nt_logo

15 największych ras psów. Niektóre nie mieszczą się do auta [ZDJĘCIA]

Daria Siemion

26 maja 2022, 14:01 · 4 minuty czytania
Są jak małe konie. Zajmują całe łóżko, jedzą za dwóch i nie mieszczą się do auta. Przy nich nawet owczarek niemiecki wygląda jak płotka. Rekordziści mają metr wysokości i ważą 155 kg. Oto największe rasy psów.


15 największych ras psów. Niektóre nie mieszczą się do auta [ZDJĘCIA]

Daria Siemion
26 maja 2022, 14:01 • 1 minuta czytania
Są jak małe konie. Zajmują całe łóżko, jedzą za dwóch i nie mieszczą się do auta. Przy nich nawet owczarek niemiecki wygląda jak płotka. Rekordziści mają metr wysokości i ważą 155 kg. Oto największe rasy psów.
Wilczarze irlandzkie - najwyższe psy fot. filling.com

1. Mastif angielski

Waga: 73–100 kg

Wysokość w kłębie: 70–91 cm

Mastify angielskie pierwotnie hodowano celem stróżowania, jednak z czasem przejęły również inne funkcje. Dziś są doskonałymi psami do towarzystwa oraz psami rodzinnymi. Wielokrotnie ustanawiały rekordy w zakresie największych i najcięższych psów świata. W 2001 roku zrobił to ważący 128 kg Hercules.


2. Wilczarz irlandzki

Waga: min. 54,5 kg

Wysokość w kłębie: min. 79 cm

Wilczarze irlandzkie dawniej uczestniczyły w polowaniach na wilki. Mogą osiągnąć rozmiar małego kucyka. Po stanięciu na tylnych łapach mają 2 metry. Niestety nie są to psy cieszące się dobrym zdrowiem. Wilczarze irlandzkie są jedną z ras psów żyjących najkrócej. W usposobieniu są łagodne i chętnie poddają się szkoleniu.

3. Dog niemiecki

Waga: 54–90 kg

Wysokość w kłębie: 76–86 cm

W latach 2010-2012 dog niemiecki o imieniu George był uznany w Księdze Rekordów Guinnessa za najwyższego psa na świecie. Nietypowy pies spożywał miesięcznie ok. 50 kg karmy, ważył 113 kg i miał ponad 1 metr wysokości mierzone od łapy do ramienia. Inne dogi osiągają podobne rozmiary, choć są nieco mniejsze.

4. Mastif neapolitański

Waga: 60–70 kg

Wysokość w kłębie: 63–77 cm

Mastify neapolitańskie to czworonogi wykorzystywane do walk psów oraz do stróżowania. W stosunku do swojej rodziny są niezwykle opiekuńcze, natomiast w stosunku do obcych podejrzliwe. Niektórzy przedstawiciele tej rasy ważą nawet 90 kg, jednak nie jest to masa ciała ujęta we wzorcu rasy FCI.

5. Bernardyn

Waga: 64 – 82 kg

Wysokość w kłębie: 70–90 cm

Bernardyna zna każdy z nas. To psy rodzinne, które równie dobrze sprawdzają się jako duże psy stróżujące. Są nie tylko oddane i lojalne, ale również odważne i cierpliwe. Największy bernardyn o imieniu Benedyktyn ważył 162 kg i w 2002 roku został uznany za najcięższego psa na świecie.

6. Czarny terier rosyjski

Waga: 45–68 kg

Wysokość w kłębie: 70-78 cm

Czarny terier rosyjski nie jest w Polsce zbyt popularną rasą. Wyglądem trochę przypomina sznaucera olbrzymiego, choć jest odrobinę większy. To odporny i energiczny pies, który uwielbia się bawić. Dawniej był wykorzystywany do polowań. Obecnie został zaklasyfikowany jako pies obronny.

_

Ciekawostka o dużych psach...

Największym psem na świecie jest pochodzący z Wielkiej Brytanii dog niemiecki Freddy. Jego wysokość w kłębie (od stóp do najwyższego punktu grzbietu) to aż 1,035 m. Gdy stanie na tylnych łapach może uderzyć głową w sufit. Z kolei najcięższy pies na świecie waży 155 kg, czyli tyle, ile średnio waży zawodnik sumo.

_

7. Nowofunland

Waga: 60–70 kg

Wysokość w kłębie: 69–74 cm

Uważa się, że nowofunland to jeden z najsilniejszych i najbardziej odpornych psów. U niektórych osobników odnotowano rekordową wagę 90 kg, a największy w historii nowofunland ważył 118 kg i licząc od nosa do ogona mierzył ponad 1,8 metra - to niewiele mniej niż tygrys.

8. Berneński pies pasterski

Waga: 38–50 kg

Wysokość w kłębie: 64–70 cm

Berneński pies pasterki to jedna z najlepszych ras psów dla początkujących. To inteligentne, pogodne i łagodne psy. Dawniej pracowały w górach, gdzie ciągnęły za sobą pakunki. Chętnie współpracują z człowiekiem i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Niestety nie są to psy żyjące zbyt długo.

9. Leonberger

Waga: 48–75 kg

Wysokość w kłębie: 72–80 cm

Legenda głosi, że leonbergera wyhodowano na wzór lwa. Wszystko za sprawą herbu miasta, w którym mieszkał hodowca. Początkowo psy tej rasy były czymś na wzór miejskiej maskotki. Z czasem ich popularność rozszerzyła się na cały świat. To dumne i bardzo zdyscyplinowane psy ważące średnio 77 kg.

10. Kangal

Waga: 50–65 kg

Wysokość w kłębie: 74–81 cm

Kangale to duże psy o muskularnej budowie. Ich znakiem rozpoznawczym jest gruba szyja i szeroka głowa. Psy tej rasy dawniej były wykorzystywane do ochrony owiec i bydła. Dzięki swoim rozmiarojm potrafi ochronić stado nie tylko przed wilkami, a nawet przed gepardami. Niektórzy przedstawciele tej rasy ważą nawet 70 kg.

11. Owczarek kaukaski

Waga: 60-90 kg

Wysokość w kłębie: minium 79 cm

Owczarki kaukaskie to jedna z największych i najcięższych psów na świecie. Mają gęste futro przez które wydają się jeszcze większe. To doskonałe psy stróżujące - ciche, czujne, odważne. Dodatkowym odstraszaczem jest ich potężna sylwetka i wielkie zęby. To rasa psów, która nie powinna mieszkać w bloku.

12. Borzoj

Waga: 34–47 kg

Wysokość w kłębie: 70–85 cm

Borzoj na pewno nie jest najcięższym psem na świecie, ale nie sposób nie umieścić go w tym zestawieniu ze względu na imponującą wysokość. Psy tej rasy dostają nawet do 90 cm w kłębie. Mimo smukłej sylwetki doskonale sprawdzały się w polowaniach na wilki. Ich sierść jest bardzo przyjemna w dotyku.

13. Boerboel

Waga: 60–79 kg

Wysokość w kłębie: 64–70 cm

Boerboel w języku niderlandzkim oznacza "psa wiejskiego", co dobrze oddaje istotę tego psa. Dawniej psy tej rasy pilnowały gospodarstw na terenie aktualnych Niemiec i Holandii. Chroniły nie tylko przed dzikimi zwierzętami, ale również przed złoczyńcami i złodziejami. Dla zaufanych osób są czułe i spokojne.

Czytaj także: Trudne rasy psów istnieją. Oto 10 najtrudniejszych do ułożenia ras psów. Niektóre są bardzo modne

14. Bouvier des Flandres

Waga: 35–40 kg

Wysokość w kłębie: 62–68 cm

Bouvier des Flandres to rasa pochodząca z Belgii. Wyhodowano ją już w czasach średniowiecza. Początkowo były to psy pasterskie i pociągowe. Z czasem przekształciły się w psy stróżujące. Oprócz wielkich rozmiarów znakiem rozpoznawczym tych psów są charakterystyczne wąsy. Bouvier des Flandres ma wodoodporną sierść.

15. Pirenejski pies górski

Waga: 50–54 kg

Wysokość w kłębie: 70–82 cm

Pirenejskie psy górskie hodowano do pilnowania owiec, gospodarstw, a także do towarzystwa. To psy oddane domownikom, ale podejrzliwe w stosunku do obcych. Z wyglądu przypominają nieco owczarka podhalańskiego - psa pochodzącego z Polski, choć są od niego odrobinę większe.

Pamiętaj!

Jeżeli zamierzasz zdecydować się na dużego psa, to pamiętaj, że większy pies, to wyższe koszty utrzymania: żywienia, odrobaczania, fryzjera, leczenia. Duże rasy mają również tendencje do wielu chorób, m.in. do dysplazji stawów biodrowych. Podejmij świadomą decyzję.

Czytaj także: https://natemat.pl/411820,psy-kiedys-a-dzisiaj-zobacz-jak-100-lat-hodowli-zmienilo-rasy-psow