nt_logo

Czy psy oglądają telewizję? Co widzą na ekranie telewizora?

Daria Siemion

06 kwietnia 2022, 14:35 · 3 minuty czytania
Badania przeprowadzone przez amerykańską organizację Rover dowodzą, że aż 80 proc. psów reaguje na to, co pojawia się na ekranie telewizora. 60 proc. respondentów deklaruje, że ich psy mają ulubiony program. Jaka jest prawda? Czy psy oglądają telewizję? Czy ją rozumieją? Oto co wiadomo na ten temat.


Czy psy oglądają telewizję? Co widzą na ekranie telewizora?

Daria Siemion
06 kwietnia 2022, 14:35 • 1 minuta czytania
Badania przeprowadzone przez amerykańską organizację Rover dowodzą, że aż 80 proc. psów reaguje na to, co pojawia się na ekranie telewizora. 60 proc. respondentów deklaruje, że ich psy mają ulubiony program. Jaka jest prawda? Czy psy oglądają telewizję? Czy ją rozumieją? Oto co wiadomo na ten temat.
Co psy widzą w telewizorze? fot. 123rf.com

Jak psy postrzegają ekran telewizora?

Nie wszystkie czworonogi są zainteresowane oglądaniem telewizji, ale niektóre psy to uwielbiają. Widzą ekran inaczej niż ludzie, ale i tak wiedzą, co się na nim pojawia. Badania naukowe dowodzą, że najchętniej oglądają inne psy.


Psy nie widzą wszystkich kolorów. Mają problemy z odczytywaniem czerwieni. W ich świecie przeważają żółte i niebieskie odcienie — to dlatego na zawodach kynologicznych psy mają żółte i niebieski piłeczki, a większość przeszkód jest w tych kolorach.

W zamian za to psy nie są tak wrażliwe na pogorszenie oświetlenia jak ludzie. Nocą nie widzą co prawda tak dobrze jak kot, ale w przeciwieństwie do ludzi potrafią poruszać się po domu bez konieczności zapalania światła. Wszystko za sprawą dużej rogówki i możliwości zwiększania kontrastu.

Ma też szersze pole widzenia. Pies widzi nie tylko przedmioty znajdujące się bezpośrednio przed jego nosem, ale wszystkie obiekty znajdujące się w obrębie 120 stopni. Dla porównania szerokość pola widzenia człowieka to 85-100 stopni. Pies nie musi cały czas patrzeć na telewizor, żeby nie zgubić wątku.

Psie oko jest o wiele wrażliwsze na ruch niż ludzkie. Ma to swoje minusy. Przy telewizorach z niską częstotliwością odświeżania ekranu (do 55 Hz) pies nie widzi płynnego ruchu, a migające slajdy. Dla czworonoga absolutne minimum to 60 Hz, przy 75 Hz ma dobrą jakość obrazu.

Czy istnieje telewizja dla psów?

My mamy Netflixa, pieski mają Petflixa. Pierwszą telewizję dla psów uruchomiono w 2012 roku. Kanały dostosowano do psiego wzroku: mają inną gamę kolorystyczną i wyświetlają minimum 75 klatek na sekundę.

Na DOGTV psy (a właściwie właściciele psów) mają do wyboru kilka kanałów. Jeden z nich ma służyć relaksacji. Wyświetlają się tam biegające po łące pieski, wokół nich latają motylki. Pod video widać zdjęcia psów, które z zafascynowaniem obejrzały film.

Inny program ma służyć socjalizacji szczeniąt. Przedstawia jazdę samochodem, chodzenie na smyczy, witanie się z innymi czworonogami, spanie w legowisku. Te programy mają wartość edukacyjną — naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu dowiedli, że pieski, które oglądały takie kanały, były mniej agresywne i lękliwe.

Jest również coś dla psich mądrali: psy jeżdżące na deskorolce, robiące sztuczki, bawiące się ze swoimi kompanami, skaczące im na głowę — ale właściwie, po co puszczać takie programy swojemu psu? Na stronie DOGTV czytamy, że zwiększają pewność siebie i zmniejszają podatność na stres. Czy to prawda? Do końca nie wiadomo.

Czy psy lubią oglądać telewizję?

Niektórzy spędzają cały weekend przed telewizorem, innym wystarczy wieczorne obejrzenie "Wiadomości". Podobnie jest z psami. Zależnie od usposobienia mogą mieć inne preferencje. Jedne będą lubiły oglądać telewizję, inne nie.

Większy pociąg do oglądania telewizji mogą mieć psy pasterskie. Rasy takie jak border collie, owczarek szetlandzki czy australijski są bardzo wrażliwe na ruch. Maja tendencję do gonienia rowerów, samochodów — z równą pasją mogą wpatrywać się w biegające po ekranie pieski.

Należy jednak uważać, by oglądanie telewizji przez psa nie zamieniło się w fiksację lub nałóg. Najważniejsze w rozwoju psa jest to, by spędzał czas z opiekunem. Najlepiej na zewnątrz, nie przed telewizorem.

Czytaj więcej: „Czy pies wie, że jest psem? Nie rozpoznaje swojego odbicia w lustrze, ale doskonale zna swój zapach".

Czy pies wie, że telewizja nie jest prawdziwa?

Wiadomo, że sporo osób nie odróżnia reklam na Instagramie od rzeczywistości, ale nie do końca wiemy, co na temat telewizji sądzą psy. Czy wiedzą, że „telewizja kłamie"? To nasze zmartwienie. Psy się nad tym nie głowią.

Jako ludzie musimy zrozumieć, że zmysłem dominującym u psów nie jest wzrok, a węch. Pies nie czuje biegających na ekranie telewizora psów. Nie ma informacji odnośnie ich wieku i płci. Możliwe, że dzięki temu odróżnia rzeczywistość od fikcji.

Sytuację mogą komplikować dźwięki. Puść swojemu psu nagranie płaczącego szczeniaka, a zobaczysz jego zatroskaną minę. Pies słyszy dźwięk, ale nie może go namierzyć, co może go stresować. Z tego powodu lepiej unikać w telewizji dźwięków agresywnych lub lękliwych psów.

Czy zostawiać psu włączony telewizor?

Prawdopodobnie nie wyrządzisz swojemu psu krzywdy, zostawiając mu włączony telewizor. Możliwe jednak, że czworonóg wolałby oglądać telewizję ze swoim właścicielem, niż sam. Zostawiony w domu najprawdopodobniej skorzysta z okazji do drzemki.

Ważne jest to, żeby nie zostawiać psu programów „nakręcających". Pobudzony pies, który nie znajdzie ujścia emocji, może zdemolować dom, gryźć swój ogon, zacząć szczekać. Jeśli już, to lepiej zostawiać psu kanały relaksacyjne, które mogą pomóc w wyciszeniu.

Pamiętaj jednak, że oglądanie w telewizji innych psów nie zastąpi kontaktu z nimi, a telewizję, tak jak każdą przyjemność, trzeba dozować. W przeciwnym razie „psie dziecko" może zacząć walczyć o pilota.

Czytaj także: https://natemat.pl/385813,jak-wyglada-zycie-policyjnych-psow