Dlaczego szukamy porad w Internecie, a nie w gabinecie?

Victor1558
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się internetowe portale o zdrowiu. Z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Badania Internetu wynika, że aż 88% Polaków poszukuje w Internecie informacji na temat schorzeń, dolegliwości i leczenia, co czyni go najpopularniejszym źródłem informacji medycznych. Dlaczego chętniej wpisujemy dotykające nas objawy w wyszukiwarkę internetową, niż przedstawiamy je lekarzowi? Odpowiedzią na to pytanie mogą być niekorzystne statystyki dotyczące polskiej służby zdrowia.


ARTYKUŁ SPONSOROWANYNa jaką pomoc może liczyć polski pacjent?
Jak się okazuje, w Polsce na 1000 mieszkańców przypada statystycznie jedynie 2,2 lekarzy, czyli o wiele mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej (3,4 lekarzy). Najlepiej sytuacja prezentuje się w Austrii, gdzie średnia wynosi 4,8 lekarzy. Każdy, kto próbował umówić się na wizytę do specjalisty wie, ile czasu trzeba czekać na podobne spotkanie. Jak wskazują statystyki, aby wejść do gabinetu lekarskiego, czekamy średnio 2,5 miesiąca. Najdłużej zajmuje oczekiwanie na konsultację u endokrynologa – nawet do 7 miesięcy.

Kolejnym problemem jest liczba ośrodków zdrowia. Obecnie na ok. 2000 mieszkańców przypada 1 placówka medyczna, co daje nam równowartość ok. 6,6 łóżek szpitalnych na 1000 Polaków. Biorąc pod uwagę średnią dla członków Unii Europejskiej (5,3 łóżek), nie jesteśmy pod tym względem najgorsi, chociaż u naszych zachodnich sąsiadów sytuacja ma się znacznie lepiej – 8,3 łóżek. Państwo przeznacza na opiekę medyczną dla 1 Polaka ok. 4300 zł, czyli znacznie mniej niż średnia wartość podobnej opieki w całej Unii Europejskiej. Najwięcej na ochronę zdrowia obywateli przeznacza Holandia – ok. 16 000 zł na 1 mieszkańca.

Zalety konsultacji on-line
Statystyki są jakie są, nic więc dziwnego, że w wielu sytuacjach zamiast umawiać się do lekarza specjalisty, wolimy uruchomić wyszukiwarkę internetową i samodzielnie zdiagnozować swoje dolegliwości – jest to typowe dla 35% internautów. Jak wynika z badań, aż 53% badanych podaje lekarzowi informacje na temat internetowej diagnozy, a 41% internautów potwierdza podczas wizyty diagnozę uzyskaną on-line. Okazuje się także, że zanim trafimy do konkretnego lekarza, staramy się poznać jego kompetencje i w tym celu aż 17% internautów sprawdza opinie o specjaliście lub placówce, w której przyjmuje. Po wyjściu z gabinetu 4% badanych wyraża na portalu medycznym własne zdanie na temat lekarza. Za pośrednictwem abcZdrowie.pl, internauta znajdzie sprawdzonego lekarza danej specjalności w swojej miejscowości, przeczyta dotyczące go opinie, a po wizycie pozostawi własną, co pozwoli kolejnym potencjalnym pacjentom dokonać rozsądnego wyboru.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Wyobraźcie sobie, co by było...".[b] Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"[/b]

"Wyobraźcie sobie, co by było...". Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

PiS pozbierało się po porażce Szydło. [b]Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE

PiS pozbierało się po porażce Szydło. Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE