Dietetyczne napoje gazowane niszczą zęby tak samo jak metaamfetamina. To przez kwas w nich zawarty

Picie gazowanych napojów dietetycznych niszczy zęby tak mocno jak palenie metaamfetaminy.
Picie gazowanych napojów dietetycznych niszczy zęby tak mocno jak palenie metaamfetaminy. Fot. Shutterstock
Odchudzone napoje gazowane niszczą zęby tak mocno, jak metaamfetamina – pokazały badania opublikowane w specjalistycznym magazynie dla dentystów. Porównanie uzębienia osób uzależnionych od metaamfetaminy i tych, którzy codziennie wypijają butelkę dietetycznego napoju gazowanego pokazało, że zniszczenia wywołane przez obie substancje są podobne.


Dietetyczne napoje pozwalają cieszyć się smakiem oryginałów, ale nie stwarzają aż takiego zagrożenia otyłością, bo mają mniej cukru. Jednak częste sięganie po takie napoje niesie inne niebezpieczeństwo dla zdrowia – szybkie pogorszenie stanu uzębienia. Według przeprowadzonych przez amerykańskiego dentystę analiz picie dietetycznych napojów gazowanych codziennie przez kilka lat niszczy zęby w podobnym stopniu co palenie metaamfetaminy.

Trzy osoby biorące udział w badaniu porównawczym to około 30-letnia kobieta, która pije codziennie dwa litry dietetycznych napojów gazowanych od około pięciu lat, 29-latek uzależniony od metaamfetaminy i 51-latek uzależniony od kokainy. Wszyscy troje pochodzą z tej samej klasy społecznej i żyją w okolicy, gdzie woda jest fluoryzowana. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: The Huffington Post

Producenci napojów poddają pod wątpliwość wyniki badań, przekonując że to nie picie napojów musi być odpowiedzialne za tragiczny stan uzębienia kobiety. Autor badania przekonuje, że w czasie swojej kariery zawodowej widział wiele podobnych przypadków.

Kilka miesięcy temu sąd w Nowym Jorku unieważnił prawo, które miało zakazać sprzedaży słodkich napojów gazowanych w dużych kubkach. "Zasada ograniczająca wielkość kubków, jeśli zostałaby utrzymana, stworzyłaby administracyjnego Lewiatana i naruszyłaby zasady rozdziału władz" – napisał sędzia Milton Tingling. Chodzi o to, że prawo uchwalił zarząd miasta, a nie rada miejska.


Czytaj także:

Pomysł burmistrza Nowego Jorku upada. Sąd anulował zakaz sprzedaży dużych słodzonych napojów gazowanych

Zakaz sprzedaży coli w kinach i restauracjach. Absurd czy pomysł na walkę z otyłością?

Źródło: The Huffington Post
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...