje ISO. Wyznacznikiem jakości może być także fakt, że wiele rodzin części Eurorepar jest dostarczanych przez tych samych producentów, którzy oferują także komponenty seryjnie montowane w nowych samochodach. Zaopatrujący się w części Eurorepar kierowcy mogą więc efektywnie serwisować swoje samochody za niewygórowaną cenę.
Pozostałe części zamienne mają oznaczenia ZJ i Z. Tym pierwszym symbolem oznakowane są produkty polecane przez dostawcę jako szczególnie dobre w grupie części zamiennych. Natomiast samotna litera Z odnosi się do części, których stopnia jakości względem produktów oryginalnych nie da się określić.