Masz najwyżej kilka lat i ledwo sięgasz głową ponad stół. Jedyne co widzisz, to oprószona mąką stolnica, wielki płat ciasta na pierniki i babcia, która jak mantrę powtarza, że sekretem dobrych pierniczków są dobrej jakości składniki. Jeśli uśmiechasz się do podobnych wspomnień z dzieciństwa - ten tekst jest dla ciebie.
Piernikowa magia
W tym roku uśmiech najbliższych zaskoczonych faktem, że udało się przygotować pierniczki zgodnie z tradycyjnym, babcinym przepisem, będzie twoim najlepszym prezentem. I to podwójnym, bo, oprócz korzennych ciasteczek, przygotujesz również sernik. Jak? O tym za chwilę.
Do wspólnego pieczenia można oczywiście zaprosić najbliższych. Można, a nawet trzeba, zwłaszcza tych najmłodszych. Widok specyficznego, uroczego skupienia, które pojawi się na małych buziach podczas wykrawania foremkami serduszek, gwiazdek i reniferów z piernikowego ciasta roztopi każde serce.
Od czego zacząć przygotowania? Oczywiście od samych przyjemności, czyli zakupów. Nie obędzie się bez zestawu niezbędnych akcesoriów.
Każdy, kto będzie z Wami piekł pierniczki, musi mieć dostęp do kilku foremek: gwiazdki i choinki są obowiązkowe, inne kształty opcjonalne, ale, umówmy się, kto oparłby się pokusie udekorowania świątecznie pierniczka w kształcie… jednorożca? Sprawdźcie. Nie oprze się nikt, a śmiechu będzie co niemiara.
Mąka mące nierówna
Na listę zakupów należy też wpisać oczywiście produkty, niezbędne do przyrządzenia ciasteczek. I tu uwaga: koniecznie zwróćcie uwagę na jakość wszystkich składników. Absolutnie wszystkich.
Podstawą każdego ciasta jest dobrej jakości mąka. To dzięki niej ciasto będzie odpowiednio elastyczne, łatwe do wyrobienia, a w piekarniku wyrośnie, jak trzeba. Jako że na świątecznych wypiekach chyba nikt z nas nie chce niepotrzebnie eksperymentować, postawcie na sprawdzoną jakość, którą gwarantuje Lubella.
W zależności od tego, jaki rodzaj wypieku zamierzacie przygotować, przyjrzyjcie się uważnie opakowaniu. Cyfry, które tam znajdziecie to oznaczenia typów mąki. Im niższa wartość (np. 400, 450) tym bardziej mąka nadaje się do delikatnych wypieków, takich jak biszkopty. Typ 500 idealnie sprawdzi się w przypadku ciast o zwartej strukturze.
Znaczenie ma też nazwa. Mąka krupczatka sprawi, że ciasto będzie bardziej kruche (a takie powinny być pierniczki).
Typ i rodzaj są istotne, ale tak naprawdę największe znaczenie ma jakość mąki. Wbrew pozorom nie jest tak, że biały proszek kompletnie nie ma smaku. Ma i zdecydowanie powinniście się o tym przekonać. Do pierniczkowych wypieków idealnie sprawdzi się mąka Lubella Krupczatka, dzięki której uzyskacie idealne ciasto.
Kiedy przyniesiecie więc mąkę ze sklepu, otwórzcie paczkę i powąchajcie. Powinniście poczuć przyjemny zapach mielonego zboża. W smaku dobra mąka jest lekko słodkawa. W kwestii koloru nie będzie natomiast zaskoczenia: musi być jednolity, zbliżony do białego, bez żadnych ciemniejszych drobinek.
Jedyny, najlepszy i… uniwersalny
Najlepszy przepis na pierniczki, jaki udało się nam zdobyć jest jednocześnie przepisem na spód do sernika. Zaskoczeni? Nie od dziś wiadomo, że babcie są mistrzyniami kreatywnych kuchennych rozwiązań.
I choć wszystkie przepisy na pierniczki są w zasadzie podobne, to w sztuce pieczenia chodzi o detale. Trzymajcie się więc naszego przepisu co do grama, a zobaczycie, że efekty będą spektakularne. Pierniczki i sernik wyjdą jak babcine.
Pierniczki
Czas przygotowania: 20 minut
600 g mąki puszystej Lubella Krupczatka
20 g przyprawy do piernika
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka oleju np. z winogron
Z podanych składników na kruche ciasto wyrobić masę, podzielić na dwie części.
Z jednej części – na sernik – odkroić 1/4, zawinąć w folię i włożyć do zamrażalnika, a pozostałą wstawić do lodówki.
Do drugiej części – na pierniczki – dodać dwie łyżki miodu i wyrobić ciasto ponownie. Odłożyć je także do lodówki, na 15 minut.
Odłożone ciasto na pierniczki wyjąć, rozwałkować na lekko podsypanym mąką blacie na grubość około 4 mm i wykrawać foremką kształty.
Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez 8-10 minut w temperaturze około 150 stopni.
Po upieczeniu wyjąć (uwaga, ciasteczka są delikatne) i ostudzić na kratce.
Czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej z dodatkiem oleju.
Pierniczki zamaczać w czekoladzie, odłożyć do całkowitego wystudzenia polewy.
Sernik z piernikowym spodem
Czas przygotowania: 20 minut
Ciasto kruche z przepisu na pierniczki
1 kg sera twarogowego (mielony z wiaderka)
1 opakowanie cukru z wanilią
4 jaja - żółtka i białka oddzielnie
2 opakowania budyniu waniliowego
Dodatkowo mleczna czekolada
Blaszkę 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wyjąć z lodówki odłożone ciasto i wyłożyć na spód. Piec w nagrzanym piekarniku na 150 stopni przez 18 minut, a następnie ostudzić.
W międzyczasie ser utrzeć z żółtkami i cukrem waniliowym, pod koniec dodać masło, wsypać budyń i zmiksować.
Ubić białka na sztywno z dodatkiem szczypty soli i wmieszać delikatnie do masy serowej.
Na kruchy spód wylać masę, a na wierzchu zetrzeć na dużej tarce ciasto z zamrażalnika.
Blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika na 150 stopni.
Piec 50 minut, wyłączyć piekarnik, nie otwierać go, tylko zostawić sernik w zamkniętym piekarniku przez 30 minut, kolejno uchylić i zostawić do całkowitego wystudzenia, a kiedy już wystygnie całkowicie, włożyć do lodówki na minimum 6 godzin (a najlepiej na całą noc).
Przed podaniem, na wierzch zetrzeć czekoladę.
Artykuł powstał we współpracy z marką Lubella.