nt_logo

Dlaczego pies goni ogon? 6 powodów, z których aż 5 oznacza coś złego!

Daria Siemion

21 października 2022, 13:49 · 3 minuty czytania
Pewnie nie raz widziałeś, jak twój pies goni ogon. Niestety nie mam dla ciebie dobrych informacji. Takie zachowanie może świadczyć o problemach behawioralnych lub ze zdrowiem. Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się, dlaczego pies goni ogon oraz jak temu zaradzić.


Dlaczego pies goni ogon? 6 powodów, z których aż 5 oznacza coś złego!

Daria Siemion
21 października 2022, 13:49 • 1 minuta czytania
Pewnie nie raz widziałeś, jak twój pies goni ogon. Niestety nie mam dla ciebie dobrych informacji. Takie zachowanie może świadczyć o problemach behawioralnych lub ze zdrowiem. Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się, dlaczego pies goni ogon oraz jak temu zaradzić.
Pies może gonić ogon z powodu choroby, znudzenia bądź lęku

1. Nudzi się

Pies może gonić za swoim ogonem z nudów. Może wynikać to z tego, że przez większość dnia jest sam albo nie otrzymuje wystarczającej stymulacji umysłowej bądź fizycznej. Pogoń za ogonem jest dla niego doskonałą zabawą, a także sposobem na rozładowanie energii.


Jeżeli pogoń psa za ogonem wynika z nudy, bardzo łatwo ją wyeliminować. Zwiększ codzienną aktywność psa, baw się z nim w zabawy węchowe i chowanego. Możecie też nauczyć się aportu lub łapania frisbee. Dzięki temu pies rozładuje energię, a wasza więź ulegnie wzmocnieniu.

2. Jest szczeniakiem i odkrywa świat

Szczeniaki bardzo często gonią za swoimi ogonami. Być może dzieje się tak dlatego, że widzą ogon kątem oka, ale nie wiedzą, czym on jest, a świat poznają zębami. W efekcie próbują go złapać. Takie zachowanie może minąć z wiekiem, ale może też się utrwalić.

Jeżeli zauważysz, że szczeniak za wiele uwagi poświęca swojemu ogonowi, przerywaj mu kręcenie się w kółko komendą "nie” i spróbuj czymś go zająć. Bardzo ważne jest to, żeby nie zafiksował się na punkcie ogona!

3. Ma pchły lub kleszcze

Kolejnym powodem, dla którego pies może gonić ogon, są pchły i kleszcze. Umiejscowione na ogonie mogą gryźć zwierzę i sprawiać mu dyskomfort. Pies, próbując się ich pozbyć – nie ma przecież dłoni – próbuje złapać ogon i je wygryźć.

Pchły łatwo zauważyć na sierści zwierzęcia, a jeszcze łatwiej ich odchody, które przybierają postać małych ciemnobrązowych plamek. Jeżeli twój pies ma pchły, wyczesz go i umyj w specjalnym szamponie. Czynność powtarzaj do skutku.

Jeżeli znalazłeś u swojego psa kleszcza, jak najszybciej udaj się do weterynarza, który go wyjmie i zbada psa pod kątem babeszjozy – najgroźniejszej chorobę odkleszczowej u zwierząt. W przyszłości pamiętaj, że psa trzeba chronić przed kleszczami przez cały rok.

4. Chce zwrócić na siebie uwagę

Śmiejesz się, gdy pies goni swój ogon? Dajesz mu wtedy przysmaki? A może dopiero wtedy zaczynasz zwracać na niego uwagę? Jeśli tak, popełniasz błąd.

Po pierwsze, pies w pewnym zakresie powinien umieć zajmować się sam sobą i nie wymuszać kontaktu z człowiekiem. Pomóc w uzyskaniu "samodzielności" mogą zabawki dla psów na smakołyki i nagradzanie psa, gdy odpoczywa.

Po drugie, możliwe, że jest zupełnie odwrotnie i pies otrzymuje za mało uwagi albo otrzymuje ją tylko wtedy, gdy kręci się w kółko. Jeśli tak, baw się z nim na zewnątrz, a w domu ucz go odpoczywać. I zawsze przerywaj kręcenie komendą "nie".

5. Coś go boli

Pies może gonić za ogonem z powodu bólu. Może mieć zapchane gruczoły okołoodbytowe, infekcję układu moczowego, pasożyty (np. giardię lamblię), a nawet nowotwór. Możliwe też, że pies się zranił i próbuje wylizać ranę.

Gonienie ogona jest szczególnie niepokojące, jeśli nie występowało wcześniej i towarzyszą mu inne objawy, np. gorszy apetyt. Jeżeli podejrzewasz u swojego psa chorobę, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.

6. Stresuje się

Pogoń psa za ogonem może być objawem niepokoju. Pies może próbować rozładować w ten sposób napięcie. Zdarza się, że psy gonią swój ogon, np. podczas Sylwestra albo kiedy zostają same. Mogą też robić to w następstwie traumy.

Uważnie obserwuj, w jakich okolicznościach twój pies goni ogon. Jeżeli podejrzewasz, że robi to z powodu stresu, spróbuj go wesprzeć, a najlepiej – skontaktuj się z psim behawiorystą, który doradzi wam odpowiednie rozwiązania.

_

Teraz już wiesz, dlaczego twój pies goni ogon. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o zachowaniu zwierząt, zapraszam do lektury innych moich artykułów.

Czytaj także: https://natemat.pl/440713,29-rzeczy-ktore-doprowadzaja-weterynarzy-do-szalu