
Jakie rasy psów najlepiej sprawdzają się w policji?
Teoretycznie nie ma ograniczeń dotyczących ras psów, które mogą pełnić służbę, ale niektóre rasy nie będą się do tego nadawać. Psi funkcjonariusze muszą być szybcy, zwinni, nieustraszeni, chętni do pracy i wierni. Ciężko wyobrazić sobie mopsa, który goni przestępcę. Co innego owczarek niemiecki. Oto najbardziej pożądane rasy psów w policji.Owczarek niemiecki
Owczarek belgijski Malinois
Malinoisy sprawdzają się zarówno jako psy tropiące, jak i patrolowe oraz bojowe. Mają doskonały węch i uwielbiają zabawę. Bardzo często wykorzystywane są w służbach więziennych, gdzie szukają narkotyków i pilnują porządku. Psy tej rasy są niezwykle odważne i chętne do współpracy z człowiekiem. Gryzą mocniej od owczarków niemieckich i cieszą się lepszym zdrowiem.
Owczarek holenderski
Owczarek holenderski jest bliskim kuzynem owczarka belgijskiego. Ma pręgowaną sierść i lekko wydłużony tułów. Budową i charakterem przypomina owczarka niemieckiego. Jest pracowity, nieustraszony, oddany swojemu opiekunowi. Sprawdza się zarówno w grupach patrolowych, jak i w trakcie poszukiwań czy zabezpieczania imprez masowych. W Polsce nie jest zbyt popularny.
Border Collie
Labrador
Cocker Spaniel
Jak policja wybiera szczeniaki?
Psy aspirujące do pracy w policji są poddawane próbom pracy ocenianym przez specjalistów z Centrum Szkolenia Psów Policyjnych w Sułkowicach. Do egzaminów przygotowują je hodowcy lub właściciele. Pies bez odpowiedniego przygotowania nie ma szans na zdanie egzaminu.Kolejny etap to tzw. próba odporności. Test przeprowadza się w terenie otwartym. Przewodnik spaceruje z psem. Z niewidocznego miejsca pojawia się wystarzał,. Jeśli pies się przestraszy i zacznie skomleć lub uciekać to egzamin zostaje przerwany. Musi zachować spokój. Najwięcej punktów dostaje, gdy w ogóle nie zareaguje.
Kto szkoli psy policyjne?
W Polsce znajduje się jeden ośrodek szkolenia policjantów-przewodników oraz psów służbowych. Znajduje się on w podwarszawskich Sułkowicach. Nazywa się Zakładem Kynologii Policyjnej.Jak wygląda szkolenie psów policyjnych?
Na temat szkolenia psów policyjnych krąży wiele fałszywych opinii. – Ludzie często pytają, czy to prawda, że policyjne psy zażywają narkotyki, a pracują na głodzie, by skuteczniej wyszukiwały zakazane substancje. Uzależnione nie byłyby w stanie pracować tyle lat na służbie mówiła w rozmowie z wp.pl asp. Emilia Hyb. Jak wygląda rzeczywistość?Na jakie rodzaje dzielimy psy policyjne i jakie zadania wykonują?
Policyjne psy dzieli się ze względu na zadania, które wykonują. Na tej podstawie wyróżniamy:Czy da się oszukać policyjnego psa?
Pomysłowość przestępców nie zna granic. Narkotyki i amunicję potrafią przemycać w butelkach po maślance i szamponach. Połykają narkotyki, wsadzają je w odbyt. To nie koniec. Zdarzają się próby przemycenia narkotyków w wiaderkach z kawą i chlebie.Gdzie mieszkają policyjne psy? Jak wygląda ich życie?
Psy policyjnew większośći przypadków mieszkają na terenie jednostek, w których służą. Mają tam specjalne kojce. Codziennie odwiedza je przewodnik. Robi to nawet w weekendy i dni wolne od pracy. Podczas jego dłuższej nieobecności (np. w trakcie urlopu) zastępuje go inny przewodnik. Osoby niewyszkolone nie mogą zajmować się psem.Ile lat pies może służyć w polcji?
Pies może służyć w policji dopóki służba nie jest dla niego problemem. Oznacza to brak przeciwkwskazań zdrowotnych. Owczarki niemieckie zazwyczaj idą na emeryturę w wieku ok. 9 lat. Malinoisy, które cieszą się lepszym zdrowiem, mogą pracować dłużej. Zazwyczaj odsyła się je na odpoczynek w wieku 10-11 lat.Psy policyjne w akcji
Rola psów w policji jest nieoceniona. Bez nich człowiek nie byłby w stanie sobie poradzić. Dowodzi tego przykład owczarka niemieckiego Nadora z radomskiej komendy, który podjął trop zaginionego 85-latka i znalazł go na drugim końcu miasta. Osłabiony mężczyzna przewrócił się i leżał w zaroślach.Psy policyjne, które zginęły
Policyjne psy w Polsce nie mają takiego statusu, jak ich amerykańscy koledzy. W USA zwierzę jest traktowane na równi z funkcjonariuszem. Gdy umiera lub ginie na słuzbie, chowane jest ze wszystkimi honarmi. W trumnie pojawia się flaga, a na pogrzeb przyjeżdżają przedstawiciele miejscowych władz.Jak wygląda emerytura psów policyjnych?
Istnieje wiele fałszywych opinii odnośnie emerytury psów policyjnych. Według plotek zwierzęta mają być usypiane. Nie jest to prawda. Większość psów spędza emeryturę u swoich przewodników, którzy mają pierwszeństwo do przejęcia psa. Istnieje również możliwość adopcji psa policyjnego przez osobę cywilną."Pies służbowy, który zostanie wycofany ze służby, może zostać powierzony opiekunowi, którym zwykle jest przewodnik. Funkcjonariuszowi, który pozostanie opiekunem psa wycofanego ze służby przysługuje ryczałt z tytułu zwrotu kosztów wyżywienia psa, określany zgodnie z normą (ilość karmy i artykułów spożywczych niezbędnych do prawidłowego żywienia psa), ogłaszaną corocznie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ponadto macierzysta izba administracji skarbowej ponosi koszty związane z utrzymaniem, pielęgnacją i opieką weterynaryjną takiego psa".