nt_logo

Kancelaria Dudy zaprasza na badania. Lekarz zobaczył ogłoszenie i wpadł w osłupienie

Agata Sucharska

05 czerwca 2022, 13:45 · 2 minuty czytania
Wystartował projekt Zdrowe Życie, czyli inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy mająca zachęcać Polaków do profilaktycznych badań. Lekarz Jakub Kosikowski zauważył, że w zaproszeniu na badania opublikowanym w mediach społecznościowych pojawił się zasadniczy błąd.


Kancelaria Dudy zaprasza na badania. Lekarz zobaczył ogłoszenie i wpadł w osłupienie

Agata Sucharska
05 czerwca 2022, 13:45 • 1 minuta czytania
Wystartował projekt Zdrowe Życie, czyli inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy mająca zachęcać Polaków do profilaktycznych badań. Lekarz Jakub Kosikowski zauważył, że w zaproszeniu na badania opublikowanym w mediach społecznościowych pojawił się zasadniczy błąd.
Rusza projekt Zdrowe Życie. Lekarz dostrzegł błąd w zaproszeniu na badania. Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Ruszyła ogólnopolska akcja w ramach projektu Zdrowe Życie
  • Kancelaria Prezydenta zaprosiła Polaków na badania, ale nie obyło się bez małej wpadki
  • Dr Jakub Kosikowski zauważył błąd w ogłoszeniu zamieszczonym przez kancelarię Andrzeja Dudy

Bezpłatne badania w ramach projektu "Zdrowe Życie"

Projekt Zdrowe Życie ma zachęcać Polaków do badania się, ponieważ wedle statystyk rzadko interesujemy się programami profilaktyki zdrowotnej, co po latach często ma zgubne skutki. Ogólnopolska akcja ruszyła 3 czerwca i została objęta patronatem Pary Prezydenckiej.

W Polskę mają ruszyć specjalne mobilne gabinety. Będzie można wykonać w nich bezpłatne badania, konsultacje medyczne oraz zasięgnąć edukacji zdrowotnej. W zaproszeniu opublikowanym przez prezydencką kancelarię dowiadujemy się, jakie konkretnie będzie można zrobić badania. Wszystko wskazuje na to, że autor ogłoszenia nie do końca wie, na czym one polegają. Na błąd w ogłoszeniu wskazuje były przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, rezydent onkologii klinicznej dr Jakub Kosikowski.

W zaproszeniu zaproponowano m.in. mammografię, USG płuc, spirometrię, a także "poziom cukru i glukozy". "Wyjdzie, że się czepiam, ale czym różni się poziom cukru od glukozy?" - pyta zdziwiony lekarz. Glukoza to po prostu inne pojęcie określające cukier (rzecz jasna nie ten spożywczy, lecz w organizmie), a więc wymienienie tych dwóch nazw obok siebie nie ma sensu.

Z raportu GUS wynika, że badania profilaktyczne wykonuje mniej niż połowa Polaków. Z badań przesiewowych korzysta zaledwie ok. 30 proc. Tymczasem aż 60 proc. zgonów u osób poniżej 75 roku życia można byłoby uniknąć dzięki działaniom profilaktycznym z obszaru zdrowia publicznego (40 proc.) oraz wczesnej diagnostyki i leczenia (20 proc.).

– Blisko połowa zgonów Polaków spowodowana jest czynnikami ryzyka, na które mamy wpływ – przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Aby działania profilaktyczne były skuteczne, a informacje o nich trafiły do obywateli, konieczne są kampanie informacyjne i edukacyjne na rzecz profilaktyki i kształtowania postaw prozdrowotnych. "Po inauguracji akcji w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę. W wybrane weekendy latem i jesienią w dziewięciu miastach Polski będzie można bezpłatnie zrobić specjalistyczne badania – zmierzyć poziom cukru, ciśnienie krwi, wykonać mammografię, USG płuc, spirometrię czy EKG" – poinformowano na rządowej stronie.

Jak mówił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, to NFZ finansuje wszelkie badania profilaktyczne. Przypomniał, że w budżecie Funduszu na 2022 r. na profilaktykę przewidziano w sumie 300 mln zł.

Czytaj także: https://natemat.pl/277013,jakie-sa-absurdy-polskiej-sluzby-zdrowia-mlody-lekarz-wylicza-wywiad