Mona Lisa covid-19 w czasach koronawirusa
W czasach powszechnej zarazy, wszystko to, czym żył świat kultury przed pandemią, przeniosło się do sieci. W internecie regularnie odbywają się koncerty na żywo, spotkania autorskie, a muzea oferują możliwość wirtualnego zwiedzania. Fot. Sumanley/Pixaby.com (Mona Lisa à la covid-19)
Reklama.
Oprócz tego, że niemal wszyscy artyści w czasie pandemii stali się niezwykle aktywni na swoich profilach w mediach społecznościowych i niemal każdego dnia dzielą się ze swoimi obserwatorami tym, jak mija im stan epidemii, to w sieci zaczęły tworzyć się specjalne akcje, do których chętnie przyłącza się wielu twórców. Które z nich wybrać?

Koronawirus a kultura [MUZYKA, LITERATURA, WIRTUALNE ZWIEDZANIE]

MUZYKA
Kwarantanna na na! [Koncerty live z domów polskich artystów]
Dlaczego warto przyłączyć się do tej akcji? Jak wyjaśniają autorzy projektu:

Po co? Żeby pobyć razem. Żeby posłuchać ulubionego wykonawcy. Żeby na chwilę zapomnieć. Żeby nie czuć się samotnie. Żeby poczuć, że nie tylko my utknęliśmy w naszym mieszkaniu. Ale przede wszystkim po to, aby wraz ze Szlachetna PACZKA wesprzeć tych, którzy potrzebują teraz naszej pomocy.

GDZIE i KIEDY na to trafić? W każdy poniedziałek, środę i piątek o 18.00 na stronie Facebook app.
środa, 1.04, 18.00 – Mery Spolsky
piątek 3.04, 18.00 – KARAŚ/ROGUCKI
W ostatni poniedziałek specjalny koncert dla fanów w czasie pandemii zagrał Krzysztof Zalewski. Zainteresowanie wydarzeniem było tak wielkie, że przeciążone serwery nie wytrzymywały naporu fanów.

⦁ Akcja #zostanzmuzyka – dzięki inicjatywie Polskiej Fundacji Muzycznej można pomóc artystom w czasie pandemii dorzucając się do wirutalnej "puszki" w czasie udziału w wielu wydarzeniach online (lista dostępna na zostanzmuzyka.pl)
LITERATURA

Literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają i błaznują – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.

Środa 1.04 – Max Cegielski
Czwartek 2.04 – Radek Wiśniewski
Piątek 3.04 – Olga Tokarczuk
Sobota 4.04 – Pszczółek Grzegorz Kasdepke
Niedziela 5.04 – Pszczółka Joanna Olech
MUZEA Wiele placówek (nie tylko na czas pandemii) oferuje możliwość wirtualnego zwiedzania dostępnych zbiorów. Wśród nich można znaleźć dostęp do najbardziej cenionych na świecie ekspozycji:
Google Art Project – jedna z najciekawszych ofert dla internautów, którzy mogą pooglądać zupełnie za darmo dzieła takich mistrzów jak Monet, wejść na szczyt Machu Picchu, zwiedzić Operę w Sydney lub odbyć mnóstwo niesamowitych wirtualnych wycieczek po najpopularniejszych obiektach turystycznych na Ziemi.
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oferuje dostęp do podziwiania sztuki współczesnej w sieci (m.in. dzieł, które stworzył Pablo Picasso).
The National Gallery of Art w Waszyngtonie (do zobaczenia dzieła stworzone m.in. przez Raphaela).
The British Museum – wirtualne zwiedzanie + wycieczki online z wykorzystaniem Google Street View.
Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie – najczęściej odwiedzane muzeum na świecie pozwala internautom zwiedzać najciekawsze, prehistoryczne zbiory (kości dinozaurów, prehistorycznych gadów i ssaków oraz wiele innych bezcennych znalezisk).
The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (w wirtualnych zbiorach do zobaczenia m.in. tacy artyści jak Vincent van Gogh, Jackson Pollock, and Giotto di Bondone) + wycieczki online.
The Dali Theatre-Museum dla miłośników dzieł Salvadora Dali.
Centrum NASA w Virginii i Ohio – dla wielbicieli tajemnic kosmosu zaoferowano nawet specjalną aplikację do zwiedzania online.
Muzeum Watykańskie nie zamyka się na turystów online i oferuje wirtualny dostęp do swoich zbiorów (łącznie z możliwością zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej).
The National Women's History Museum – gratka dla wszystkich feministek.
National Museum of the United States Air Force udostępnia możliwość zwiedzania online wielbicielom lotnictwa.
TEATRY ONLINE
Teatr Soho – "Idiota" Dostojewskiego z popisową rolą Agaty Buzek.
Teatr Żydowski na czas pandemii zaoferował widzom wirtualną scenę.
Teatr Nowy w Warszawie stale podpowiada widzom, co i gdzie mogą zobaczyć online.
Wrocławski Teatr Pantomimy oferuje widzom spektakle online (w repertuarze m.in. Gombrowicz oraz... pamiętniki z czasów kwarantanny).
Teatr Współczesny w Warszawie na czas kwarantanny organizuje występy online.
#KulturaWCzasachPandemii lub #Kultura w kwarantannie — najciekawsze inicjatywy z kraju i świata są codziennie aktualizowane za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Krajobraz czasów zarazy. Zdjęcia satelitarne Ziemi w czasie pandemii covid-19