Sprawnie działająca firma opiera się na współpracy. Może to brzmieć jak truizm, ale wiele jest historii biznesów, które rozpadły się przez brak wcielenia tej niby oczywistej zasady w życie. Jednak we współczesnym świecie liczy się współpraca nie tylko ludzi, ale także urządzeń o biznesowym zastosowaniu. W końcu to one stały się naszym podstawowym narzędziem pracy. A ta idzie bardzo dobrze, jeśli te wszystkie komputery i telefony świetnie się ze sobą dogadują. Tak jak Lenovo ThinkPad i ThinkPhone by Motorola.
Nieważne, czy mowa o wielkiej korporacji, małym przedsiębiorstwie, jednoosobowej działalności gospodarczej, pracy biurowej czy home office. W każdym z tych przypadków zapewne będziemy korzystać z różnych sprzętów, najczęściej z laptopa i smartfona. Jako że czas to pieniądz, usprawnienie i przyspieszenie wymiany informacji między urządzeniami w ramach spójnego środowiska sprawi, że będziemy pracować szybciej, łatwiej, wygodniej, a więc bardziej efektywnie.
Cel, jakim jest rozszerzenie przestrzeni roboczej i zwiększenie produktywności, przyświeca duetowi biznesowemu –
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji i
ThinkPhone by Motorola. W tym zestawie zaprojektowanym dla przedsiębiorców, menadżerów, pracowników biurowych czy przedstawicieli wolnych zawodów jedna strona to laptop z Windows, druga to smartfon z Androidem. Każdy z nich jest sam w sobie wyjątkowy, ale razem tworzą idealne biznesowe środowisko dla użytkowników obu systemów.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji to wielozadaniowy ultrabook (lekki i kompaktowy laptop) z plecionką z włókna węglowego o wojskowej wytrzymałości potwierdzonej certyfikatem MIL-STD-810H. Wyposażono go w 14-calowy ekran OLED 2.8K (2880x1800) o proporcjach 16:10, innowacyjny pasek komunikacyjny (kamera FHD z opcjonalną podczerwienią, funkcja Computer Vision, przesłona ThinkShutter, 4 mikrofony) i bardzo wygodną klawiaturę z udoskonalonym przepływem powietrza. Na jego pokładzie znalazł się procesor Intel Core vPro 12. generacji z 14 rdzeniami, 32 GB RAM i 1 TB SSD.
ThinkPhone by Motorola to wyposażony w kompleksowe zabezpieczenia smartfon do działań biznesowych. Ma 6,6-calowy ekran pOLED FHD+ (2400 x 1080) chroniony przez wyjątkowo odporne szkło Gorilla Glass Victus. Z tyłu potrójny aparat (50 Mpx główny, 13 Mpx ultraszerokokątny, 2 Mpx czujnik głębi). W środku wydajny procesor Snapdragon 8+ Gen 1, 8 GB RAM, 256 GB pamięci wewnętrznej oraz bateria 5000 mAh. Całość zamknięta jest w wytrzymałej (włókna aramidowe, aluminium klasy lotniczej), ale stylowej obudowie.
Czego potrzebujemy, żeby je ze sobą sparować, łącząc środowiska systemów Android 13 i Windows 11? Niewiele i niczego skomplikowanego. Jest to o tyle proste, że każdy/a poradzi sobie z tą czynnością bez trudu. Klucz stanowi aplikacja Ready For na smartfonie (domyślnie zainstalowana w telefonie) i Ready For PC na komputerze (można ją bezpłatnie pobrać na laptopa ze sklepu Microsoft Store). Oba urządzenie należy połączyć bezprzewodowo z siecią, korzystając z tego samego punktu dostępowego Wi-Fi.
Po uruchomieniu Ready For PC na laptopie wystarczy nacisnąć dwukrotnie czerwony przycisk z boku ThinkPhone'a. Taki gest otworzy na telefonie Ready For, aby można było wybrać opcję Komputer / Tablet (alternatywą jest Telewizor / Wyświetlacz). Aplikacja następnie poprosi o zeskanowanie aparatem telefonu kodu QR wyświetlanego w siostrzanej aplikacji na komputerze. Po tej czynności oba urządzenia automatycznie się ze sobą połączą i voilà – można już pracować w jednym ekosystemie Think 2 Think.
Od tej pory smartfon i laptop będą łączyć się w przyszłości automatycznie, natomiast dwukrotnie wciśnięty czerwony przycisk smartfona będzie służył do wyświetlania podręcznego menu. Zawiera ono wybrane zadania, jakie urządzenia będą mogły wykonywać w ramach zdalnej synchronizacji.
Jakie otwiera to możliwości? Po pierwsze, obsługa telefonu na większym ekranie laptopa i to w trzech trybach (okienko aplikacji, mobilny pulpit, pełny ekran komputera przenośnego).
Po drugie, przesyłanie strumieniowe aplikacji w celu łatwej integracji platform. Poszczególne aplikacje mobilne będzie można otworzyć bezpośrednio na komputerze, a więc na dużym ekranie. Oznacza to szybszą i bardziej intuicyjną pracę na zaprojektowanych pod system Android programach w środowisku Windows. Dostępne wyłącznie na mobilnej platformie aplikacje biznesowe staną otworem przed laptopem, nie wspominając już o grach mobilnych (cóż, nie samą pracą człowiek żyje, przerwa na rozrywkę się należy).
Po trzecie, wygodna i błyskawiczna wymiana danych między sparowanymi urządzeniami. Najprostsza metoda to "Przeciągnij i upuść". Wystarczy przenieść myszką/touchpadem pliki (dokumenty, filmy, obrazy) z foldera komputera do okienka Ready For PC na pulpicie i puścić przycisk, po czym zatwierdzić transfer na telefonie, aby pliki znalazły się w jego pamięci. Oczywiście, można też bezprzewodowo otworzyć zawartość smartfona w eksploratorze plików na komputerze i kopiować/wklejać potrzebne do pracy materiały.
W świecie Think 2 Think możliwe staje się też ujednolicenie powiadomień. Wygląda to tak, że ThinkPhone stojący np. na podstawce obok ThinkPada przekazuje powiadomienia ze środowiska Android do centrum akcji Windows, a osoba pracująca na laptopie odbiera telefon, odpisuje na wiadomości lub wykonuje inne czynności bezpośrednio z komputera. Kolejne, bardzo przydatne w biznesowej komunikacji udogodnienie to wykorzystanie zaawansowanego systemu aparatów ThinkPhone'a z funkcją śledzenia obiektów jako kamery internetowej ThinkPada.
Wspólnota tej inteligentnej platformy biznesowej sięga nawet ładowania. Za pomocą jednej, ultraszybkiej ładowarki 68 W można naładować zarówno ThinkPada, jak i ThinkPhone'a. Do zasilania służy port USB-C w obu urządzeniach. Lekkość wspólnej ładowarki sprawia, że nie trzeba nosić ze sobą tradycyjnego zasilacza, aby podładować baterię laptopa. Do tego technologia ładowania TurboPower potrafi zapewnić energię na całodzienną pracę smartfona w ciągu tylko 15 minut, a na trzy dni po pełnym naładowaniu.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji i
ThinkPhone by Motorola doskonale się rozumieją i uzupełniają, dlatego kontynuowanie pracy podczas "przesiadki" z jednego na drugi lub używanie obu jednocześnie powinno przynieść zauważalny wzrost wydajności w codziennych obowiązkach służbowych. Tym bardziej że każdy z tych sprzętów sam w sobie stanowi wydajne, szybkie, funkcjonalne, wygodne i bezpieczne narzędzie pracy. Biznesmeni, ale także pracownicy z platformy Think 2 Think powinni być zadowoleni.
Artykuł powstał we współpracy z Lenovo/Motorola