Polak bohaterem nowojorskiego tabloidu. "Mieszkam za darmo na Manhattanie"

Polak Michał Jabłonowski bohaterem tabloidu "New York Post"
Polak Michał Jabłonowski bohaterem tabloidu "New York Post" Fot. http://www.nypost.com/p/news/local/thank_you_very_mooch_nyc_Pkq1Mu9t1Svh7u9jZDAf5N
Dziennik "New York Post" opisał historię Michała Jabłonowskiego, 25-letniego Polaka, który, podobnie jak tysiące innych osób, mieszka w schronisku dla bezdomnych na Manhattanie. "Ludzie płacą tutaj za mieszkanie 3 tys. dolarów, a ja żyję za darmo!" – chwali się bohater tekstu.

"Dla przyjezdnych, którzy szukają tutaj czterogwiazdkowego zakwaterowania, są hotele Waldorf, Pierre i Plaza oraz… miejskie schroniska dla bezdomnych" – piszą dziennikarze tabloidu "New York Post". Jak twierdzą, obecnie w takich schroniskach na Manhattanie mieszka ponad 48 tys. osób. Jak się tam żyje? O tym opowiada właśnie Michał Jabłonowski, Polak, który trzy lata temu przyleciał do Stanów Zjednoczonych.

"Mam jedzenie, opiekę medyczną. Jest świetnie. Tutaj miasto cię wspiera, pomaga we wszystkim. Dostajemy śniadanie, lunch i obiad. Mamy mikrofalówkę i telewizor. Nawet pranie robią nam za darmo" – mówi. Poza tym dostał też telefon komórkowy, z miesięcznym limitem tysiąca SMS-ów i 300 minut do wykorzystania.

Czytaj także: Siedem rzeczy, których nie wiedzieliście o USA. Fenomen country, miliardy Indian, megakościoły

"Schroniska są naprawdę świetne. Masz czyste koszule, oglądasz telewizję, jest ciepło. Bezdomni mają tak dobrze, że nawet nie chcą szukać pracy" – przekonuje Jabłonowski.

Gazeta przypomina, że w ubiegłym miesiącu burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg wydał rozporządzenie, które gwarantuje darmowe schronienie dla każdego, kto tego potrzebuje. "Możesz przylecieć prywatnym samolotem na lotnisko, wziąć prywatną limuzynę i pojechać prosto do schroniska, gdzie musimy zapewnić ci opiekę" – stwierdził podobno burmistrz.


"New York Post" zwraca uwagę, że trzy tysiące dolarów miesięcznie z pieniędzy podatników przeznaczane jest na utrzymanie bezdomnych takich jak Jabłonowski. "Średni czas pobytu w schronisku to dziewięć miesięcy, chociaż żadnego limitu nie ma" – podkreśla dziennik.

Źródło: "New York Post"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.