nt_logo

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psa? Wykorzystaj nasze rady, a zapomnisz o stresie i wymiotach

Daria Siemion

06 czerwca 2022, 11:55 · 5 minut czytania
Chcesz wyjechać ze swoim psem na wakacje, ale boisz się, że będzie wymiotował? Niestety. Choroba lokomocyjna u psów to częste zjawisko. Na szczęście istnieją sposoby, by ją opanować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psów.


Jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psa? Wykorzystaj nasze rady, a zapomnisz o stresie i wymiotach

Daria Siemion
06 czerwca 2022, 11:55 • 1 minuta czytania
Chcesz wyjechać ze swoim psem na wakacje, ale boisz się, że będzie wymiotował? Niestety. Choroba lokomocyjna u psów to częste zjawisko. Na szczęście istnieją sposoby, by ją opanować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psów.
Choroba lokomocyjna u psa fot. 123rf.com

Skąd bierze się choroba lokomocyjna u psów?

Choroba lokomocyjna u psów to stosunkowo częste zjawisko. Badania naukowe dowodzą, że na tę dolegliwość zapada prawie 17 proc. czworonogów. Przyczyny choroby lokomocyjnej u psów są takie same, jak u ludzi. Chodzi o zaburzenia pracy błędnika.


Zmysł wzroku informuje psa o braku przemieszczenia, z kolei ciało odczuwa to inaczej. Ta rozbieżność powoduje odruch wymiotny. Istnieje też teoria, jakoby psi mózg interpretował sprzeczne sygnały jako zatrucie pokarmowe, a poprzez wymioty, próbował usunąć toksynę.

Kolejnym powodem choroby lokomocyjnej u psów może być infekcja ucha środkowego, guz mózgu, choroba przedsionkowa i inne schorzenia predysponujące do nudności. Jeśli twój pies lubił jeździć samochodem, a teraz wymiotuje, możesz być zaniepokojony.

Za objawy choroby lokomocyjnej mogą odpowiadać też traumatyczne przeżycia związane z transportem. Może to być kolizja drogowa, wyrzucenie z samochodu, potrącenie, a nawet brak przyzwyczajenia do podróży autem. W takiej sytuacji mówi się o lęku lokomocyjnym, który może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną choroby lokomocyjnej.

Przyczyną choroby lokomocyjnej u szczeniaków jest brak pełnego rozwinięcia ucha wewnętrznego, a dokładnie jego części odpowiadającej za równowagę. W większości przypadków schorzenie mija po ukończeniu przez psa 12. miesięcy. Jeśli po tym czasie szczeniak nadal ma chorobę lokomocyjną, to może cierpieć z powodu lęku.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej u psa?

Choroba lokomocyjna u psa — objawy:

  • marudzenie;
  • piszczenie;
  • nadmierny ślinotok;
  • częste oblizywanie warg;
  • mlaskanie;
  • letarg;
  • przestraszony wygląd;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • przyspieszony oddech;
  • przyspieszone tętno;
  • apatia;
  • senność;
  • pobudzenie.

Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej u psów?

Stopniowe odczulanie to najlepsza profilaktyka choroby lokomocyjnej u psów. To rozwiązanie wiąże się z dużym nakładem pracy, ale jego efekty są satysfakcjonujące i trwałe. Chodzi o to, by pies kojarzył z samochód z radością, nie z cierpieniem.

Zacznij od wprowadzenia psa do samochodu z wyłączonym silnikiem. Chwal psa i dawaj mu przysmaki albo ulubioną zabawkę. Pamiętaj jednak, żeby taka wizyta nie trwała zbyt długo — to bardzo ważne, żeby zakończyć ją w najlepszym momencie.

Czas wizyty w aucie za każdym razem wydłużaj odrobinę. Z czasem możesz uruchomić silnik. Kiedy pies będzie wystarczająco dobrze czuł się w samochodzie, możesz zabrać go na krótką przejażdżkę — jej czas systematycznie wydłużaj.

Czytaj także: Jak nauczyć psa łapać frisbee? 5 kroków

Jakie leki mogą pomóc na chorobę lokomocyjną?

Leczenie choroby lokomocyjnej u psa należy rozpocząć od wizyty u weterynarza, który zbada psa i pomoże dobrać odpowiednie leki. Najczęściej stosowanym preparatem jest Aviomarin, jednak czasami konieczne jest podanie silniejszych środków.

Aviomarin — lek przeciwwymiotny

Aviomarin to lek o działaniu przeciwwymiotnym, przeciwuczuleniowym i lekko uspakajającym. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako lek zapobiegający objawom choroby lokomocyjnej. Tabletki działają od 3 do 6 godzin po podaniu leku. Substancją czynną leku jest dimenhydramina. Jest to najczęstszy wybór lekarzy weterynarii. Dawkowanie Aviomarinu dla psa ustala weterynarz.

Cerenia — lek przeciwwymiotny

Cerenia to lek zawierający substancję czynną o nazwie maropitant. Jest to składnik aktywny o działaniu silnie przeciwwymiotnym. Zazwyczaj jest podawany psom przed operacjami i zabiegami chirurgicznymi, ale może być stosowany również w przypadku ciężkich objawów choroby lokomocyjnej. Lek jest dostępny w formie tabletek. Można go kupić na receptę wystawioną przez weterynarza. Przed wystawieniem recepty konieczna jest konsultacja.

Lokomotiv — suplement na wymioty

Lokomotiv to suplement diety zawierający wyciąg z kłącza imbiru, tzw. imbir lekarski. Jest to składnik aktywny zmniejszający dyskomfort podczas podróży. Niweluje nudności, wymioty, a także niestrawność i wzdęcia. Skutkiem ubocznym podania leku może być odbijanie. Dawkowanie Lokomotivu dla psa należy zostawić weterynarzowi.

Hydroksyzyna — lek przeciwlękowy

Hydroksyzyna to środek, który pomaga w opanowaniu lęku. Jest to dobrze przebadana i bezpieczna substancja, jednak jest ona dostępna wyłącznie na receptę. Lek należy podać psu godzinę przed podróżą samochodem. Skutkiem ubocznym stosowania hydroksyzyny jest senność. Dawkowanie powinien ustalić lekarz weterynarii.

Xanax — lek przeciwlękowy

Xanax to bardzo silny lek przeciwlękowy podawany wyłącznie w najcięższych przypadkach. Substancją czynną leku jest alprazolam. Lek łagodzi objawy lęku lokomocyjnego. Znajduje też zastosowanie w przygotowaniu psa do Sylwestra i innych stresujących wydarzeń. Dawkowanie Xanaxu dla psa powinien ustalić lekarz, który zbada zwierzę i wykluczy przeciwskazania, np. chorobę nerek.

-

Pamiętaj, że są to przykładowe środki i nie powinieneś podawać ich bez konsultacji z weterynarzem, który zbada psa i wykluczy wszystkie przeciwskazania. Nigdy nie dobieraj psu leków na własną rękę!

-

Czytaj także: „Właściciele robią ze swoich psów narkomanów". To już prawdziwa plaga

Co jeszcze można podać psu na chorobę lokomocyjną?

Psu, który choruje na chorobę lokomocyjną, można podać feromony lawendowe, czyli zastosować tzw. aromaterapię. Produkt ten jest dostępny w formie spreju lub kropel. Należy spryskać/skropić nim legowisko lub transporter psa. Feromony sprawią, że pies się wyciszy.

Alternatywą dla feromonów lawendowych są uspokajające zioła, np. waleriana. Te rośliny od dziesięcioleci są wykorzystywane w łagodzeniu objawów lęku i choroby lokomocyjnej. Można rozpylić je w kabinie samochodu, na legowisku psa albo dodać je do odświeżacza powietrza.

Coraz więcej mówi się też o olejkach CBD, które mają mieć działanie wyciszające pupila. Producenci zastrzegają również, że CBD ma na zwierzęta działanie antydepresyjnie i poprawia libido.

Pies wymiotuje w samochodzie. Jak przygotować auto?

Pomocne mogą być maty ochronne na tylne siedzenia. Zazwyczaj wykonane one są z wodoodpornego materiału, który łatwo wyczyścić. Ich dodatkową zaletą jest zabezpieczenie foteli przed sierścią zwierzęcia i zwiększenie jego komfortu.

Warte uwagi są również transportery oraz klatki, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo pupila, ale również zapobiegną rozlaniu wymiotów na całe auto. Jednak zanim się to stanie, należy przyzwyczaić psa do przebywania w zamknięciu.

Ostatecznie, jeśli pies wymiotuje podczas jazdy samochodem, można jeździć z nim na tylnym siedzeniu i czekać z workiem w ręce, aż zwymiotuje. Nie jest to zbyt przyjemne, ale skuteczne.

Co zrobić, by pies nie bał się jazdy samochodem?

Najlepiej, gdyby pies nie jadł minimum 8 godzin przed planowaną podróżą. Brak treści pokarmowej zmniejszy ryzyko wymiotów. Psu na ten czas należy zapewnić dostęp do świeżej wody.

Dopilnuj, aby samochód przed podróżą nie był nagrzany. Najlepiej, gdybyś wszedł do niego wcześniej i ustawił klimatyzację na temperaturę podobną do tej, która panuje w domu. W trakcie podróży możesz uchylić okno, by pies miał dostęp do świeżego powietrza.

W samochodzie powinien się znaleźć osobisty przedmiot psa, np. ulubiony kocyk, legowisko, koszulka właściciela. Można też trzymać w aucie specjalną zabawkę, która znajduje się tylko tam.

Jednak najlepszym sposobem na to, by pies nie bał się jeżdżenia samochodem, jest wczesne przyzwyczajenie go do środków transportu i nagradzanie go za każdym razem, gdy okazuje w nich zadowolenie.

Jeszcze jedna ważna rzecz, a w zasadzie najważniejsza: nigdy nie krzycz na swojego psa, gdy zwymiotuje w samochodzie. On naprawdę źle się czuje i nie ma to wpływu. Okaż odrobinę empatii i zastanów się, co czuje, gdy na niego krzyczysz.

Czytaj także: https://natemat.pl/395929,przewoz-zwierzat-domowych-ubezpieczenie-psa-lub-kota-na-podroz-samochodem