Widzieć dobrze, czyli 7 sposobów na zdrowe oczy

planetc1
Coraz większa liczba Polaków wymaga korekcji wzroku. Z powodu wad wzroku cierpi ok. 44% osób w przedziale wiekowym 16-54 lata. Schorzeniami oczu obarczonych jest wielu młodych ludzi, liczących 14 lub mniej lat – donosi prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant do spraw okulistyki. Niestety z badań wynika, że niemalże co czwarta osoba, u której wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, a nawet nie planuje w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Tymczasem brak dbałości o oczy może być przyczyną wielu komplikacji, których w niektórych przypadkach nie można skorygować przy użyciu soczewek czy operacji. Jak skutecznie uchronić się przez rozwinięciem chorób wzroku?


Profilaktyka chorób narządu wzroku
W celu zachowania ostrości widzenia warto zadbać przede wszystkim o zdrową dietę. Najwięcej korzyści przynosi jadłospis wspomagający pracę układu krążenia, który pomaga nie tylko sercu, ale i oczom. Pamiętajmy o pokarmach zawierających duże pokłady cynku, który zapobiega szkodom powodowanym przez światło, witaminy A, luteiny, beta-karotenu oraz zeaksantyny. W diecie na zdrowe oczy nie powinno zabraknąć cytrusów, fasoli, grochu, marchwi, zielonych warzyw liściastych, ostryg, orzechów, drobiu oraz czerwonego mięsa.


W upalne dni obowiązkiem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Najważniejszym kryterium przy doborze odpowiedniego ich modelu nie jest wygląd, a przepuszczalność światła – dobre okulary zatrzymają ok. 99-100% promieniowania UVA i UVB. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że promienie słoneczne mogą mieć niekorzystny wpływ nie tylko na skórę, ale także na zdrowie oczu. Zbyt długotrwałe wystawianie oczu na działanie słońca może być przyczyną rozwinięcia zaćmy, zwyrodnienia rogówki czy, w najgorszym przypadku, raka powieki.


Dobrą radą dla kobiet jest sprawdzenie terminu przydatności stosowanych kosmetyków do oczu. Nie powinno się przetrzymywać zbyt długo preparatów już otwartych, a przeterminowane produkty należy natychmiast wyrzucać, gdyż mogą zawierać mnóstwo bakterii niebezpiecznych dla oczu.


Jak pracować nad zdrowym wzrokiem?
Szczególnie narażone na schorzenia oczu są osoby przebywające w otoczeniu szkodliwych substancji i wykonujące zagrażające oczom czynności lub zawody. Okulary ochronne powinny być nieodłącznym elementem wyposażenia ludzi wykonujących pracę kwalifikowaną do grupy wysokiego ryzyka bezpieczeństwa widzenia, ale także osób aktywnie uprawiających sporty, w których urazy oczu zdarzają się najczęściej, czyli np. grających w koszykówkę.

Ogromną wagę do zdrowia oczu powinny przywiązywać także osoby na co dzień pracujące przy komputerze. Prof. Szaflik podkreśla jednak, że to nie sam sprzęt jest bezpośrednią przyczyną pogorszenia ostrości widzenia, a nieodpowiednia praca przy komputerze. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor może prowadzić do zmęczenia oczu oraz wysuszenia ich powierzchni. Oznaką znużenia narządu wzroku jest częstsze niż normalnie mruganie. Aby nadmiernie nie wysuszyć oczu, warto odchodzić od monitora co ok. 20 minut na 20 sekund. Oczy zrelaksujemy również, patrząc w dal – poprzez ciągłe oglądanie zlokalizowanego blisko monitora zwiększamy ryzyko rozwinięcia krótkowzroczności. Podczas przerwy dla oczu nie zapominajmy także o wpatrywaniu się w kojącą zieleń.

Widziane okiem lekarza…
Oczy są narządem niezwykle wrażliwym, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów, takich jak podrażnienia czy zaczerwienienia. Dolegliwości oczu najskuteczniej złagodzimy za pomocą kropli, zimnych okładów oraz leków przeciwhistaminowych. Z kolei uczucia ciała obcego w oku pozbędziemy się poprzez przepłukanie spojówki roztworem soli fizjologicznej. W przypadku, gdy objawy nie ustępują lub regularnie powracają, wskazane jest skonsultowanie problemu ze specjalistą.

Profilaktyka schorzeń oczu obejmuje regularne badania okulistyczne. Zasada ta nie dotyczy jedynie osób noszących okulary czy soczewki kontaktowe, chociaż te z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością powinny wykonywać badania częściej. Osobom między 21 a 40 rokiem życia zaleca się badanie wzroku co 2 lata, podczas gdy ludzie starsi i obarczeni wadą wzroku powinni odwiedzać okulistę co roku. Szczególnie ważne jest monitorowanie ostrości widzenia u maluchów. Jak podkreśla Anna Maria Ambroziak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, narząd wzroku u dziecka posiada doskonale wykształconą zdolność akomodacji, co pozwala na widzenie nawet przy wadzie wzroku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy