Akupunktura na ból

~ggvic~
Akupunkturę we Wschodniej Azji stosuje się od tysięcy lat. Jest ona uważana za alternatywną metodę walki z bólem. Pobudza do działania naturalne mechanizmy, wywołujące efekt podobny do środków przeciwbólowych. Jak wygląda wpływ akupunktury na system nerwowy z medycznego punktu widzenia i przy jakich problemach stosowana jest najczęściej?


Wpływ akupunktury na receptory bólowe
Akupunkturą nazywamy starożytną chińską metodę leczenia, polegającą na wkłuciu w poszczególne części ciała cienkich igieł. Tradycyjnie wierzy się, że igły należy umieścić wzdłuż kanałów odpowiedzialnych za rozprowadzenie strumieni energetycznych w ciele człowieka. Podobne działanie ma mieć ciepło, ucisk lub prąd elektryczny. Liczne badania potwierdzają wpływ akupunktury na zwiększone wydzielanie przez organizm endorfin, czyli hormonów szczęścia. Stwierdzono także skuteczne zmniejszenie uczucia nudności i wymiotów u osób poddawanych chemioterapii, które przyjmują środki przeciw nudnościom. Poszerzyć swoją wiedzę odnośnie akupunktury można np. za pośrednictwem serwisu abcZdrowie.pl. Dodatkowo, istnieją dowody na skuteczność akupunktury ucha w przypadku bólu wywołanego rakiem.


Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Michigan, tradycyjna akupunktura chińska wpływa na zdolność mózgu do regulowania poziomu odczuwanego bólu. Badacze poddali testom 20 kobiet cierpiących od co najmniej roku na fibromialgię, czyli stan chorobowy objawiający się chronicznym bólem. Każda z nich doświadczała bólu przez 50% czasu lub jeszcze częściej. Na czas trwania eksperymentu zgodziły się nie przyjmować żadnych leków przeciwbólowych, przepisanych na ich schorzenie. Wykonano u nich badanie PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) mózgu w trakcie pierwszej sesji akupunktury oraz po miesiącu – po 8 zabiegu.


W swoim badaniu naukowcy pokazali, że ta wschodnia technika leczenia zwiększa wrażliwość receptorów w regionach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie i tłumienie sygnałów bólowych. Opioidowe leki przeciwbólowe takie jak morfina czy kodeina oddziałują na takie właśnie receptory opioidowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dr Richard E. Harris, pracownik Uniwersytetu w Michigan podkreśla, że zwiększenie podatności receptorów wiąże się ze złagodzeniem bólu. W ten sposób stosowanie akupunktury u osób doświadczających chronicznego bólu może spowodować szybszą reakcję organizmu na podawane leki przeciwbólowe.

Akupunktura w leczeniu stanów bólowych

Akupunktura znalazła zastosowanie w terapii chronicznego bólu pleców oraz migren. Wskutek badań okazało się, że pacjenci poddani podobnym zabiegom rzadziej skarżyli się na napady bólu, stosowali mniej leków i przebywali na zwolnieniu lekarskim krócej niż osoby, które nie korzystały z leczenia igłami. Z drugiej strony jednak ustalono, że akupunktura symulowana, czyli polegająca na umieszczeniu igieł w przypadkowych punktach, prowadziła do podobnych efektów, co podważa skuteczność akupunktury w leczeniu migren.


Tymczasem dr Jan Sobański, szef Poradni Leczenia Bólu i Akupunktury przy Szpitalu MSWiA w Łodzi podkreśla, że dzięki akupunkturze pomógł wielu swoim pacjentom. Zdarzało się, że przychodzili do niego ludzie biorący tonę leków przeciw migrenie, które tylko pogarszały sytuację – wywoływały zawroty głowy i trudności z nauką. Tymczasem terapia igłami pomagała im opanować ból do tego stopnia, że mogli przestać przyjmować medykamenty. W swoim ośrodku oprócz migreny i bólów głowy leczy także nerwobóle, choroby kręgosłupa i grzbietu, chorobę zwyrodnieniową stawów, bóle psychogenne, nerwicę wegetatywną, niedosłuch, szumy uszne, wiele alergii, zaburzenia metabolizmu, nadciśnienie tętnicze oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Często akupunkturę stosuje się również u osób pragnących rzucić palenie, pozbyć się zbędnych kilogramów oraz depresji. Nie istnieją niepodważalne dowody na skuteczność igieł w leczeniu powyższych schorzeń. Z drugiej jednak strony zabiegi te nie powodują u pacjentów skutków ubocznych, dopóki przeprowadza je wykwalifikowany specjalista…

Jak twierdzi dr Sobański, w wyniku akupunktury ból zmniejsza się na tyle, aby pacjent mógł przespać noc bez konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych. W przypadku niektórych schorzeń, takich jak zapalenie stawu łokciowego, może ona doprowadzić do zupełnego wyleczenia. W przypadku chorób kręgosłupa nie stanie się remedium na ból, ale przyniesie pozytywny efekt jako terapia wspomagająca.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"