Palenie w ciąży może wpływać na pogorszenie słuchu

DucDigital
W skład dymu tytoniowego wchodzi ponad 4 tysięcy różnych związków chemicznych, a wiele z nich wykazuje działanie toksyczne. Substancje wydychane przez palaczy powodują uszkodzenia DNA oraz rozwój wielu rodzajów nowotworów. Niektóre związki wnikają do krwi człowieka i rozprowadzane są po całym organizmie, oddziałując na najważniejsze układy ciała. Dym tytoniowy jest w stanie wyrządzić wiele szkód dorosłemu człowiekowi, co więc mają powiedzieć dzieci i nastolatki, codziennie narażane na palenie bierne. Jak dowodzą naukowcy, efekty kontaktu matki z papierosami w czasie ciąży mogą ujawnić się u dziecka po kilkunastu latach.


Efekty palenia widoczne po latach
Według badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku, wdychanie dymu papierosowego przez przyszłą matkę w czasie ciąży wpływa na znaczne pogorszenie słuchu u dzieci w wieku dojrzewania. Odkrycie, ukazujące szkodliwe działanie tytoniu na układ słuchowy, po raz pierwszy ogłoszone zostało na amerykańskim portalu JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.


Dr Michael Weitzman stojący na czele zespołu badawczego, który dokonał odkrycia, przeanalizował dane dotyczące 964 nastolatków z grupy wiekowej 12-15 lat. Informacje te pochodziły z badania NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) z lat 2005-2006. Aż 16% rodziców młodych ludzi potwierdziło kontakt z dymem papierosowym w czasie ciąży. Badacze donieśli, że przyczynił się on do podwyższenia progów słyszenia dla tonów prostych u nastolatków oraz był powodem jednostronnego upośledzenia zdolności słyszenia dźwięków o niskiej częstotliwości.


Zdaniem badaczy, zakres zdiagnozowanych ubytków słuchu u dzieci mających styczność z dymem papierosowym był nieznaczny. Różnica progów słyszenia dla tonów prostych u nastolatków, na których oddziaływały papierosy oraz tych, które nie miały z nimi kontaktu, wynosiła w najgorszym przypadku niecałe 3 decybele. Bardziej martwiące jest jednak jednostronne pogorszenie słuchu u badanych osób.


Z jednej strony, palenie papierosów wywołuje podobne skutki u osób dorosłych, dlatego wyniki badania nie zdziwiły ekspertów. Z drugiej strony jednak, wielu specjalistów podkreśla, że toksyny znajdujące się w dymie papierosowym z pewnością odgrywają znaczącą rolę w upośledzeniu wielu funkcji organizmu nienarodzonego dziecka, co obejmuje także słuch. Konieczne jest więc przeprowadzenie badań dodatkowych, które pozwolą lepiej poznać naturę interakcji.

Bierne palenie a słuch u nastolatków
Nawet jeżeli sami nie mamy nic wspólnego z nałogiem tytoniowym, nieustannie narażeni jesteśmy na zjawisko z nim związane, a mianowicie na środowiskowy dym tytoniowy, zwany także wtórnym dymem tytoniowym lub po prostu paleniem biernym. Okazuje się, że bierni palacze wraz z dymem papierosowym pochłaniają wiele substancji toksycznych, powodujących m.in. choroby serca, płuc i astmy, a w najgorszym przypadku prowadzących do śmierci. Więcej informacji na temat wpływu biernego palenia na zdrowie znajdziesz w serwisie abcZdrowie.pl.

Naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili szereg badań mających na celu potwierdzenie wpływu biernego palenia na słuch u młodych ludzi. W badaniu udział wzięło ok. 1,5 tysiąca nastolatków w wieku 12-19 lat. Zostały one poddane szczegółowym badaniom słuchu (które wykonamy u większości laryngologów) oraz badaniom krwi w kierunku obecności kotoniny, która gromadzi się w organizmie wskutek rozkładu nikotyny. Wysokie stężenia substancji są charakterystyczne dla palaczy czynnych, natomiast poziom niski wskazuje przeważnie na palenie bierne.

Badaczom udało się ustalić, że młode osoby przebywające w otoczeniu palaczy były narażone na większe ryzyko rozwinięcia defektów słuchu dotyczących dźwięków o niskiej częstotliwości. Co więcej, 12% nastolatków mających kontakt z dymem tytoniowym utraciło częściowo lub całkowicie słuch w jednym uchu. Z drugiej strony, wady słuchu rozwinęły się tylko u 8% badanych, niemających styczności z osobami palącymi. Do tej pory wiadomo było, że problemy ze słuchem mogą być spowodowane paleniem czynnym. Jednak zespół badawczy z Nowego Jorku udowodnił, że podobne konsekwencje zdrowotne niesie palenie bierne.