nt_logo

Suplementy dla psa to fanaberia czy konieczność? Odpowiada specjalistka ds. żywienia zwierząt

Daria Siemion

09 czerwca 2022, 12:58 · 4 minuty czytania
W dzisiejszych czasach psy są traktowane jak członkowie rodziny. Chodzą do psich psychologów, mają swoje akcesoria i zabawki, niektóre przyjmują suplementy diety. Szczególnie to ostatnie jest traktowane jako fanaberia. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to ekspertkę ds. żywienia zwierząt.


Suplementy dla psa to fanaberia czy konieczność? Odpowiada specjalistka ds. żywienia zwierząt

Daria Siemion
09 czerwca 2022, 12:58 • 1 minuta czytania
W dzisiejszych czasach psy są traktowane jak członkowie rodziny. Chodzą do psich psychologów, mają swoje akcesoria i zabawki, niektóre przyjmują suplementy diety. Szczególnie to ostatnie jest traktowane jako fanaberia. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to ekspertkę ds. żywienia zwierząt.
Suplementy diety dla psów są ostatnio bardzo modne fot. 123rf.com

Większość psów spędza na dworze jedną lub dwie godzinny dziennie. Takim czworonogom powinna wystarczyć karma bogata w witaminy i minerały. Jednak w niektórych sytuacjach suplementacja psa może być niezbędna.


Wskazaniem do stosowania psich suplementów diety jest obfite lnienie, stan po zabiegach operacyjnych i osłabienie. W takich sytuacjach suplementy diety mogą przyspieszyć rekonwalescencję, a także poprawić zdrowie i samopoczucie zwierzęcia.

Kolejnym wskazaniem do podawania psu suplementów jest uprawianie sportów kynologicznych, które mogą obciążać stawy, np. dogfrisbee czy aglity. Suplementy warto też podawać psom starszym oraz szczeniakom.

Suplementy diety dla szczeniaków

Pierwsze miesiące życia psa to czas intensywnego rozwoju i wzrostu. Wiele ras już w wieku 6. miesięcy osiąga wysokość i masę ciała dorosłego psa. Z tego powodu konieczne jest podawanie młodemu psu pełnowartościowej karmy, a w niektórych przypadkach - suplementacja.

– W żywieniu psów w pierwszym etapie życia kluczową rolę odgrywają wapń i fosfor, które wpływają korzystnie na kształtowanie się szkieletu oraz rozwój zębów u młodego osobnika. Niedobór wapnia u psa może prowadzić do demineralizacji kości, co objawia się m.in. kulawizną, niechęcią do zabawy czy spacerów. Katarzyna Żmudaspecjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag

W diecie szczeniąt i młodych psów nie może brakować też kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają korzystnie na rozwój wzroku, słuchu i prawidłową pracę mózgu. Jeśli karma nie dostarcza psu wystarczającej ilości omega-3 warto wzbogacić dietę pupila o oleje rybne, np. olej z łososia.

Nasza ekspertka podkreśla jednak, by nie przesadzać z suplementami dla szczeniąt. – Na przykład nadmiar wapnia jest szkodliwy, może wpłynąć na opóźnienie wzrostu, a także rozwinięcie poważnych chorób układu kostnego – tłumaczy specjalistka.

Suplementy diety dla psich seniorów

Suplementy diety mogą być sposobem na poprawę jakości życia starszych psów, które zmagają się z zaburzeniami pracy układu trawiennego, chorobami serca i problemami z poruszaniem. Podstawę jednak powinna stanowić zblilansowana dieta, choć nie jest ona lekiem na wszystko.

– U psów wraz z wiekiem zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, przez co ich organizm nie jest w stanie odpowiednio wchłonąć wszystkich, dostarczanych z pokarmem składników – tłumaczy zoodietetyczka, która zachęca do stosowania suplementów diety dla psich seniorów.

– W diecie psich seniorów nie powinno zabraknąć cynku, który umożliwi szybszą regenerację skóry i poprawia stan sierści. W zachowaniu dobrej kondycji sierści równie istotnym pierwiastkiem jest selen. Wpływa on także na wytwarzanie energii w mięśniu sercowym, więc jest niezbędnym składnikiem u psów, które borykają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego.Katarzyna Żmudaspecjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag

Ponadto dietę psiego seniora warto wzbogacić o antyoksydanty, które opóźnią proces starzenia. Najczęściej stosowane z nich to witaminy A, E i C oraz miedź, żelazo i mangan. W razie potrzeby warto korzystać z suplementacji wspierającej wzrok.

Suplementy diety dla psich sportowców

Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatniej dekady wyraźnie wskazują, że suplementacja psich sportowców nie tylko poprawia ich wyniku, ale również pomaga zachować zdrowie i przeciwdziała kontuzjom.

Nagłe zmiany kierunki i szybkie wysokoki powodują ogromne przeciążenia i mogą uszkodzić tkankę chrzęstną. Aby temu zapobiec stosuje się kwas hialuronowy, hydrolizat kolagenu, mangan i cynk. Zalecane jest również korzystanie z połączenia glukozaminy i chondroityny, które wzmocnią kości.

Na szybszą regenerację mięśni poleca się BCAA, czyli rozgałęzione aminokwasy, które wspierają wzrost masy mięśniowej i przyspieszają regenerację mikrouszkodzeń. Pomocne mogą być również witaminy C i E, które ochronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Suplementacja psa a dieta BARF

Dodatkowa suplementacja jest niezbędna w przypadku żywienia psów dietą BARF, czyli specjalnie skomponowanymi mieszankami surowego mięsa, podrobów i kości. Dietę BARF należy uzupełnić bogatymi w jod algami morskimi.

Jod jest bardzo ważny dla psów, ponieważ wspiera prawidłową pracę serca, zapobiega problemom z tarczycą, a także chorobom układu nerwowego i bezpłodności. Na diecie BARF mogą wystąpić niedobory tego pożytecznego składnika.

Równie ważne są drożdże browarnicze, które zawierają ogromne ilości witamin z grupy B oraz biotyny. Te składniki odżywcze poprawiają wygląd sierści, zapobiegają nadmiernego linieniu. Oprócz tego wpływają korzystnie na układ trawienny i nerwowy.

W przypadku diety BARF niezbędna jest suplementacja kwasów omega-3. Można znaleźć je w tranie, olejach rybnych, np. oleju z łososia lub kryla. Dodatkowo psy, które nie mogą jeść kości powinny otrzymywać sproszkowane skorupki jajek albo węglan wapnia.

Z suplementami dla psa trzeba uważać

Każdy pies ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zależy ono od wieku zwierzęcia, stanu jego zdrowia, poziomu aktywności, a także od tego, czy pies był kastrowany, czy nie. Lepiej nie dobierać psich suplementów na własną rękę.

– Jeżeli chcemy włączyć do diety naszego psa dodatkowo suplementację, warto zasięgnąć rady lekarza weterynarii, dietetyka lub wykonać analizę pierwiastkową sierści EHAA, która da nam miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych i toksycznych w organizmie naszego pupila.Katarzyna Żmudaspecjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag

– Pamiętajmy jednak, że przedawkowanie minerałów może zaszkodzić naszemu psu, dlatego suplementy powinny być podawane wyłącznie według dawki zalecanej przez weterynarza lub dietetyka – dodaje ekspertka.

Należy pamiętać, że niektóre suplementy można podawać okresowo, np. preparaty z witaminą D zimą, a suplementy bogate w biotynę w okresie linienia. Ciekawym rozwiązaniem jest również ziele czystka wykazujące silne działanie antybakteryjne.

Czystek może pomóc też w zabezpieczeniu psa przed kleszczami, co ma ogromne znaczenie w okresie letnim, kiedy u psów znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na babeszjozę. Pamiętajmy jednak, że to tylko dodatkowa ochrona, a podstawą powinny być tabletki, obroże lub krople na kleszcze.

Czytaj także: https://natemat.pl/413482,giardia-lamblia