nt_logo

To zwierzę ma aż cztery penisy! Po co kolczatce taki "sprzęt"?

Daria Siemion

19 września 2022, 14:26 · 2 minuty czytania
To niepozorne zwierzątko ma aż cztery penisy. Nie używa ich do oddawania moczu, wyjmuje je jedynie w okresie godowym. Wszystko po to, by zadowolić partnerkę i mieć dzieci. Mowa o zamieszkującej Australię kolczatce.


To zwierzę ma aż cztery penisy! Po co kolczatce taki "sprzęt"?

Daria Siemion
19 września 2022, 14:26 • 1 minuta czytania
To niepozorne zwierzątko ma aż cztery penisy. Nie używa ich do oddawania moczu, wyjmuje je jedynie w okresie godowym. Wszystko po to, by zadowolić partnerkę i mieć dzieci. Mowa o zamieszkującej Australię kolczatce.
Kolczatka — zwierzę z czterema penisami fot. 123rf.com

Poczwórny penis kolczatki

Jedną z największych tajemnic kolczatki jest jej nietypowy penis. W przeciwieństwie do większości innych ssaków kolczatka nie nosi go na wierzchu, a trzyma schowanego w kloace.


Kolczatka wyjmuje swojego penisa jedynie w okresie godowym. To, co zadziwia, to fakt, że penis kolczatki jest podzielony na cztery głowy.

Co ciekawe, podczas erekcji kolczatka używa tylko dwóch głów penisa, podczas gdy dwie pozostałe "czekają na swoją kolej".

Jej penis służy jedynie rozmnażaniu. Kolczatka nie oddaje nim moczu. Zamiast tego wykorzystuje uniwersalny otwór zwany kloaką, którym wydala też kał.

"Inteligentne" plemniki kolczatki

Cztery penisy nie są jedyną ciekawą rzeczą, którą kolczatka ma do zaoferowania. Równie interesujące są jej plemniki. Wiele wskazuje na to, że na swój sposób, są one inteligentne.

– Próbki nasienia kolczatki zawierały wiązki do stu plemników, które łączyły się na czubkach głów, tworząc kulisty kształt – tłumaczy dr Jane Fenelon, biolożka reprodukcyjna z Uniwersytetu w Melbourne.

– Zaobserwowano, że większe pęczki pływają szybciej niż pojedyncze plemniki albo mniejsze pęczki. Takie zachowanie można obserwować u wielu gatunków zwierząt, ale nie wiadomo, co jest jego przyczyną – mówi znawczyni kolczatek, dr Fenelon.

Model 3D penisa kolczatki

Modele 3D penisów kolczatek powstały, dzięki specjalistycznym skanom CT. Penisy kolczatek zabarwiono jodem, aby na otrzymanych zdjęciach było widać tkanki miękkie. Do badania wykorzystano uśpione, chore kolczatki.

Model 3D wykazał, że cewka moczowa, którą początkowo przemieszcza się plemnik, dzieli się na cztery oddzielne kanały, którymi plemniki trafiają do każdej części penisa.

To odkrycie nie wyjaśnia jednak, dlaczego samiec używa "tylko" dwóch penisów jednocześnie.

– Początkowo myśleliśmy, że znajdziemy jakiś mechanizm zaworowy, który kontroluje jednostronne działanie penisów kolczatki – mówi dr Fenelon. Jednak zamiast tego naukowcy odkryli, że za jednostronny wytrysk odpowiedzialny był inny rodzaj tkanki w prąciu.

Budowa poczwórnego penisa

Penisy ssaków składają się z dwóch typów tkanek – ciała jamistego i ciała gąbczastego. Oba rodzaje podczas erekcji wypełniają się krwią. Rolą ciała jamistego jest usztywnienie prącia, a ciała gąbczastego otwarcie cewki moczowej, by mogły przepłynąć przez nią plemniki.

Każda z tkanek zaczyna się u podstawy penisa. U większości ssaków ciała gąbczaste łączą się w jedno, a ciało jamiste pozostaje oddzielone. U kolczatek jest inaczej. Ich tkanki gąbczaste rozdzielają się, co umożliwia im wzwód każdej z głów penisa osobno.

Co więcej, podczas eksperymentu na żywym, ale znieczulonym samcu kolczatki, okazało się, że zwierze może tryskać spermą 10 razy pod rząd. Kiedy jedna strona penisa odpoczywała, "za pracę” brała się druga. I tak w kółko.

Badania zostały opublikowane 29 kwietnia w czasopiśmie naukowym Sexual Development.

Czytaj także: https://natemat.pl/435208,jonathan-najstarszy-zolw-na-swiecie-ma-190-lat