Reklama.
Trwa 90. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak przekazała armia Ukrainy, wojska najeźdźcy wysyłają ewakuowanych cywilów na zaminowaną drogę i strzelają do nich. W nocy rosyjska armia wystrzeliła rakiety Iskander z Biełgorodu w kierunku obwodu charkowskiego. Rosjanie urządzili w Donbasie rzeźnię i starają się zniszczyć wszystko – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sztab Operacji Sił Połączonych (ukraińskich oddziałów na wschodzie kraju) przekazał, że w ciągu ostatniej doby ukraińskiej armii udało się odeprzeć dziewięć ataków Rosjan i zniszczyć 31 jednostek sprzętu wroga: m.in. trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich i 18 jednostek bojowych pojazdów opancerzonych.
Ukraińcy wskazali, że w sześciu miejscach wciąż toczą się walki. Dodali też, że nie ustają rosyjskie ostrzały miast, w wyniku czego ginie wielu cywilów.
"W ciągu doby okupanci ostrzelali 39 osiedli w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczyli i uszkodzili ponad 60 obiektów cywilnych: w tym 50 budynków mieszkalnych, szpital, dworzec kolejowy, centrum handlowe, komisariat policji czy siedzibę prokuratury. W wyniku ostrzałów zginęło co najmniej 14 cywilów, a 15 zostało rannych" – podkreślono w komunikacie Sztabu.
Jak donosi ukraińska telewizja Kanał 24, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w celu wypracowania rekomendacji dot. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy powstanie specjalna międzynarodowa grupa robocza, na której czele obok niego stanie też były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
– Zależy nam na uniknięciu powtarzania dawnych błędów i przygotowaniu przyszłości dla suwerennej, wolnej Ukrainy – podkreślił Jermak.
– Działania armii rosyjskiej świadczą o tym, że Rosja prowadzi teraz przygotowania do długotrwałej wojny w Ukrainie – stwierdził w państwowej telewizji rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Ołeksandr Motuzjanyk.
Przyznał, że sytuacja na froncie w Donbasie jest "nadzwyczaj trudna", stanowi "najaktywniejszy etap rozpętanej przez Rosję agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie" i może zaważyć na wyniku wojny.
Rzecznik MON Ukrainy dodał, że "najgoręcej jest teraz w donieckim rejonie operacyjnym i na kierunku Słowiańska, gdzie Rosjanie przez całą dobę prowadzą ostrzały artyleryjskie i lotnicze dzielnic mieszkalnych".
Wskazał jednocześnie, że najeźdźcy starają się także atakować z terytorium Białorusi i z anektowanego Krymu.
Dowództwo Sił Specjalnych Ukrainy zamieściło w sieci nagranie pokazujące, jak namierzono i zaatakowano za pomocą nowoczesnego drona Switschblade rosyjski czołg T-72B3.
"Według naszych żołnierzy, rosyjscy okupanci po cichu pili alkohol na jednym ze stanowisk, siedząc na zbroi swojego czołgu. Jednak ich libacja została przerwana przez niespodziewany atak z powietrza" – dodali Ukraińcy.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła kolejną rozmowę rosyjskich wojskowych. Jeden z najeźdźców narzekał przez telefon do swojej żony, że siły ukraińskie niemal całkowicie rozbiły jednostki rosyjskiej 58. armii należącej do Południowego Okręgu Wojskowego, która była uznawana za jedną z najnowocześniejszych i najlepiej uzbrojonych w Rosji.
"Wszystkich po prostu pozabijali, całą kompanię. Są też u nas (w 58. armii) kompanie, w których pozostało trzech lub czterech żywych ludzi" – mówił Rosjanin.
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow powiedział, że "Ukraina powinna do końca roku wkroczyć na okupowany Krym" – podaje Ukraine World.
Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała, że Ottawa przekaże Ukrainie wartą 98 mln dol. kanadyjskich pomoc wojskową: w tym ponad 20 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm pasujących do broni dostarczanej Ukraińcom przez NATO.
– Teraz pracujemy nad tym, by ten sprzęt dostarczyć jak najszybciej do Kijowa – oznajmiła Anand podczas briefingu w Ukraińskim Centrum Kulturalnym w Victorii w Kolumbii Brytyjskiej.
Jak informuje portal Hromadske, wyznaczone przez Rosjan władze w okupowanym przez wojska Putina Berdiańsku nad Morzem Azowskim postanowiły wprowadzić do obiegu – obok ukraińskiej hrywny – rubla rosyjskiego.
"W przeddzień specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 30-31 maja kontynuowałem dialog z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Pomoc dla Ukrainy będzie kwestią przekrojową. Koordynujemy działania w celu wzmocnienia sankcji, bezpieczeństwa żywnościowego, odbudowy Ukrainy i dążenia do członkostwa Unii Europejskiej" – podkreślał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.
Amerykański "Newsweek" donosił, że były sekretarz stanu USA Henry Kissinger stwierdził w Davos, że trzeba wreszcie zakończyć wojnę, a Ukraina powinna być gotowa na oddanie Rosji części swojego terytorium, by jak najszybciej podpisać porozumienie pokojowe.
"Równie łatwo, jak pan Kissinger proponuje oddanie Rosji części Ukrainy za zatrzymanie wojny, pozwoliłby pewnie też zabrać Polskę lub Litwę. Dobrze, że Ukraińcy w okopach nie mają czasu na słuchanie 'panikarzy z Davos'. Są bowiem zajęci obroną wolności i demokracji" – skomentował sprawę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Cytowany przez agencję Ukrinform rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk poinformował, że "przez trzy miesiące wojny ukraińskiej armii udało się wyzwolić spod rosyjskiej okupacji łącznie ponad 1000 osiedli".
Jak podaje "The Kyiv Independent", mer Słowiańska Wadym Lach powiedział, że "Rosjanie ostrzelali miasto bombami kasetowymi, ale na szczęście nie odnotowano ofiar, ponieważ mieszkańcy opuścili już zaatakowane przez wroga budynki".
Spotkanie szefa MSZ Polski Zbigniewa Raua z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Premier Viktor Orbán ogłosił na Węgrzech stan wyjątkowy z powodu wojny w sąsiedniej Ukrainie. "To pozwala rządowi ominąć parlament, jak w przypadku pandemii" – wskazał korespondent "Financial Times" Marton Dunai.
Portal Ukraińska Prawda przekazał, że prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa nie wyklucza możliwości wymiany (np. na obrońców Azowstalu – przyp. red.) rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina skazanego na dożywocie za zabicie cywila, ponieważ "technicznie" istnieje taka możliwość.
– Osoba po wyroku sądowym może zostać wymieniona – stwierdziła. Dodała, że Ukraina będzie w kwestii wymiany ściśle przestrzegać prawa.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że "Rosjanie wciąż prowadzą szturm w kierunku donieckim, gdzie próbują się przebić się przez obronę ukraińskich wojsk i wejść na granice administracyjne obwodu ługańskiego".
"Przy wsparciu artylerii i samolotów wróg prowadzi nasiloną ofensywę w kierunku miasta Łyman (...) oraz Siewierodonieck. Trwają tam walki" – wskazał Sztab.
"W kierunku donieckim wróg przeprowadził naloty na obiekty infrastruktury cywilnej na miasta Kramatorsk, Łyman i Słowiańsk (...). Na tymczasowo okupowanym terytorium Krymu najeźdźca tworzy jednostki zapasowe do walk na terytorium Ukrainy" – dodano.
Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta Europa" donosi, że rosyjskie dowództwo wojskowe zmusza matki marynarzy poległych na krążowniku Moskwa, by "dobrowolnie" podpisywały oświadczenia o tym, że ich dzieci zginęły w wyniku "katastrofy".
Rozmówczynie "NGE" zaznaczały, że przez długi czas dostawały sprzeczne informacje od nt. losu swoich synów, a dowództwo marynarki wojennej nie chciało jednoznacznie potwierdzić, co stało się na okręcie.
W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę z merem Kijowa Witalijem Kliczką.
Doradcę mera Mariupola Petr Andruszczenko opublikował listę 11 miejscowości, w których Rosjanie założyli punkty filtracyjne dla mieszkańców miasta.
Podczas "filtracji" okupanci starają się wykryć, czy cywile popierają władze ukraińskie lub mają związki z ukraińskimi formacjami militarnymi.
Jak donosi NEXTA, kanclerz Olaf Scholz przekazał, że pod koniec lata Niemcy planują całkowicie zrezygnować z rosyjskiego węgla i zostanie on prawdopodobnie zastąpiony dostawami z RPA.
Eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) wskazują w najnowszym raporcie, że rosyjscy propagandyści z coraz częściej krytykują nieudolność rosyjskiej armii podczas "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie i "nawołują do mobilizacji, której Kreml prawdopodobnie nie chce i nie będzie w stanie przeprowadzić w krótkim okresie".
Przyjęte dzisiaj przez Unię Europejską rozporządzenie zakłada czasową liberalizację handlu z Ukrainą. Dzięki niemu na cały 2022 roku zniesiono cła na wszystkie importowane z Ukrainy do UE produkty, w tym szczególnie warzywa i owoce oraz produkty rolne.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że "Ukraina usiądzie do stołu negocjacyjnego z Rosją jeśli, ta zwróci Ukraińcom terytoria zajęte od 24 lutego" – donosi NEXTA.
"Niemcy udzielą Ukrainie kredytu w wysokości 150 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na opłacenie świadczeń socjalnych, emerytur, pensji dla pracowników szkół i szpitali oraz zamówień na leki. Zostało to ogłoszone przez niemiecki bank państwowy KfW" – informuje NEXTA.
Jak informuje Europejska Prawda, "Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia wojskowe na sprzęcie desantowym na wybrzeżu Bałtyku". Portal dodał, że rosyjski MON w swoim komunikacie zaznaczył, iż te manewry "stanowiły element większych ćwiczeń marynarzy".
– Staraliśmy się włączyć Rosję w ramach różnych instytucji do budowania porządku dotyczącego pokoju, jednak Putin w jednej chwili całkowicie zniszczył ten porządek – powiedziała po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
Z kolei Rau podkreślał, że "oczekiwanie, które pojawia się w różnych zaułkach Europy, że Rosja się zmieni natychmiast po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest nie tylko kolejną polityczną mrzonką, ale bezpośrednim zagrożeniem dla pokoju w Europie".
"Rosjanie zwiększyli obecność wojskową na Morzu Czarnym. Cały czas kradną ukraińskie zboże z portów i sprzedają je jako własne. Nowa taktyka w agresji na Ukrainę" – napisała ukraińska posłanka Łesia Wasylenko.
Poinformowała też, że Rosjanie ostrzelali rafinerię ropy naftowej w obwodzie ługańskim i magazyny benzyny w obwodzie mikołajowskim. "Wróg próbuje sparaliżować ukraińską logistykę i transport" – wskazała.
BBC potwierdziło doniesienia Ukraińców o śmierci najwyższego rangą rosyjskiego pilota walczącego w wojnie: emerytowanego generała majora rezerwy Kanamata Botaszewa. Jego samolot został zestrzelony w niedzielę przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej w pobliżu Popasnej w obwodzie ługańskim.
Z badania przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie (KIIS) wynika, że 82 proc. mieszkańców Ukrainy nie zgadza się na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji – informuje Ukrinform.
"SBU ustaliło tożsamość ośmiu kolejnych rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej w obwodzie kijowskim. Wśród nich jest pięciu żołnierzy Federacji Rosyjskiej i trzech Wagnerowców" – przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która udostępniła wizerunki wojskowych.
"Są oni obciążeni łącznie 14 zarzutami: zabijania cywilów, ostrzałów i palenia budynków mieszkalnych, niewolenia, torturowania i trzymania ludzi w piwnicach bez jedzenia i wody; oraz kradzieży mienia" – dodano.
We wtorek ONZ podało, że według ich szacunków w wojnie w Ukrainie zginęło co najmniej 3942 cywilów.
Według szacunków Ołeha Ustenki, doradcy Wołodymyra Zełenskiego, w czasie wojny Ukraina poniosła straty w wysokości biliona dolarów, co jest pięciokrotnością rocznego PKB tego kraju – podaje agencja Ukrinform.
We wtorek nad ranem Rosjanie zajęli miasto Switłodarśk w obwodzie donieckim i wywiesili swoją flagę na budynku rady miejskiej – powiedział na antenie rozgłośni Wilne Radio szef regionalnej administracji wojskowej Serhij Hoszko.
Dodał, że "ukraińskie jednostki wycofały się ze Switłodarśka na pozycje bardziej sprzyjające działaniom obronnym".
"Najeźdźcy wywiesili swoją flagę na budynku rady miasta Switłodarśka. Po ulicach chodzą uzbrojeni ludzie i sprawdzają dokumenty mieszkańców. Nie widać jednak dużej liczby żołnierzy wroga, są to raczej pięcioosobowe grupy" – przekazał Hoszko.
"Wróg skierował wszystkie swoje siły, aby zdobyć Siewierodonieck i Lisiczańsk. Ale w ciągu trzech miesięcy ledwo poczynił postępy. Dlatego nadal ostrzeliwuje miasta i najbardziej zaludnione miejsca" – napisał na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
"Dziś rano Rosjanie ponownie otworzyli ogień na terenie przedsiębiorstwa Azot w Siewierodoniecku, gdzie, jak wiadomo, urządzono kilka schronów przeciwbombowych. W rezultacie zginęły cztery osoby. Piąty mieszkaniec został poważnie ranny w centralnej części miasta. Został szybko zabrany do sztabu pomocy humanitarnej i poddany leczeniu, ale rana okazała się śmiertelna" – podał.
W Berlinie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. "Niemiecka polityka wschodnia wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz polsko-niemieckie relacje dwustronne były tematami rozmów" – podał polski resort dyplomacji.
"Wojna do gorzkiego końca. Za późno" – tak były prezydent Rosji, a obecny wiceprzewodniczący tamtejszej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew odniósł się do możliwości dalszych negocjacji z Ukrainą. Dodał, że możliwości pokojowych rozwiązań oferowane przez Zachód "nie uwzględniają realiów" i są "pisane pod dyktando NATO".
W swoim propagandowym wpisie na Telegramie stwierdził, że pomysł autonomicznego Donbasu "przy zachowaniu go w ramach Ukrainy" to "czysty nonsens i tania projekcja". Dodał, że "decyzje o losie Republiki Donbasu już zapadły i nie można ich cofnąć".
Włączenie anektowanego Krymu ponownie w skład Ukrainy bliski współpracownik Putina określił jako "zagrożenie dla integralności terytorialnej Rosji i pretekst do rozpoczęcia wojny na pełną skalę". Wyśmiał też możliwość wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.
"Po trzech miesiącach użytkowania go jako schronu przeciwbombowego, metro w Charkowie wróciło do użytku jako środek transportu! Moje rodzinne miasto odradza się dzięki naszej armii, która odpycha od tego regionu Rosjan" – napisał na Twitterze doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.
Ukraiński parlament zamieścił na Twitterze listę państw (znalazła się tam także Polska), którym podziękował za to, że "uznały one działania Rosji w Ukrainie za ludobójstwo".
"New York Times", opierając się na swoim anonimowym źródle, przekazał, że po raz pierwszy od początku wojny Rosja przeprowadziła wspólne ćwiczenia wojskowe z Chinami: miały się one odbyć w północno-wschodniej Azji.
Urzędnik amerykański powiedział gazecie, że służby USA uważnie śledziły te rosyjsko-chińskie manewry, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii brał udział w szczycie sojuszu Quad w Tokio.
W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział przedstawicielom państw uczestniczącym w szczycie w Davos, że "kraje zachodnie nie mogą handlować bezpieczeństwem dla zysku gospodarczego".
Ukraińska parlamentarzystka Łesia Wasylenko poinformowała na Twitterze, opierając się na słowach prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej, że "przeciwko rosyjskim żołnierzom wszczęto w Ukrainie 13 tys. spraw karnych".
"Co najmniej 48 żołnierzy powinno zostać postawionych przed sądem, 600 podejrzanych o zbrodnie zidentyfikowano" – dodała.
Trwa intensywny ostrzał miasta Łyman w obwodzie donieckim. Są ofiary śmiertelne, jest też wiele rannych osób – przekazał cytowany przez agencję Ukrinform mer Ołeksandr Żurawliow.
"Panują tutaj teraz bardzo trudne warunki, trwają intensywne ostrzały zarówno w południowej, jak i północnej części miasta. Jest bardzo wielu rannych cywilnych mieszkańców, są też zabici. Zostało też zniszczonych wiele budynków" – poinformował.
Żurawliow stwierdził, że w mieście przebywa jeszcze ok. 8 tys. osób. Część mieszkańców chce wyjechać, ale na razie ze względu na nasilone ostrzały nie ma możliwości ewakuacji.
W środę tureccy urzędnicy spotkają się w Ankarze z przedstawicielami Szwecji i Finlandii, by omówić kwestię możliwości wstąpienia tych dwóch krajów do NATO – przekazało MSZ Turcji.
"Dawali nam tylko trzy dni, a my przeżyliśmy trzy odważne, zwycięskie, heroiczne miesiące i nadal walczymy o naszą wolność i niepodległość" - powiedział prezydent Ukrainy trzy miesiące od wybuchu wojny.
Unia Europejska uzgodniła kolejne 500 mln euro na wsparcie dla sił zbrojnych Ukrainy.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że aktywa i fundusze przejęte od Rosji mogą zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że podczas bezpośrednich rozmów ostrzegł prezydenta Władimira Putina, że wojna na Ukrainie „nigdy nie przyniesie dobrego wyniku” dla Rosji.
Ukraińska straż graniczna: "Od dwóch tygodni więcej ludzi wraca na Ukrainę niż z niej wyjeżdża".
Warszawski ratusz poinformował, kiedy przestaną obowiązywać darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy.
Dmytro Kułeba rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. "Więcej broni, w tym ciężkiej, trafia na Ukrainę, ponieważ Rosja kontynuuje niszczycielskie ataki w Donbasie" - napisał na Twitterze.
Nie żyje ukraiński dziennikarz Ihor Hudenko. Zginął w Charkowie. Zaginął na początku wojny i dopiero teraz udało się ustalić, że nie żyje.
Alarmy lotnicze w całej Ukrainie.
Rzecznik Kremla skomentował wypowiedź rosyjskiego dyplomaty, który odniósł się krytycznie do wojny w Ukrainie.
Prezydent Ukrainy znalazł się na liście Time 100. Jest to coroczna lista 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, którą tworzy ten magazyn.
Ambasador USA w Polsce spotkał się z szefem MSZ Ukrainy. Jak przekazał, zapewnił go o wsparciu USA dla Ukrainy i potwierdził wielowymiarową pomoc dla tego kraju.
82-letnia Maria Majaszlapak pokazuje zniszczenia swojego domu w Donbasie.
Andrzej Duda: "Apeluję do wszystkich, aby stać po stronie Ukrainy, bo po jej stronie jest sprawiedliwość i uczciwość".
"Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, NATO było gotowe. Rozmieściliśmy dodatkowe siły na wschodzie Sojuszu" - powiedział Jens Stoltenberg. Jak podkreślał, Sojusz jest gotów odpowiedzieć na agresję i bronić każdego cala terytorium NATO.
Petersburg i Mariupol staną się miastami partnerskimi. To drugie miasto jest doszczętnie zniszczone przez Rosjan.
Metro w Charkowie znów działa. Przez ostatnie miesiące było schronem dla mieszkańców miasta.
Czterech rosyjskich saperów zginęło w Azowstalu w Mariupolu. Zabiła ich mina.
"Światowe Forum Ekonomiczne musi zająć się kosztami i konsekwencjami wojny Putina w Ukrainie" - mówiła Ursula von der Leyen. Jak dodała, to stawia pod znakiem zapytania dotychczasowy międzynarodowy porządek. Poruszyła także wątek żywności, której transport utrudnia wojna. "Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, ma to globalne reperkusje" - wskazała.
Andrzej Duda: "Nie spodziewałem się tak ogromnej skali napaści Rosji na Ukrainę".
Tak wygląda mapa działań wojennych w Ukrainie opracowana przez ekspertów z Europy.
Rosjanom zaczyna brakować części. Zaczynają używać komponentów z urządzeń gospodarstwa domowego z Chin na swoich okrętach.
Rosja okupuje nieco ponad 20 proc. terytorium Ukrainy.
Zastępca sekretarza obrony USA Kathleen Hicks przekazała, że USA są przekonane, iż Finlandia i Szwecja będą w stanie rozwiązać tureckie zastrzeżenia wobec ich przystąpienia do NATO. Na razie tureckie władze są temu przeciwne.
"71 proc. Ukraińców pokrywa samodzielnie koszty utrzymania, a 54 proc. chce zacząć w Polsce pracować" - tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Tak wyglądał Mariupol przed wojną i po jej wybuchu.
Wielka Brytania rozważa wysłanie okrętów wojennych na Morze Czarne w celu eskortowania i ochrony statków przewożących zboże z Ukrainy - podaje "The Times".
Szef MSZ Ukrainy: "Rosjanie kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki i próbują sprzedać za granicę. Wzywam wszystkie państwa do zachowania czujności i odrzucenia takich propozycji".
Ambasador Ukrainy w Polsce chwili przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy "Piorun", który produkuje się w Polsce. Trafił on także do Ukrainy.
Biuro Prokuratora Generalnego: "Od początku wojny w Ukrainie zginęło 234 dzieci, a 433 zostało rannych".
Mateusz Morawiecki: "33 lata temu Zachód wyciągnął do nas rękę i skorzystaliśmy z tego. Dziś my musimy wyciągnąć rękę do Ukrainy".
Kolejny zniszczony rosyjski sprzęt.
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko: "W piwnicy jednego z zawalonych bloków w mieście znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu".
82 proc. Ukraińców uważa, że pod żadnym pozorem Ukraina nie powinna zgadzać się na ustępstwa terytorialne, nawet jeśli oznacza to przedłużenie wojny.
BBC podaje, że w obwodzie kurskim w Rosji gubernator Roman Starowojt przedłużył "żółty" alarm o zagrożeniu terrorystycznym o kolejne dwa tygodnie, czyli do 8 czerwca. Wcześniej w tym obwodzie były ataki, o które podejrzewano Ukraińców.
- W ciągu trzech miesięcy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 29 350 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjska telewizja cały czas próbuje udowadniać swoim widzom, że Ukraińcy to Rosjanie, tylko "trzeba im to przypomnieć".
- Rosyjska ofensywa w Donbasie to największa walka w Europie od II wojny światowej - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Zaapelował też do krajów partnerskich o szybsze dostawy broni i amunicji.
Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony operacja zdobycia Siewierodoniecka jest obecnie głównym celem Rosji w tej części Ukrainy.
Siły rosyjskie szturmują kluczowe pozycje Ukraińców w okolicach Ługańska na wschodzie Ukrainy, w rejonie Donbasu.
Rosjanie wywiesili swoją flagę w centrum Melitopola.
Siły rosyjskie szturmują kluczowe pozycje Ukraińców w okolicach Ługańska na wschodzie Ukrainy w rejonie Donbasu.
– Ograniczenia obowiązują do końca stanu wojennego – przekazała administracja obwodowa Równego.
Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowaną drogę a ocalałych rozstrzelali. O bulwersującej sytuacji w obwodzie mikołajowskim na południu kraju poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek ukraińskie dowództwo specjalne "Południe".
Jak przekazano, podczas przemieszczania się ukraińskich wojsk w stronę obwodu chersońskiego znaleziono kilka cywilnych samochodów oraz rozstrzelane i okaleczone ciała.
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w rozmowie w poniedziałek wieczorem w niemieckiej telewizji publicznej, że embargo na rosyjską ropę jest "w zasięgu ręki".
Okupanci urządzili w Donbasie rzeźnię – przekazał w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Słowa ukraińskiego przywódcy przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
Najpopularniejszy dziennik w Niemczech pyta, czy kanclerz Niemiec nie chce, by Ukraina zwyciężyła. Jak czytamy, gdy Olaf Scholz mówi o wojnie w Ukrainie, miliony ludzi w całej Europie oczekują, że dowiedzą się, czy kanclerz uda się do Kijowa i kiedy Ukraina otrzyma ciężką broń niezbędną w walce z Rosją.
"Bild" przekonuje, że kanclerz Niemiec znajduje się w trybie defensywnym. Przykładem ma być przypadek niemieckiego giganta zbrojeniowego Rheinmetall, który 22 kwietnia zwrócił się z prośbą o dostarczenie Ukrainie 100 czołgów "Marder", jednak dotąd nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie.