Jeśli umieścimy ją "do górny nogami", to zamiast flagi Polski wyjdą nam barwy narodowe... Monako lub Indonezji. Miliony Polaków w całym kraju z okazji narodowych świąt manifestują przywiązanie do symboli narodowych wywieszając biało-czerwone flagi. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste, a wielu z nas popełnia przy tym kardynalne błędy.
Zgodnie z art. 5 Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych flagą państwową jest "prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie" w pozycji uprzywilejowanej.
Biało-czerwone barwy wraz z orłem białym oraz "Mazurkiem Dąbrowskiego" uznawane są za symbole naszego kraju i "pozostają pod szczególną ochroną prawa". Za ich znieważenie może grozić:
— kara grzywny (od 20 do 5 tys. zł),
— kara aresztu (od 5 do 30 dni),
— pozbawienie wolności (do 1 roku).
Ogólnie przyjęty zwyczaj głosi, że flagę podnosi się do godz. 8 rano, a opuszcza się ją o zachodzie słońca. W szczególnych okolicznościach (np. podczas żałoby narodowej) należy umieścić flagę maksymalnie w połowie masztu.
Choć wielu z nas przywykło, że na biało-czerwonym materiale pojawiają się dodatkowe napisy lub inne znaki, to jednak nie jest to prawidłowe.
Obecnie obowiązujące procedury dotyczące flagi państwowej precyzują, że nie powinno się na niej umieszczać żadnych haseł ani innych dodatkowych rysunków.
Flaga z godłem przeznaczona jest zaś do wywieszania wyłącznie przez określone instytucje państwowe, lotniska i samoloty lub w formie bandery na statkach.
Jak zawiesić flagę Polski na budynkach?
Oprócz tego, że polska biało-czerwona flaga powinna być czysta i wyglądać schludnie, to wywieszając ją należy zadbać o to, by nie dotykała podłoża ani podłogi i nie była zamoczona w wodzie, a także, by była odpowiednio zamocowana (w taki sposób, by nie spadła, co groziłoby jej znieważeniem).
W przypadku zniszczenia flaginie zaleca się wyrzucenia jej na śmieci, tylko spalenie lub pocięcie na kawałki.
Kolor biały powinien zawsze znajdować się na przedzie flagi w taki sposób, by wyraźnie można było odczytać biało-czerwone barwy (nie na odwrót). Warto pamiętać, że flaga zamieszczona "do góry nogami" nie jest uznawana za flagę Polski.
Jeśli flaga wisi poziomo, to biały pas powinien znajdować się na górze. W pozycji pionowej biały pas powinien być po lewej stronie.
Kiedy można wywiesić biało-czerwoną flagę?
Obywatele mają prawo do wywieszania flagi państwowej nie tylko w celu uczczenia ważnych uroczystości narodowych, ale także wydarzeń z życia prywatnego (co praktykuje się powszechnie na całym świecie).
⦁ Jeśli umieszczamy flagę na pojeździe, to powinna być umocowana po prawej stronie samochodu.
⦁ Jeśli chcemy zamieścić flagę na podium, to powinna znajdować się na prawo od mówcy lub wisieć płasko na ścianie nad mówcą lub za nim.
⦁ Jeżeli razem z flagą Polski eksponowane są flagi innych krajów, to powinny znajdować się na tej samej wysokości (flagę RP zawiesza się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią).
⦁ Z kolei flagi organizacji międzynarodowych (tj. NATO czy UE) powinny być umieszczane po lewej stronie i zajmować drugie miejsce po fladze państwowej.