nt_logo

Lato jest dla jeży śmiertelnie niebezpieczne. Jak pomóc jeżom w trakcie upałów?

Daria Siemion

21 czerwca 2022, 14:18 · 5 minut czytania
Wysokie temperatury są dla jeży bardzo niebezpieczne. Wiele z nich umiera z powodu odwodnienia albo topi się w oczkach wodnych. Jak możemy wesprzeć te małe i pożyteczne zwierzątka? Jak pomóc jeżom w upały?


Lato jest dla jeży śmiertelnie niebezpieczne. Jak pomóc jeżom w trakcie upałów?

Daria Siemion
21 czerwca 2022, 14:18 • 1 minuta czytania
Wysokie temperatury są dla jeży bardzo niebezpieczne. Wiele z nich umiera z powodu odwodnienia albo topi się w oczkach wodnych. Jak możemy wesprzeć te małe i pożyteczne zwierzątka? Jak pomóc jeżom w upały?
Jeż fot. 123rf.com

Wystaw jeżom miseczkę z wodą

Upały stwarzają ogromne zagrożenie dla dzikich zwierząt. W szczególnym niebezpieczeństwie są jeże. Jeżeli przez kilka dni jeż nie znajdzie wody, umrze z odwodnienia. To dotyczy zarówno malutkich jeży, jak i dorosłych.


Pomoc człowieka w przypadku suszy jest dla jeży bezcenna. Warto wystawić im miseczkę z wodą. Może być to miseczka plastikowa albo metalowa. Ważne jest to, żeby nie była zbyt wysoka, żeby jeż mógł z niej wygodnie korzystać.

Miseczkę z wodą należy ustawić w pobliżu gęstych krzaków — to tam najchętniej bytują jeże. Dobrze, jeśli teren jest ogrodzony i nie mają na niego wstępu psy, które mogłyby zrobić jeżom krzywdę, a także podpijać zwierzątkom wodę.

Jeżeli jeż w ciągu dnia pojawia się w pobliżu siedzib ludzkich, to znaczy, że jest już bardzo zdesperowany i na skaju odwodnienia. Takiemu zwierzęciu wystarczy podsunąć pod pyszczek miseczkę z wodą — od razu zacznie pić.

Przed koszeniem koniecznie sprawdź trawnik

Jeże lubią bytować w gęstych krzakach i wysokiej trawie, w której dodatkowo zakrywają się liśćmi. Jeż ukryty w trawie jest niewidoczny i niesłyszalny. Bardzo łatwo przejechać go niechcący kosiarką.

Los takiego zwierzaka jest dramatyczny. Jeż zostaje oskalpowany i niemiłosiernie cierpi z powodu odniesionych obrażeń. Muchy składają jaja w jego ranach, a w ciągu doby wylęgają się z nich larwy.

Dlatego przed koszeniem trawnika zawsze należy sprawdzić, czy nie kryje się w niej jeż. Należy też pamiętać o tym, że w trawie mogą być ukryte malutkie jeże, które mama zostawiła, by zdobyć pożywienie.

Czytaj także: Kosić czy nie kosić trawę? Co lato trwa wojna na argumenty. Czy w ogóle jest najlepsze rozwiązanie?

Zrezygnuj z chemicznych środków ochrony roślin

Jeże najchętniej wybierają ogrody prowadzone w zgodzie z zasadami ekologii. Unikają chemicznych oprysków i pestycydów, które są śmiertelnym zagrożeniem dla jeży. Środki ochrony roślin stanowią szczególne zagrożenie dla małych jeży, które nie mają w pełni wykształconego układu odpornościowego.

Naukowcy szacują, że pestycydy i środki chwastobójcze odpowiadają za jedną czwartą przedwczesnych zgonów u jeży. Istotne jest to, że śmierć jeża może nastąpić nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu z pestycydami, ale również przez zjedzenie zatrutych owadów, gryzoni i ślimaków.

Należy pamiętać też o tym, żeby w razie obecności jeży w ogrodzie, nie wykładać w nim trutek na szczury i gryzonie, nie chlorować wody, a walkę z owadami zostawić naszym kolczastym przyjaciołom. Jeże wbrew pozorom są świetnymi myśliwymi i szybko pozbędą się szkodników.

Zabezpiecz jeże przed atakiem ze strony psa

Psy są jedną z najczęstszych przyczyn jeżowych tragedii. Wiele czworonogów na widok jeża reaguje aktywacją instynktu łowieckiego. Pies, który zamienił się w myśliwego, chce jak najszybciej złapać i rozszarpać jeża. Jest to niebezpieczne nie tylko dla jeża, ale również dla psa, który może zostać zraniony przez kolce.

Jeżeli doszło do ataku psa na jeża, nie można pozwolić, by ranny jeż odszedł w krzaki. Takie zwierzę zginie w męczarniach. Obowiązkiem każdego człowieka jest zabezpieczenie jeża i zawiezienie go do weterynarza lub do fundacji zajmującej się jeżami. Można też skontaktować się z gminą. Zwierzęciu zostaną podane antybiotyki i założony opatrunek.

Bardzo ważne jest również to, żeby pies nie rozkopywał legowiska jeża. Jeżeli zrobi to w okresie zimowym, to jeż będący w hibernacji, może umrzeć z zimna. Jeśli zrobi to w okresie letnim, może ranić lub zabić małe jeże.

Dlatego też spacerując z psem w miejscach, w których mogą bytować jeże, należy trzymać czworonogi na smyczy, a w miarę możliwości również w kagańcu.

Postaw jeżowi domek w krzakach

Wbrew pozorom bardzo łatwo zaprosić jeże do swojego ogrodu. Wystarczy odrobinę „zaniedbać" okoliczną roślinność i zapewnić jeżowi miejsce do żerowania i odpoczynku. Jeże lubią krzewy liściaste, wysoką trawę, kompostowniki i miejskie łąki.

Dobrym pomysłem jest też zbudowanie jeżowi specjalnego domku, w którym schowa się przed ludźmi i słońcem. Gotowe domki dla jeży można kupić w wielu hurtowniach ogrodniczych, marketach budowlanych i sklepach online.

Wybierając hotelik dla jeża, pamiętajmy, by nie był za mały i nie przemakał. Odpowiednia długość i szerokość jeżowej rezydencji to 0,4-0,5 m. Najlepsze będą domki z naturalnego drewna — bez impregnatów i lakierów.

Domek można wyścielić słomą, sianem, cienkimi gałązkami, ale sprawdzą się również uzbierane w ogrodzie liście. Budkę dla jeży najlepiej postawić w gęstych krzakach, gdzie jeż będzie miał cień i będzie bezpieczny.

Zabezpiecz oczko wodne i studzienki

Jeże to bardzo ciekawskie zwierzątka. Nocą uwielbiają eksplorować otoczenie. Niestety dla wielu z nich ciekawość ma tragiczny finał. Jeże nagminnie giną w oczkach wodnych, do których wpadają podczas prób picia.

Mało osób o tym wie, ale jeże świetnie pływają. Nie wystarcza to jednak, by opuścić akwen. . Wszystko za sprawą śliskiej folii, z której zjeżdżają za każdym razem, gdy próbują wyjść z wody. Po kilkudziesięciu minutach umierają z wycieńczenia.

Jeże wpadają też do studzienek, piwnic, kanałów. Ogromne zagrożenie stanowią dla nich głębokie wykopy oraz śmieci. Z tego powodu warto przystosować okolicę do obecności jeży: posprzątać śmieci, ogrodzić oczko wodne, zabezpieczyć studzienki.

Rozważ dokarmianie jeży i rób to mądrze

Podczas upałów jeże mogą mieć problemy ze zdobywaniem pożywienia. Jeżeli jeż kręci się w dzień w pobliżu ludzkich domostw, to znaczy, że jego sytuacja jest ciężka i warto mu pomóc. Można zrobić to poprzez dokarmianie, ale należy robić to rozsądnie.

Wiele osób kojarzy jeża z jabłkiem na kolcach, ale ten wizerunek nie jest do końca prawdziwy. Jeż nie wzgardzi owocami, ale nie stanowią one podstawy jego diety. Woli dżdżownice, ślimaki, owady.

Jako pokarm zastępczy można podawać mu też karmę dla szczeniąt lub kociąt. Należy jednak pamiętać o tym, by regularnie myć i opróżniać miseczkę. W przeciwnym razie w najbliższej okolicy mogą zawitać szczury i kuny.

Można też zainwestować w specjalną karmę dla jeży albo ugotować mu kurczaka z marchewką lub udusić wołowinę. Jeż nie pogardzi też jajkami, podrobami oraz żywym pokarmem — mogą to być np. przynęty wędkarskie.

Jedzenie dla jeża należy podawać w plastikowej lub metalowej miseczce, którą codziennie trzeba wyparzać i myć. W przeciwnym razie może dojść do inwazji pasożytów, np. pierwotniaka giardia lamblia lub tasiemca.

Jako dodatki można podawać jeżowi papkę z banana, słonecznik, rodzynki i płatki owsiane. Są też produkty, których pod żadnym pozorem nie wolno podawać jeżowi.

Tych produktów nie podawaj jeżowi:

  • mleko;
  • cytrusy;
  • czekolada;
  • jogurty.

Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z dokarmianiem jeży i robić to jedynie wtedy, gdy jeż nie jest w stanie samodzielnie zdobyć pożywienia. Codzienne dokarmianie może sprawić, że jeż przestanie polować i uzależni się od człowieka. Ponadto, w niektórych sytuacjach, jedzenie może mu zaszkodzić.

Czytaj także: Czym karmić dzikie kaczki, by im nie zaszkodzić? [PORADNIK]

Daj jeżowi spokój

Lepiej nie niepokoić jeża i dać mu spokój. Zmiana miejsca żerowania w trakcie upałów może skończyć się dla jeża odwodnieniem, rozszarpaniem przez psa, potrąceniem przez samochód lub śmiercią z głodu.

Dlatego pamiętajmy, by nie pomagać jeżom na siłę, a jedynie w takim zakresie, w jakim tego potrzebują. Nie bierzmy ich na ręce, nie zanośmy do domów, nie karmy ich byle czym, nie pokazujmy obcym, nie zdradzajmy ich lokalizacji na Instagramie.

W przypadku podejrzenia urazu, choroby lub odwodnienia, należy skontaktować się z Eko-Patrolem, gminą albo najbliższym ośrodkiem rehabilitacji jeży. Jeże są objęte częściową ochroną gatunkową, więc państwowe organy muszą im pomóc.

Czytaj także: https://natemat.pl/282661,co-robic-z-rannym-zwierzeciem-tak-dziala-eko-patrol