Dlaczego szukamy porad w Internecie, a nie w gabinecie?

Victor1558
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się internetowe portale o zdrowiu. Z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Badania Internetu wynika, że aż 88% Polaków poszukuje w Internecie informacji na temat schorzeń, dolegliwości i leczenia, co czyni go najpopularniejszym źródłem informacji medycznych. Dlaczego chętniej wpisujemy dotykające nas objawy w wyszukiwarkę internetową, niż przedstawiamy je lekarzowi? Odpowiedzią na to pytanie mogą być niekorzystne statystyki dotyczące polskiej służby zdrowia.


ARTYKUŁ SPONSOROWANYNa jaką pomoc może liczyć polski pacjent?
Jak się okazuje, w Polsce na 1000 mieszkańców przypada statystycznie jedynie 2,2 lekarzy, czyli o wiele mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej (3,4 lekarzy). Najlepiej sytuacja prezentuje się w Austrii, gdzie średnia wynosi 4,8 lekarzy. Każdy, kto próbował umówić się na wizytę do specjalisty wie, ile czasu trzeba czekać na podobne spotkanie. Jak wskazują statystyki, aby wejść do gabinetu lekarskiego, czekamy średnio 2,5 miesiąca. Najdłużej zajmuje oczekiwanie na konsultację u endokrynologa – nawet do 7 miesięcy.

Kolejnym problemem jest liczba ośrodków zdrowia. Obecnie na ok. 2000 mieszkańców przypada 1 placówka medyczna, co daje nam równowartość ok. 6,6 łóżek szpitalnych na 1000 Polaków. Biorąc pod uwagę średnią dla członków Unii Europejskiej (5,3 łóżek), nie jesteśmy pod tym względem najgorsi, chociaż u naszych zachodnich sąsiadów sytuacja ma się znacznie lepiej – 8,3 łóżek. Państwo przeznacza na opiekę medyczną dla 1 Polaka ok. 4300 zł, czyli znacznie mniej niż średnia wartość podobnej opieki w całej Unii Europejskiej. Najwięcej na ochronę zdrowia obywateli przeznacza Holandia – ok. 16 000 zł na 1 mieszkańca.

Zalety konsultacji on-line
Statystyki są jakie są, nic więc dziwnego, że w wielu sytuacjach zamiast umawiać się do lekarza specjalisty, wolimy uruchomić wyszukiwarkę internetową i samodzielnie zdiagnozować swoje dolegliwości – jest to typowe dla 35% internautów. Jak wynika z badań, aż 53% badanych podaje lekarzowi informacje na temat internetowej diagnozy, a 41% internautów potwierdza podczas wizyty diagnozę uzyskaną on-line. Okazuje się także, że zanim trafimy do konkretnego lekarza, staramy się poznać jego kompetencje i w tym celu aż 17% internautów sprawdza opinie o specjaliście lub placówce, w której przyjmuje. Po wyjściu z gabinetu 4% badanych wyraża na portalu medycznym własne zdanie na temat lekarza. Za pośrednictwem abcZdrowie.pl, internauta znajdzie sprawdzonego lekarza danej specjalności w swojej miejscowości, przeczyta dotyczące go opinie, a po wizycie pozostawi własną, co pozwoli kolejnym potencjalnym pacjentom dokonać rozsądnego wyboru.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem