nt_logo

Jeże jesienią potrzebują naszej pomocy. Jak im pomagać, by nie zaszkodzić?

Daria Siemion

22 września 2022, 15:27 · 3 minuty czytania
Jeże nie jedzą jabłek, nie piją mleka, a późną jesienią lepiej nie zostawiać im jedzenia. Z drugiej strony bardzo potrzebują naszej pomocy, by przetrwać do wiosny. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czego jeże potrzebują jesienią, a co może im zaszkodzić.


Jeże jesienią potrzebują naszej pomocy. Jak im pomagać, by nie zaszkodzić?

Daria Siemion
22 września 2022, 15:27 • 1 minuta czytania
Jeże nie jedzą jabłek, nie piją mleka, a późną jesienią lepiej nie zostawiać im jedzenia. Z drugiej strony bardzo potrzebują naszej pomocy, by przetrwać do wiosny. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czego jeże potrzebują jesienią, a co może im zaszkodzić.
Samotny jeż jesienią fot.123rf.com

Wystaw wodę dla jeża

Początki jesieni z reguły są suche. Nie pada wtedy deszcz, a na ziemi brakuje kałuż. Wiele jeży umiera w tym okresie z odwodnienia. Niektóre w akcie desperacji próbują napić się z oczek wodnych, rzek lub jezior, wpadają do nich i toną.


Wodę dla jeża najlepiej wystawić w niewielkiej plastikowej lub metalowej miseczce. Powinna być na tyle niewielka, żeby kolczasty przyjaciel mógł się z niej napić. Dobrym rozwiązaniem są miseczki przeznaczone dla małych kotków lub piesków.

Miseczkę dla jeża trzeba myć przynajmniej raz dziennie. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się w niej szkodliwe dla jeży pasożyty. Od czasu do czasu można też zmieniać położenie miseczki, żeby zminimalizować ryzyko rozwijania chorób.

Nie dawaj jeżom mleka

Nawet niewielka ilość mleka może doprowadzić jeża do ciężkiej biegunki i odwodnienia. Takie zwierzę umiera w straszliwych męczarniach. Co ważne, jeże nie mogą też pić mleka sojowego, owsianego, bez laktozy i innych.

Czasami na filmach publikowanych przez instytucje specjalizujące się w rehabilitacji jeży, widać jak małe jeże piją biały płyn, który do złudzenia przypomina mleko. Nie jest to jednak mleko, a specjalna mieszanka stworzona z myślą o jeżach.

Zapewnij jeżowi bezpieczne schronienie

Nie trzeba wiele, by jeż poczuł się w twoim ogrodzie jak w domu. Wystarczy zostawić w ogródku niewielką stertę gałązek i liści. Można też zainwestować w specjalny domek dla jeży.

Wbrew powszechnemu przekonaniu jeż nie jest szkodnikiem, a jego obecność w ogrodzie może nam pomóc. Jeże to mniej szkodników, komarów i przyjemniejsze wieczory na zewnątrz.

Nie dokarmiaj jeży późną jesienią

Jeże można dokarmiać wczesną jesienią, kiedy zbierają tkankę tłuszczową na zimę. Nie należy dawać im sałaty, jabłek albo śliwek. Jeże najbardziej lubią mięso. Odpowiednim pożywieniem jest kocia karma. Istotne jest to, aby jej kawałki nie były za duże.

Dokarmianie jeża należy przerwać najpóźniej do końca września. Badania naukowe dowodzą, że dokarmianie jeży późną jesienią może opóźnić ich hibernację nawet do grudnia. Wszystko dlatego, że ich cykl życiowy zostaje zaburzony.

Usuń trutki

Ogromnym zagrożeniem dla jeży, które zbierają tłuszcz na zimę, są trutki na szczury i gryzonie. Jeże pod wpływem instynktu mogą je zjeść i umrzeć. Jeżeli rozłożyłeś takie preparaty na swoim podwórku, jak najszybciej je usuń.

Niebezpieczne dla jeży są również środki ochrony roślin. Jeśli chcesz mieć w ogrodzie jeża, nie możesz ich stosować. Pamiętaj, że ofiarą preparatów biobójczych mogą być nie tylko jeże, ale również wiewiórki, psy, koty i ptaki.

Ogranicz dostęp innych zwierząt

Lepiej, żeby gniazdo jeża było usytuowane w ustronnym miejscu, do którego dostępu nie mają wolno żyjące koty albo psy. Jeż obudzony z zimowego snu może umrzeć w ciągu doby. Co gorsza, może zostać pogryziony lub podrapany, a następnie umrzeć w wyniku obrażeń. Jeżeli wiesz, że koło twojego domu grasują jeże, wyprowadzaj psa na smyczy.

Do chorego jeża wezwij służby

W świetle prawa jeż należy do Skarbu Państwa, a miejscowe służby są zobowiązane do udzielenia mu pomocy. Najlepiej zadzwonić na Straż Miejską albo Urzędu Gminy. Można też skontaktować się z pobliskim ośrodkiem rehabilitacji jeży.

Potrzebującego jeża poznać po zapadniętych bokach, mętnych spojrzeniu, a także po grasowaniu w dzień w pobliżu ludzkich siedlisk. Jest to szczególnie niepokojące, gdy ma to miejsce zimą lub późną jesienią. Kolejnym wskazaniem do pomocy są widoczne rany lub urazy. Takiego jeża nie można zostawić!

Zwierzaka do czasu przyjazdu służb należy zabezpieczyć, ale nie można podawać mu jedzenia. Spożycie pokarmów może wywołać szok w organizmie zwierzęcia i doprowadzić je do śmierci. Cierpiącemu jeżowi można podać za to wodę.

Jeża należy umieścić go w wyścielonym kocykiem pudełku, a następnie położyć je obok grzejnika. Pudełko dobrze przykryć czymś z wierzchu, żeby było w nim ciemno. Nazywa się to zasadą 3xC: cicho, ciemno, ciepło. Tak zabezpieczony jeż otrzyma szansę na drugie życie, a wszystko dzięki tobie.

Czytaj także: https://natemat.pl/421207,jak-zaprosic-do-ogrodu-jeza-7-krokow