Zaskakujące przyczyny migreny

Przychodzi nagle, niespodziewanie. Walczyli z nią Beethoven, Chopin, Freud, Kalwin, Nobel. Z pozoru błahy problem, w praktyce stan, który wykreśla nas z normalnego trybu nawet na 72 godziny.


Migrena to regularny, powtarzający się, silny ból głowy połączony z nudnościami, zmianą samopoczucia, zaburzeniami wzroku, a nawet wymiotami.

Pomimo upływu 2 tys. lat do dziś dokładne przyczyny migreny nie są znane. Medycznie została udowodniona rola czynników genetycznych w powstawaniu choroby, jak i zaburzenia przepływu mózgowego krwi. Konkretnie wydaje się, iż to napęcznienie naczyń krwionośnych zapewniających dostarczanie krwi do mózgu wyzwala ból.

Lekarze zajmujący się tematem migreny przypuszczają również, że przyczyną migreny może być enzym serotonina, ale na to nie ma dowodów. Podobno to właśnie niedobór serotoniny wiąże się z powstawaniem migreny.

Na podstawie badań i obserwacji pacjentów wysunięto również teorię tzw. „wywoływaczy” - indywidualnych czynników, które u osób z migreną mogą spowodować kolejny napad bólu. Badaczom do tej pory nie udało ustalić się, dlaczego u jednych dany czynnik powoduje migrenę, a u innych osób nie. Wiadomo, że migrenie sprzyjają zmiany hormonalne, długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej, a nawet spożywanie takich produktów, jak czekolada, mleko, czy ser, a nawet napięte mięśnie.

- Wyzwalaczem migreny mogą być nawet napięte mięśnie. Nie oznacza to jednak, że tak samo napięte mięśnie następnego dnia spowodują migrenę u tej samej osoby – czytamy w Huffngton Post.

- Osoby cierpiące na migrenę powinny prowadzić dziennik choroby i notować to, co pozwala nam zaprzestać ból głowyuważa dr Timothy T. Houle z Wake Forest Baptist Medical Center. Pomoże to badaczom odpowiedzieć na kolejne pytania dotyczące migreny, tak aby mieć pewność, dlaczego jedne osoby źle reagują na przykład za zmiany pogody, a inne nie.


Migrena dotyka najczęściej osób w wieku 15 – 50 lat, częściej cierpią na nią kobiety, a im osoba jest starsza tym rzadziej odczuwa skutki migreny. Osoby pracujące intelektualnie mają większą podatność na migrenę. Dużą rolę odgrywają też geny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
RECENZJA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!