nt_logo

Jak rozdzielić walczące psy? 5 najlepszych sposobów

Daria Siemion

02 września 2022, 15:05 · 4 minuty czytania
Psie bójki są intensywne, niebezpieczne i straszne. Jednak, kiedy w grę wchodzi twój ukochany pupil, twoim naturalnym instynktem będzie to, by go chronić. Dla bezpieczeństwa twojego i twojego czworonoga powinieneś wiedzieć, jak to zrobić. Oto 5 najlepszych sposobów na rozdzielenie walczących psów.


Jak rozdzielić walczące psy? 5 najlepszych sposobów

Daria Siemion
02 września 2022, 15:05 • 1 minuta czytania
Psie bójki są intensywne, niebezpieczne i straszne. Jednak, kiedy w grę wchodzi twój ukochany pupil, twoim naturalnym instynktem będzie to, by go chronić. Dla bezpieczeństwa twojego i twojego czworonoga powinieneś wiedzieć, jak to zrobić. Oto 5 najlepszych sposobów na rozdzielenie walczących psów.
Jak rozdzielić gryzące się psy? 4 sposoby fot. 123rf.com

Dlaczego psy walczą miedzy sobą?

Psie bójki mogą mieć wiele przyczyn. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowa socjalizacja jednego z czworonogów. Źle zsocjalizowane czworonogi nie są gotowe do nawiązywania relacji z innymi psami. Mogą reagować na nie lękiem lub agresją.


Do walki między psami może dojść z powodu obrony zasobów, czyli przywłaszczania różnych przedmiotów, np. patyków i bronienia ich za wszelką cenę. Psy z tym problemem mogą też pilnować właściciela lub smakołyków.

Przyczyną konfliktu między psami może być "niedopasowanie charakterów". Jedne psy lubią ostrą zabawę, inne wolą bawić się spokojniej. Jeśli sygnały ostrzegawcze wysyłane przez spokojniejsze czworonogi są ignorowane, może dojść do bójki.

Niektóre czworonogi bronią też terytorium, mogą być chore i z tego powodu drażliwe. Są też psy, które się boją, a poprzez szczekanie i warczenie, próbują zrobić sobie przestrzeń. Inne przez lata były nagradzane przez agresję i "chcą się wykazać".

Przyczyn agresji u psów może być bardzo wiele. Pamiętajmy jednak, że dla czworonogów atak to ostateczność i łatwo mu zapobiec. Warto to zrobić, bo choć walki psów co do zasady są krótkie, to ich skutki mogą być nawet śmiertelne.

Jak zapobiegać psim bójkom?

Przyglądaj się uważnie, jak twój pies reaguje na inne psy. Czy szczeka, czy kłania się, czy skacze na nie nachalnie? Jeżeli wiesz, jakie zachowanie jest typowe dla twojego psa, łatwiej będzie ci zauważyć, że coś jest nie tak. To bardzo ważne, bo czasami niełatwo odróżnić zabawę od walki.

Psy podczas zabawy mogą warczeć, szczekać, podgryzać się nawzajem. Nie ma w tym nic złego, jeżeli oba czworonogi czerpią z tego radość. Natomiast, jeśli dla jednego z nich zabawa staje się zbyt brutalna, interweniuj. Tak samo zrób, gdy ciała psów sztywnieją, a zwierzęta uważnie się w siebie wpatrują. To zachowanie oznacza, że zbierają się do walki.

Pamiętaj też, że twoim obowiązkiem jest nauczenie psa "ładnej zabawy". Kiedy podgryza, warczy i zachowuje się zbyt gwałtownie w stosunku do psa, który sobie tego nie życzy, oddziel go i poczekaj, aż się uspokoi. Daj mu do zrozumienia, że takie zachowanie jest nieakceptowalne. Z drugiej strony chwal go, gdy ładnie się bawi.

Podstawową umiejętnością, którą powinien posiadać każdy pies, jest przychodzenie na wezwanie. Jeżeli twój pies przywołanie ma opanowane do perfekcji, a ty uważnie go obserwujesz, gdy bawi się z innymi psami, to uda ci się uniknąć wielu konfliktów. Wystarczy go wezwać, kiedy sytuacja robi się napięta.

Jak przerwać walkę psów?

Jeżeli dojdzie do walki psów, trzeba ją przerwać. Jeśli dasz radę, odciągnij psa na smyczy i wezwij właściciela drugiego czworonoga. Jeśli nie, wykorzystaj jeden z poniższych kroków. Pamiętaj jednak, by "nie mnożyć ofiar".

1. Polej walczące psy wodą

Do psów w trakcie walki bardzo często nie docierają sygnały z zewnątrz. Tym, który na pewno zauważą, jest mokra sierść. Polej walczące psy wodą lub napojem, który masz pod ręką. Możliwe, że psy doznają chwilowego szoku i uda się je rozdzielić.

2. Odwróć uwagę psów dźwiękiem

Odwrócenie uwagi dźwiękiem nie oznacza, że do gryzących się psów, trzeba krzyczeć i tupać – takie zachowanie jest zakazane, gdyż pies wyczuwa negatywne emocje właściciela i może zdenerwować się jeszcze bardziej. Zamiast tego zapiszcz zabawką albo uruchom samochodowy klakson.

3. Stwórz między psami barierę

Zastanów się, czego możesz użyć do rozdzielenia gryzących się psów. Możesz położyć między nimi rower, rozdzielić je dużym kijem, stołem lub krzesłem. Pamiętaj jednak, by twoje ręce były jak najdalej od czworonogów. W przeciwnym razie mogą cię ugryźć!

4. Przykryj walczące psy kocem

Przykrycie walczących psów kocem może zadziałać na nie podobnie, jak polanie wodą. Psy przez moment będą w szoku i możliwe, że się rozbiegną. Wtedy złap swojego psa na smycz i oddal się w bezpieczne miejsce.

5. Chwyć psa za tylne nogi

W fizycznym rozdzieleniu psów powinny wziąć udział dwie osoby, najlepiej właściciele skłóconych czworonogów. Należy jednak uważać, by nie zostać ugryzionym, bo z takim ryzykiem wiąże się ta interwencja.

Do psów należy powoli podejść we dwoje od tyłu i w jednym momencie złapać je za tylne nogi. Najlepiej złapać je tuż pod biodrami, żeby nie uszkodzić stawów skokowych i pięt. Następnie, unosząc psa za tylne nogi (metodą „na taczkę”), należy się wycofać.

Po oddaleniu się na kilka metrów można obrócić się o 180 st., żeby pies nie widział już swojego rywala i mógł się uspokoić. Po rozdzieleniu należy trzymać psy poza zasięgiem swojego wzroku, a najlepiej zapiąć je na smycz i wyjść za płot.

Czego nie robić, gdy gryzą się psy?

Rany kąsane, podarte nogawki, odgryzione palce – to tylko niektóre z konsekwencji nieumiejętnego rozdzielenia walczących psów. Oto, czego unikać, gdy dojdzie do psiej walki, by wyjść z niej cało i zdrowo.

Tego nie rób, gdy rozdzielasz walczące psy:

  • nie używaj swoich rąk — możesz zostać ugryziony;
  • nie łap psów za obrożę — możesz zostać ugryziony;
  • nie wchodź między psy — możesz zostać ugryziony;
  • nie kop i nie szarp psów — możesz zostać ugryziony;
  • nie krzycz i nie panikuj — możesz dodatkowo zdenerwować psa.

Bardzo ważne jest też to, żeby nie trzymać smyczy, gdy to nic nie daje, a wręcz utrudnia rozdzielenie psów. Linka może owinąć się wokół walczących psów, powykręcać im łapy, przewrócić je, a nawet udusić.

Co zrobić bezpośrednio po walce psów?

Rozdzielenie walczących psów to nie wszystko. Gdy uda ci się je rozdzielić, oddal się w bezpieczne miejsce i zabezpiecz psa. Nie łudź się, że kilka minut pieski będą się razem bawić. Nie próbuj godzić ich na siłę.

Zamiast karcić psa, lepiej go uspokoić, a przy okazji sprawdzić, czy jest cały i zdrowy. Trzeba sprawdzić mu uszy, szyję, obejrzeć łapy, a ręką przejechać po brzuchu i grzbiecie. Jeśli jest ranny, trzeba zawieźć go do weterynarza.

Niezwykle istotna jest wymiana informacji z opiekunem drugiego psa. Dowiedz się, czy nic mu się nie stało, czy był szczepiony na wściekliznę, spróbujcie ustalić przyczynę konfliktu. W miarę możliwości starajcie się nie kłócić i załatwić wszystko spokojnie.

W sytuacji, gdy pies, który zaatakował twojego czworonoga, stwarza zagrożenie dla innych psów lub ludzi (jest duży, agresywny, chodzi bez smyczy, właściciel nad nim nie panuje), zgłoś sprawę lokalnym służbom.

Czytaj także: https://natemat.pl/405307,dlaczego-male-psy-sa-agresywne-wszystko-przez-ludzi