Wykryj narkotyki u swojego dziecka za pomocą smartfona

Giuseppe Bognanni
Problemy w szkole, ataki agresji lub apatia, zmiany w wyglądzie i zachowaniu nastolatka nie muszą świadczyć o eksperymentach z substancjami psychoaktywnymi. Jeśli jednak rodzice znajdują w plecaku lub pokoju swojego dziecka tabletki z obrazkami, bibułki lub fifki, podejrzenia o zażywanie narkotyków są uzasadnione. Wątpliwości mogą rozwiać domowe testy na obecność nielegalnych substancji, ale ich wynik może być nieprawidłowy. Alternatywą dla testów domowych może okazać się wynalazek studentów z Politechniki Gdańskiej ‒ Modern Drug Test, czyli aplikacja na smartfona, która analizuje wygląd oczu i na jego podstawie określa, czy dana osoba przyjmowała narkotyki.


Polska młodzież i narkotyki
Jak podaje Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii, w latach 2003-2007 liczba nastolatków zażywających przetwory konopi (marihuana, haszysz) utrzymywała się na stałym poziomie lub miała tendencję spadkową. Niestety, w 2011 roku wskaźniki używania narkotyków znacząco wzrosły. Badania prowadzone w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach ESPAD wykazały, że aż 24,3% uczniów trzecich klas gimnazjum i 37,3% uczniów szkół średnich co najmniej raz w życiu eksperymentowało z haszyszem lub marihuaną.


Polska młodzież sięga również po inne substancje psychoaktywne – druga pod względem popularności jest amfetamina, którą przynajmniej raz zażyło 4,6% gimnazjalistów i 8,3% starszych uczniów. Najbardziej rozpowszechnione są jednak przetwory konopi – są one używane okazjonalnie przez 10,1% uczniów trzecich klas gimnazjum i 28,5% uczniów drugich klas szkół średnich.


Jak poznać, że dziecko zażyło nielegalne substancje?
Substancje psychoaktywne wpływają zarówno na zachowanie, jak i wygląd człowieka. Po zażyciu przetworów konopi pojawia się gadatliwość, trudna do opanowania wesołość, duży apetyt, problemy z koncentracją, spowolnienie mowy i ruchów, zaczerwienienie oczu, rozszerzenie źrenic i brak ich reakcji na światło oraz słodki oddech. Także po użyciu amfetaminy źrenice są rozszerzone i nie reagują na bodźce świetlne, ale pojawiają się inne objawy: płaczliwość, bezsenność, wytrzeszczanie oczu, nadmiar energii i brak łaknienia.


Do niepokojących symptomów należą również zwężone źrenice, brak reakcji na światło, słowotok, pobudzenie i beztroska, nudności i wymioty – świadczą one bowiem o przyjęciu opiatów (morfina, heroina, kodeina). Nie warto lekceważyć ciągłego kataru u dziecka – może być oznaką alergii, ale w połączeniu z nadpobudliwością i rozszerzonymi źrenicami wskazuje na eksperymenty z kokainą. Podobnie jest ze zmęczeniem i agresją. Gdy towarzyszą im halucynacje, zaburzenia świadomości, rozszerzenie źrenic i suchość w ustach, można podejrzewać zażycie tzw. halucynogenów (grzyby halucynogenne, LSD).

Prosty sposób na wykrycie narkotyków u dziecka
Niewielu rodziców może pochwalić się znajomością objawów zażycia substancji psychoaktywnych. Gdy nastoletnie dziecko wraca do domu i zachowuje się inaczej niż zwykle, ale jego stan nie wskazuje na spożycie alkoholu, narkotyki wydają się jedynym wytłumaczeniem. Możliwość sprawdzenia w zaledwie kilka sekund, czy nasze podejrzenia mają potwierdzenie byłaby doskonałym rozwiązaniem dla zdenerwowanych i zmartwionych rodziców.

Zespół studentów z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, w składzie: Mateusz Nowak, Paweł Nowakowski i Karol Stosik, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rodziców i opracował prostą w obsłudze aplikację na smartfona, która wykrywa anomalie w wyglądzie oka, wskazujące na zażycie narkotyków.

Aplikacja Modern Drug Test analizuje rozmiar źrenicy oka, kolor białek ocznych i reakcję oczu na światło. Po wgraniu aplikacji na smartfona wystarczy przyłożyć telefon do oka. Po kilku sekundach otrzymujemy wynik testu. Co warte podkreślenia, Modern Drug Test może być używany wielokrotnie.

Aplikacja pozwalająca na wykrywanie obecności narkotyków w organizmie dziecka nie jest jeszcze dostępna dla zwykłych użytkowników – na początku lipca zostanie zaprezentowana podczas światowego finału największego konkursu technologicznego dla studentów Imagine Cup.

Źródło:

„Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną”. Raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2011 r. Europejski program badań ankietowych w szkołach ESPAD. Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2011.