To, co pierwsze rzuca się w oczy, często przesądza o ocenie całości, choć nie zawsze jest ona sprawiedliwa i słuszna (efekt pierwszego wrażenia). Dla książki będzie to okładka, dla smartfona – ekran, dla samochodu – karoseria, a dla domu wolnostojącego – trawnik. Ten ostatni przykład jest szczególnie wymowny. Bo czy widząc zaniedbaną murawę, nie myślimy, że podobne porządki (a raczej nieporządki) panują w domu, choć tak naprawdę może być w nim czysto i luksusowo. Trawnik, czy tego chcemy, czy nie, stanowi wizytówkę całej posesji.
By ta wizytówka wystawiała właścicielom posiadłości jak najlepsze świadectwo, musi być ciekawa wizualnie, estetyczna i schludna. W tłumaczeniu z języka biznesowego na ogrodniczy – by trawnik zachwycał gości, sąsiadów czy przejezdnych, musi pięknie się prezentować, być zadbany i przycięty. Konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja. Dobrze, ale co konkretnie się za tym kryje? Jak dbać o "zielony dywan" przed domem? Przy pomocy jakich narzędzi wyczarować ładną murawę na terenie własnej posesji?
Słysząc te pytania, niektórzy mogą pomyśleć, że ktoś tu pyta o oczywistości, bo przecież odpowiedź może być tylko jedna – kosiarka trawnikowa. Choć faktycznie ów urządzenie cieszy się dużą popularnością, ma szerokie zastosowanie i powinno znaleźć się w domku narzędziowym każdego szanującego się gospodarza, to nie zawsze sprawdzi się w każdej sytuacji, zwłaszcza gdy mowa o precyzyjnym przycinaniu trawy w trudno dostępnych miejscach i zakamarkach ogrodu. Dlatego potrzebne będzie wsparcie ze strony podkaszarki.
Podkaszarka to mobilne i poręczne urządzenie ogrodowe do koszenia obrzeży trawnika (krawędzi wzdłuż ścieżek, tarasów, płotów, kwietników) oraz rogów i ciasnych przestrzeni w ogrodzie (wokół drzew, między roślinami czy innymi dekoracjami, pod nisko zawieszonymi przeszkodami np. ławeczką). Sprzęt ten świetnie uzupełnia się z tradycyjną kosiarką i pozwala wszechstronnie zadbać o pielęgnację przydomowej murawy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkaszarki do trawy? Wskazujemy 5 rzeczy, które mogą być kluczowe dla zarówno skutecznej pracy tego urządzenia, jak i komfortu jej użytkownika. Za przewodnika w tej materii posłuży nam
podkaszarka akumulatorowa Kärcher LTR 18-30, którą otrzymaliśmy do testów.
1. Regulacja żyłki
Wysokiej jakości podkaszarka powinna łączyć ze sobą precyzyjne cięcie (szczególnie w narożnikach i ciasnych miejscach w ogrodzie) i cichą pracę. Po czym poznać wydajny system cięcia? Warto rozejrzeć się za modelem z ruchomą głowicą żyłkową, która daje możliwość automatycznej regulacji długości żyłki. Tego rodzaju rozwiązanie konstrukcyjne gwarantuje, że żyłka do cięcia trawy zawsze będzie posiadała idealną długość.
W bateryjnej podkaszarce Kärcher średnica cięcia wynosi 30 cm przy prędkości obrotowej 7800 obr/min. Skręcana żyłka umieszczona jest w ruchomej głowicy, która może być przekręcana w zakresie 180 stopni. Kombinacja tych rozwiązań czyni z tej elektrycznej podkaszarki prawdziwie wszechstronne urządzenie do pielęgnacji domowego podwórka i ergonomicznej pracy.
Czy to koszenie rogów i ciasnych przestrzeni trawnika, czy to przycinanie obrzeży ogrodu wzdłuż tarasów i ścieżek, czy podkaszanie trawy wzdłuż roślin lub blisko drzew – dobrze zaprojektowana podkaszarka ogrodowa to taka, która poradzi sobie z zadaniem (zadba należycie o "zielony dywan") w każdej z wymienionych sytuacji. Zaprezentowany model sprosta tym wszystkim wyzwaniom, o czym mogliśmy się osobiście przekonać.
2. Obrotowa głowica
Podczas koszenia trawnika najwięcej trudności sprawia koszenie jego obrzeży – pasów trawy rosnącej na krawędziach wzdłuż ścieżek chodnikowych czy ogrodowych tarasów. Aby te obrzeża były zadbane, czyste i równe, potrzebny jest intensywny wysiłek w połączeniu z dużą precyzją ze strony użytkownika albo... podkaszarka, której konstrukcja umożliwia funkcję szybkiego i łatwego koszenia krawędzi trawnika.
Jeśli podkaszarka ogrodowa będzie wyposażona w obrotową głowicę tnącą, wówczas jej użytkownik będzie mógł ją odchylić, lekko unieść nad granicę trawnika-zabudowy i przycinać trawę za pomocą obracającej się w pionie skręcanej żyłki wraz z przesuwaniem całego urządzenia wzdłuż krawędzi. O tym, jak to wygląda w praktyce, można przekonać się właśnie na przykładzie podkaszarki akumulatorowej Kärcher.
Regulowana głowica tnąca w podkaszarce do trawy ma jeszcze jedną zaletę. Zapewnia bowiem ergonomiczne podkaszanie również pod nisko zawieszonymi przeszkodami np. gałęziami w ogrodzie czy przytwierdzoną do ziemi ławeczką do siedzenia. Kąt pochylenia głowicy można łatwo regulować (w trzech pozycjach) w taki sposób, aby koszenie trawnika w trudno dostępnych miejscach ogrodu przyniosło jak najlepszy efekt.
3. Platforma bateryjna
Pod względem zasilania podkaszarki można podzielić na spalinowe (na paliwo) oraz elektryczne (na prąd), w tym przewodowe (zasilanie przez kabel) i akumulatorowe (zasilanie na baterie). Każdy rodzaj ma swoich zwolenników i przeciwników. Z perspektywy kogoś, komu zależy na dużej mobilności, wygodnej obsłudze, cichej pracy i ochronie środowiska najlepszym rozwiązaniem wydaje się podkaszarka akumulatorowa.
Zasilana bateryjnie podkaszarka Kärcher pokazuje na bieżąco aktualny stan baterii. Dysponuje wyświetlaczem LCD z technologią czasu rzeczywistego. Użytkownik urządzenia może na nim podejrzeć pozostały czas pracy, pozostałą pojemność baterii oraz pozostały czas ładowania w minutach. Wymienny akumulator pozwala na nieprzerwaną pracę w granicach 30-60 minut w dowolnym miejscu.
Warto dodać, że podkaszarka ta bazuje na uniwersalnej platformie bateryjnej Kärcher. Oznacza to, że można wyciągnąć z niej baterię i włożyć ją do każdej maszyny tej marki o tej samej klasie napięcia. Fakt, że mobilnego akumulatora można zamiennie używać, bo pasuje do wielu innych urządzeń, znacznie ułatwi prace domowe i ogrodowe. Częścią platformy jest też szybka ładowarka (średni czas ładowania: 40-80 min).
4. Dodatkowe osłony
Podkaszarka umożliwia precyzyjne cięcia trawy tam, gdzie kosiarka ma z tym wyraźny problem. Mimo wszystko jej użytkownik powinien zachować ostrożność, zwłaszcza w miejscach o funkcji dekoracyjnej np. w pobliżu ozdobnego kwietnika czy pod ładnie przystrzyżonymi krzewami. Czy poza ludzkim wyczuciem można jeszcze jakoś zminimalizować ryzyko przypadkowego uszkodzenia rabat podczas operowania tym sprzętem?
Dobrej jakości podkaszarka ogrodowa powinna być wyposażona w składaną osłonę roślin. Dzięki takiemu dodatkowemu zabezpieczeniu kwiaty czy drzewka nie zostaną niechcący podcięte przy ich podkaszaniu. W testowanej podkaszarce akumulatorowej osłona roślin ma postać zderzaka dystansowego, który przy rozłożeniu odsuwa klomby w ogrodzie na bezpieczną odległość od tnącej trawę żyłki w głowicy.
Nie zaszkodzi też, by podkaszarka miała na swoim pokładzie osłonę zabezpieczającą użytkownika. Jej obecność sprawi, że posiadacz urządzenia do podkaszania trawnika nie będzie "bombardowany" skoszonymi ścinkami wpadającymi do oczu czy przyczepiającymi się do ubioru. Przydadzą się również dodatkowe podpórki. Po zakończonej pracy ułatwią one odłożenie sprzętu na miejsce w sposób maksymalnie stabilny.
5. Wygodny uchwyt
Przycinanie trawnika przy użyciu podkaszarki zajmuje trochę czasu. Dlatego mile widziane są wszelkie rozwiązania, które zapewniają użytkownikowi komfortową pracę w bezpiecznym dla zdrowia ułożeniu nie tylko rąk, ale i całego ciała. Urządzenie powinno więc mieć możliwość dopasowania do wzrostu użytkownika. Regulacja wysokości gwarantuje bowiem przyjęcie ergonomicznej pionowej pozycji roboczej.
Podkaszarka akumulatorowa Kärcher łączy bezpieczną obsługę z wygodą użytkownika. Jej częścią jest aluminiowy uchwyt teleskopowy z regulacją wysokości. Ma on na celu zapewnienie pozycji, która chroni przed bólem pleców i urazami. Urządzenie wyposażono też w gumowany uchwyt oburęczny, którego wysokość również można regulować. W efekcie sprzęt nadaje się idealnie do ergonomicznej pracy w ogrodzie.
W przypadku działającej na baterię podkaszarki, a więc wolnej od kabli i zależności od gniazdka elektrycznego, liczy się bardzo jej mobilność, a na nią wpływa w pierwszej kolejności waga urządzenia. Model LTR 18-30 ma na tym polu niemałe sukcesy, bo waży zaledwie 2,5 kg. Z akcesoriami waga nie przekracza zaś 4,4 kg. Niska masa urządzenia sprawia, że przycinanie trawnika przestaje być ciężką i niewdzięczną pracą.
Materiał powstał we współpracy z Kärcher