nt_logo

Dlaczego psom na zdjęciach świecą się oczy?

Daria Siemion

01 lipca 2022, 13:38 · 2 minuty czytania
Zrobiłeś swojemu psu zdjęcie wieczorową porą i zauważyłeś, że zwierzak wygląda jak przybysz z innej planety, a wszystko za sprawą świecących oczu? Zastanawiasz się, czy to normalne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego psom na zdjęciach świecą się oczy.


Dlaczego psom na zdjęciach świecą się oczy?

Daria Siemion
01 lipca 2022, 13:38 • 1 minuta czytania
Zrobiłeś swojemu psu zdjęcie wieczorową porą i zauważyłeś, że zwierzak wygląda jak przybysz z innej planety, a wszystko za sprawą świecących oczu? Zastanawiasz się, czy to normalne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego psom na zdjęciach świecą się oczy.
Dlaczego psom na zdjęciach świecą się oczy? fot. Daria Siemion / naTemat.pl

Błona odblaskowa – fascynujący wynalazek ewolucji

Zacznijmy od tego, że „świecenie” jest określeniem umownym. Nie można powiedzieć, że oczy psa emitują światło tak, jak żarówka. One po prostu odbijają światło pochodzące z zewnątrz.


Właśnie dlatego oczy psa świecą się na zdjęciach zrobionych z zużyciem lampy błyskowej, ale nie świecą się na zdjęciach zrobionych w dzień. Oczy psa mogą świecić się również wtedy, gdy zaświecisz w nie latarką albo z naprzeciwka będzie nadjeżdżał samochód.

Blask w oczach psa jest następstwem odbijania światła przez błonę odblaskową (z łac. tapetum lucidum) zwaną również makatą odblaskową. To element budowy oka spotykany u wielu gatunków, głównie u drapieżnych zwierząt nocnych.

Błona odblaskowa znajduje się między naczyniówką a siatkówką oka. Jej zadanie polega na skierowaniu większej ilości światła do receptorów znajdujących się w siatkówce. Ten prosty zabieg zapewnia psu lepsze widzenie po zmroku.

U psów makata odblaskowa składa się z zielono-żółtej guaniny. I właśnie taką barwę przybierają oczy psów na zdjęciach. Jednak nie u wszystkich gatunków makata odblaskowa ma taki kolor.

Krokodylom oczy świecą się na pomarańczowo, szopom praczom na odcienie zieleni, a ludziom na czerwono, co wygląda trochę strasznie. Na starych zdjęciach łatwo znaleźć „efekt czerwonych oczu”.

Co ciekawe, oczy psa nie świecą się przez cały czas, a jedynie wtedy, gdy patrzą w źródło światła, np. na nadjeżdżający samochód lub lampę błyskową. Gdy spuszczają głowę albo patrzą w bok, ich oczy na zdjęciach nie świecą.

Jest to przystosowanie ewolucyjne, które pozwalało psom (albo nawet wilkopsom) niezauważenie zaatakować ofiarę. Wystarczyło pochylić głowę, żeby oczy przestały się świecić. Być może dlatego drapieżne zwierzęta spuszczają głowę podczas polowania.

Czy świecące oczy mogą oznaczać chorobę?

U ludzi oczy świecące na zdjęciach na czerwono nie są niczym dziwnym. Pediatrzy przestrzegają jednak przed oczami świecącymi na żółto. Ten efekt na zdjęciach może zwiastować raka oczu. A jest u psów? Czy świecące oczy mogą sugerować chorobę?

U psów świecące oczy na zdjęciach nie są objawem choroby. Natomiast, jeżeli oczy pupila w świetle dziennym wyglądają dziwnie, warto skontaktować się z weterynarzem. Mętna powłoka na oczach może być objawem zaćmy.

Opiekuna psa powinno zaniepokoić łzawienie i ropienie oczu, ich asymetryczność i częste mrużenie. W przypadku zauważenia takich objawów najlepiej od razu udać się do weterynarza ze specjalizacją okulistyczną.

Czytaj także: Po czym poznać, że pies jest chory? Oto 11 sygnałów, że coś go boli

Jak zrobić psu zdjęcie bez świecących oczu?

Oczy psa nie będą świeciły się na zdjęciu, jeżeli zostanie zrobione bez użycia flesza. Równie istotne jest to, żeby światło nie padało prostopadle w kierunku oczu psa. Najlepszym rozwiązaniem jest rozproszenie światła albo oświetlenie psa z boku.

Czytaj także: https://natemat.pl/404493,skad-pies-wie-ktora-jest-godzina-poczucie-czasu-psow