![Szop pracz występuje w Polsce](https://m.klubzwierzaki.pl/cdd57f0b93bb7f7b59ada0a74afe0062,1680,0,0,0.jpg)
Skąd szop pracz wziął się w Polsce?
Szop pracz został sprowadzony do Europy w latach 30. XX wieku. Miał być zwierzęciem futerkowym. Jego futro było cenione ze względu na piękny wygląd, wodoodporność i doskonałe właściwości termoizolacyjne. Z szopa pracza robiono płaszcze, szale i czapki. Hodowano go przede wszystkim w Niemczech i Francji.Szop pracz – mapa występowania w Polsce
Wzrost populacji szopa pracza nastąpił po II wojnie światowej. W latach 90. szopy pojawiły się w zachodniej Polsce i stamtąd rozprzestrzeniły się do centralnej części kraju. Naukowcy szacują, że szop pracz kolonizuje Polskę w tempie 80-100 km na 5 lat.Czy szop pracz jest szkodnikiem?
Można spotkać je w lesie, w pobliżu ferm, na obrzeżach miast. W każdym z tych miejsc szopy wyrządzają szkody. Nie potwierdzono jeszcze szkodliwego działania szopów na gatunki rodzime, ale niektóre sprawy są oczywiste – szopy wykradają z jaja z gniazd, polują na chronione w Polsce żółwie błotne, wyjadają pożywienie lisom.Czy w Polsce można polować na szopa pracza?
Szop pracz na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 marca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 45, poz. 433) oraz Rozporządzenia z dnia 16 marca 2005 r. został wprowadzony na listę zwierząt łownych.Czy szop pracz jest niebezpieczny?
Szop pracz z reguły nie atakuje ludzi. Zachowuje się podobnie do dzików – woli unikać konfrontacji z człowiekiem, ale atakuje, gdy czuje, że nie ma innego wyjścia albo zagrożone są jego młode. Lepiej się do niego nie zbliżać.Czy można trzymać szopa pracza w domu?
Szopa pracza nie wolno w Polsce trzymać w domu. Wyjątek stanowią szopy odłowione ze środowiska naturalnego z powodu choroby lub kontuzji. Po wyleczeniu oddaje się je do adopcji. Zakazane jest ich rozmnażanie i sprzedaż.– Absolutnie nie należy szopa hodować w domu. Jest uciążliwym lokatorem, groźnym dla naszego zdrowia. Przenosi glistę, która może się osadzać w rdzeniu kręgowym lub mózgu człowieka. Pierwsze objawy choroby przypominają grypę. W Niemczech były przypadki śmiertelne z powodu takiego zakażenia (wypowiedź dla "Rzeczpospolitej").