Zaskakujące przyczyny migreny

Przychodzi nagle, niespodziewanie. Walczyli z nią Beethoven, Chopin, Freud, Kalwin, Nobel. Z pozoru błahy problem, w praktyce stan, który wykreśla nas z normalnego trybu nawet na 72 godziny.


Migrena to regularny, powtarzający się, silny ból głowy połączony z nudnościami, zmianą samopoczucia, zaburzeniami wzroku, a nawet wymiotami.

Pomimo upływu 2 tys. lat do dziś dokładne przyczyny migreny nie są znane. Medycznie została udowodniona rola czynników genetycznych w powstawaniu choroby, jak i zaburzenia przepływu mózgowego krwi. Konkretnie wydaje się, iż to napęcznienie naczyń krwionośnych zapewniających dostarczanie krwi do mózgu wyzwala ból.

Lekarze zajmujący się tematem migreny przypuszczają również, że przyczyną migreny może być enzym serotonina, ale na to nie ma dowodów. Podobno to właśnie niedobór serotoniny wiąże się z powstawaniem migreny.

Na podstawie badań i obserwacji pacjentów wysunięto również teorię tzw. „wywoływaczy” - indywidualnych czynników, które u osób z migreną mogą spowodować kolejny napad bólu. Badaczom do tej pory nie udało ustalić się, dlaczego u jednych dany czynnik powoduje migrenę, a u innych osób nie. Wiadomo, że migrenie sprzyjają zmiany hormonalne, długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej, a nawet spożywanie takich produktów, jak czekolada, mleko, czy ser, a nawet napięte mięśnie.

- Wyzwalaczem migreny mogą być nawet napięte mięśnie. Nie oznacza to jednak, że tak samo napięte mięśnie następnego dnia spowodują migrenę u tej samej osoby – czytamy w Huffngton Post.

- Osoby cierpiące na migrenę powinny prowadzić dziennik choroby i notować to, co pozwala nam zaprzestać ból głowyuważa dr Timothy T. Houle z Wake Forest Baptist Medical Center. Pomoże to badaczom odpowiedzieć na kolejne pytania dotyczące migreny, tak aby mieć pewność, dlaczego jedne osoby źle reagują na przykład za zmiany pogody, a inne nie.


Migrena dotyka najczęściej osób w wieku 15 – 50 lat, częściej cierpią na nią kobiety, a im osoba jest starsza tym rzadziej odczuwa skutki migreny. Osoby pracujące intelektualnie mają większą podatność na migrenę. Dużą rolę odgrywają też geny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze