Przyszłość polskiego systemu ochrony zdrowia na Szczycie Zdrowie 2013

DIAC Images
19 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja Szczyt Zdrowie 2013. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, władzy wykonawczej i ustawodawczej, menadżerowie, urzędnicy, pracownicy organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy, a także pracodawcy i związki zawodowe.


W jakim kierunku idziemy?
Tematy, jakie poruszano podczas konferencji dotyczyły między innymi kwestii prywatyzacji polskiej służby zdrowia oraz strategii państwa w tej dziedzinie. Choć dyskusje między uczestnikami były burzliwe, obyło się bez skandali i awantur. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski przekonywał, że za właściwą profilaktykę oraz sprawność psychiczną i ruchową obywateli odpowiedzialne jest państwo. Jego zdaniem taka polityka powinna doprowadzić do zminimalizowania kosztów, a kondycja zdrowia publicznego może się poprawić dzięki powołaniu pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.


W sprawie prywatyzacji wypowiedział się również poseł PIS Tomasz Latos, obecnie piastujący urząd przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. Zdaniem członków jego partii szpitale prywatne powinny być przekształcone, ale nie w taki sposób, aby zastąpiły szpitale publiczne. Obydwa sektory powinny wzajemnie się uzupełniać i razem dążyć do zapewnienia jak najwyższej jakości świadczonych usług.


Szczyt Zdrowie 2013 był doskonałą okazją, aby jego uczestnicy przedstawili swoje poglądy na temat ochrony zdrowia. Każda strona miała swoje argumenty i pomysły na usprawnienie tego sektora. Debata umożliwiła wymianę doświadczeń i pozwoliła na znalezienie skutecznych sposobów na rozwiązanie kluczowych problemów. Zdaniem Malinowskiego, jednym z największych zagrożeń jest niż demograficzny i starzejące się społeczeństwo, na które państwo wydaje zbyt dużo pieniędzy, bo około 34% budżetu przewidzianego na leczenie szpitalne. Wzrost liczby seniorów w Polsce oznaczać będzie potrzebę i konieczność zwiększenia zatrudnienia w sektorze opieki nad osobami starszymi i schorowanymi, a to będzie generowało kolejne koszty.


Jak usprawnić rynek zdrowia publicznego?
Równie ważną kwestią są także ubezpieczenia. Obecne rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i wymagają wprowadzania zmian, aby uporządkować wydatki na świadczenia zdrowotne. Nowe usprawnienia nie tylko odciążyłyby finansowo społeczeństwo, ale również pozwoliłyby na znalezienie nowych środków na wzmocnienie całego systemu. Jak twierdzi Malinowski, największe korzyści przyniosłoby upowszechnienie ubezpieczeń szpitalnych.

Kolejnym elementem dyskusji były wydatki na szpitale uniwersyteckie oraz prywatne i publiczne kliniki i przychodnie, brak proporcji w pozyskiwaniu funduszy z NFZ oraz świadczenia gwarantowane. Krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego Bolesław Samoliński zabrał również głos w sprawie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost jakości segmentu zdrowia publicznego w Polsce. Jego zdaniem placówki medyczne będą miały wkrótce możliwość korzystania z dodatkowych funduszy, co doprowadzi do pojawienia się nowej konkurencji. Polityka w zakresie zachowań prozdrowotnych nie powinna być ograniczona jedynie do jednej grupy odbiorców – Samoliński jasno określił, że dzieci już od najmłodszych lat powinny być uświadamiane, w jaki sposób dbać o zdrowie.

Na temat kondycji polskiej służby zdrowia wypowiadał się również Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. Podkreślał, jak istotną rolę odgrywa ten sektor jako ważny element gospodarki narodowej. Pieniądze, które inwestowane są w ochronę zdrowia powinny być dobrze wykorzystane i docelowo wpłynąć na poprawę sytuacji ekonomicznej kraju. Dyskusja na ten temat powinna zawsze być otwarta i prowadzić do wypracowania konkretnych rozwiązań.

Wszyscy uczestnicy konferencji byli zgodni, że kwestie zdrowia publicznego powinny być jednym z priorytetów polityki rządu, ponieważ wiążą się z dobrem narodowym i aktywizują społeczeństwo. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przyznał, że system jako całość wymaga wprowadzenia wielu zmian i poprawek, które powinny być wypracowane na drodze porozumienia i kompromisu.

Więcej o opiece zdrowotnej przeczytasz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
Bellona 0 0Nieznana historia kontrowersyjnego marszałka. "Spowiedź Śmigłego" to inne spojrzenie na jego życie
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą