nt_logo

Ćmy w Polsce. Mamy ich 3 tysiące gatunków. Niektóre wyglądają jak kosmitki

Daria Siemion

30 czerwca 2022, 15:43 · 3 minuty czytania
W Polsce występują aż 3 tysiące gatunków ciem. Nocnych motyli jest u nas aż 18 razy więcej niż dziennych. Oto 14 najczęściej spotykanych i najbardziej niezwykłych gatunków.


Ćmy w Polsce. Mamy ich 3 tysiące gatunków. Niektóre wyglądają jak kosmitki

Daria Siemion
30 czerwca 2022, 15:43 • 1 minuta czytania
W Polsce występują aż 3 tysiące gatunków ciem. Nocnych motyli jest u nas aż 18 razy więcej niż dziennych. Oto 14 najczęściej spotykanych i najbardziej niezwykłych gatunków.
Ćmy w Polsce — lista gatunków fot. 123rf.com

1. Barczatka sosnówka

Barczatka sosnówka to motyl nocny występujący w całej Polsce. Najłatwiej dostrzec ją na przełomie czerwca i sierpnia. Wyglądem przypomina nieco ważkę. Wszystko za sprawą wydłużonego tułowia.


2. Plamówka malinówka

Plamówka malinówka to ćma z rodziny wycinkowatych. Jej skrzydła mają rozpiętość dochodzącą do 4 cm. Skrzydła mają charakterystyczne różowawe plamy. Plamówkę w Polsce można obserwować od maja do sierpnia.

3. Wycinka sierpianka

Wycinka sierpianka wyglądem przypomina płaszczkę. Ma płaskie skrzydełka, dzięki którym doskonale wtapia się w liście. Gatunek po raz pierwszy opisano w 1758 roku. Występuje w Europie i na Syberii.

4. Dyblik lniaczek

Dyblik lniaczek jest jedną z najrzadziej spotykanych ciem w Polsce. Ma charakterystyczne białe skrzydełka, a na nich ciemne żyłki. Chociaż jest motylem nocnym, to zdarza mu się latać w dzień.

5. Miernik zieleniak

Miernik zieleniak to kolorowa ćma z zielonymi skrzydłami. Najłatwiej spotkać go w świetlistych lasach i parkach. Co ciekawe, jego tułów również jest zielony. Tę ćmę w Polsce można spotkać bardzo często.

6. Znamionówka tarniówka

Znamionówkę tarniówkę można spotkać w Polsce od maja do września. W tym czasie na świat przychodzą dwa pokolenia ciem. Samice znamionówki mają malutkie skrzydła i nie są w stanie latać.

7. Zmierzchnica Trupia Główka

Zmierzchnica Trupia Główka jest największą ćmą w Polsce. Rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 12 cm. Na odwółoku ma charakterystyczny wzór przypominający trupią czaszkę. Z powodu ubarwienia bywa mylona z pszczołą.

8. Szewnica bzówka

Szewnica bzówka ma przepiękny biały płaszcz w czarne kropki. Jej głowę zdobi gęsta czupryna, a uroczego obrazu dopełniają długie czułki. Ten gatunek ćmy należy do rodziny niedźwiedziówkowatych.

9. Widłogonka gronostajka

Widłogonka gronostajka to jedna z najpiękniejszych ciem w Polsce. Jej cechą charakterystyczną są białe, puchate czułki oraz przepiękny jasny płaszcz w czarne kropki. Podobnie wygląda jej gąsienica.

10. Zawisak borowiec

Zawisak borowiec jest motylem nocnym z rodziny zawisakowatych. Oznacza to, że potrafi utrzymywać się w powietrzu jak koliber. Na szarych skrzydłach ma trzy skośne kreski. Jego tułów jest długi.

11. Zmrocznik pazik

Zmrocznik pazik to jedna z najpiękniejszych ciem w Polsce. Ma różowe skrzydła. Jego czułki z wierzchu są jasne. Z powodu kolorowego ubarwienia bardzo często jest błędnie uważany za motyla dziennego.

12. Zmrocznik wilczomleczek

Zmrocznik wilczomleczek ma skrzydła w odcieniach oliwki i brązu. Jego cechą rozpoznawczą są pomarańczowo-różowe spody skrzydeł, co odróżnia go od innych zmroczników. Najłatwiej dostrzec go wśród kwiatów.

13. Pyszałek Orion

Pyszałek Orion to jedna z wyjątkowych ciem żyjących w Polsce. Ma przepiękne zielone skrzydła w czarne plamy. Ubarwieniem przypomina egzotycznego ptaka albo żabę. Jego skrzydła mają rozpiętość 3,6 cm.

14. Brudnica mniszka

Brudnica mniszka zamieszkuje drzewa iglaste. Samice zwykle są większe od samców. Mają jasne skrzydła z ciemnymi liniami. To jedna z najczęściej spotykanych ciem w Polsce. Niestety niszczy drzewa.

Czytaj także: https://natemat.pl/422494,cmy-co-jedza-czy-gryza-dlaczego-leca-do-swiatla