Koniec z leczeniem homoseksualistów!

CarbonNYC
Istniejąca od 1976 roku organizacja chrześcijańska Exodus International zasłynęła swoimi kontrowersyjnymi dążeniami do… wyleczenia homoseksualizmu. Podstawą ich działalności była wiara w to, że orientację seksualną człowieka można dobrowolnie zmienić poprzez modlitwę. W przeciągu kilkudziesięciu lat powstało 120 oddziałów organizacji w Stanach Zjednoczonych oraz ok. 150 oddziałów na całym świecie. Exodus pomagał gejom i lesbijkom aż do… 9 czerwca bieżącego roku, kiedy to opublikował przeprosiny skierowane do homoseksualistów i zakończył swoją działalność!


„Terapia” homoseksualistów
W przeprosinach dowodzący Exodusem Alan Chambers przyznaje, że jemu samemu organizacja uratowała życie, gdy jako 19-letni chłopak nie potrafił pogodzić własnej orientacji seksualnej z naukami Kościoła, co niemalże doprowadziło go do popełnienia samobójstwa. Jednak po chwili dodaje, że Exodus uczynił także krzywdę wielu ludziom, a na historii działalności organizacji piętno odcisnęły naprawdę straszne zdarzenia. Ross Murray, rzecznik prasowy grupy GLAAD, stwierdził, iż ewolucja pozycji Chambersa odzwierciedla generalny proces zmian w postrzeganiu par homoseksualnych. Niegdyś powszechne było myślenie o gejach i lesbijkach w kategoriach bliskich założeniom Exodusa. Jednak wraz z większym zrozumieniem problemu, organizacje głoszące podobne poglądy stopniowo traciły na poparciu.


Chambers oświadczył, iż organizacja, będąca ostoją chrześcijan zmagających się z problemem homoseksualizmu, przestała mieć rację bytu, gdy Kościół stał się bardziej otwarty na racje gejów i lesbijek. Jak wynika z badań opinii publicznej, przedstawionych przez „Los Angeles Times”, w społeczeństwie wzrasta tolerancja wobec małżeństw homoseksualnych, a najbardziej zagorzali konserwatyści stają murem za prawami par gejowskich i lesbijskich. Podczas gdy wierni stali się bardziej otwarci na mniejszości seksualne, Kościół nie może pozostać obojętny na te zmiany.


W wywiadzie dla „Los Angeles Times” mężczyzna mówi, że geje i lesbijki niesłusznie zmuszani byli do myślenia, że Bóg się od nich odwrócił, a chrześcijanie powinni zaakceptować ich takimi, jakimi są, nawet pomimo panującego przekonania, iż homoseksualizm – podobnie jak pycha i obżarstwo – jest grzechem. Pierwsze przeprosiny Chambers wystosował w środę, 9 czerwca, podczas konferencji w Irvine, a następnie w czwartkowy wieczór wziął udział w programie prowadzonym przez amerykańską dziennikarkę Lisę Ling, podczas którego stanął twarzą w twarz z ludźmi opowiadającymi o zmaganiach z własną orientacją i ostatecznym niepowodzeniu terapii „pomagającej” wyzbyć się pociągu seksualnego do osób tej samej płci poprzez modlitwę.


Początki końca Exodusa
Członkowie organizacji Exodus przez lata głosili, iż udało im się „nawrócić” tysiące homoseksualistów. Jednak niedawno zaczęły pojawiać się u nich wątpliwości co do możliwości wyzbycia się pociągu seksualnego do osób tej samej płci. W końcu, w zeszłym roku, Alan Chambers rozpoczął odwrót od misji organizacji, przyznając, że homoseksualizmu wyleczyć nie można, a w zeszłym tygodniu przeprosił za wstyd i traumę, będące następstwem oczyszczających poczynań Exodusa. Przeprosił także za poczucie winy wzbudzane przez lata w ludziach niezdolnych do zmiany własnej orientacji. Wyraził ogromny żal, iż nie podzielił się ze społecznością chrześcijańską swoją obserwacją, iż geje i lesbijki, których poznał, mają wszelkie predyspozycje, aby zostać tak wspaniałymi rodzicami, jak pary heteroseksualne. Żałował tego, że wywołał u homoseksualistów i ich rodzin poczucie niższości względem jego i jego bliskich.

Chambers, mimo iż poślubił kobietę i od lat żyje w szczęśliwym związku heteroseksualnym, przyznaje się „Los Angeles Times” do odczuwanego pociągu seksualnego do mężczyzn. Dodaje, że chociaż sam jest w stanie żyć spokojnie ze swoją orientacją, zdaje sobie sprawę, że inni homoseksualiści mogą nie radzić sobie tak dobrze z nieustannym napięciem seksualnym. Chambers zdradził, iż aż 99% osób poddanych terapii zmiany orientacji seksualnej nigdy nie utraciło popędu do osób tej samej płci. Swoim wyznaniem wywołał zadowolenie działaczy na rzecz gejów i lesbijek.

Więcej na temat społeczności gejów i lesbijek przeczytasz na abcZdrowie.pl.