Gorzka czekolada pomoże zwalczyć zmęczenie

emilywjones
Sen, po którym nadal czujesz się zmęczony, odpoczynek, który nie zmniejsza uczucia wyczerpania – tak wygląda życie osób dotkniętych zespołem chronicznego zmęczenia. Gdy uczucie zmęczenia towarzyszy ci stale, codzienne czynności stają się wyzwaniem. Wydajność w pracy spada do minimum, a towarzyszące przewlekłemu zmęczeniu dolegliwości znacząco obniżają jakość życia. Wówczas remedium na niektóre objawy zespołu chronicznego zmęczenia może być ciemna czekolada.


Przewlekłe zmęczenie
Mianem zespołu chronicznego zmęczenia określa się zaburzenie objawiające się uczuciem wyczerpania, którego nie sposób uzasadnić żadnym problemem zdrowotnym. Zmęczenie może nasilać się na skutek wysiłku fizycznego lub intelektualnego, ale nie zmniejsza się dzięki odpoczynkowi. Przyczyna przewlekłego zmęczenia jest nieznana, ale wiele wskazuje na rolę infekcji wirusowych oraz stresu w etiologii tego zaburzenia.


Jakie objawy wskazują na chroniczne zmęczenie? Oprócz głównego symptomu, czyli uczucia zmęczenia, wymienić można aż osiem oznak tej przypadłości. Są to: problemy z pamięcią i koncentracją, ból gardła, powiększone węzły chłonne, niewyjaśnione bóle mięśni, ból stawów przemieszczający się z jednego stawu na drugi bez obrzęku lub zaczerwienienia, inny niż zwykle ból głowy (ewentualnie ból o innym stopniu nasilenia), mało efektywny sen, a także wycieńczenie utrzymujące się przez ponad dobę po wysiłku fizycznym lub intelektualnym.


Zmęczenie można leczyć!
Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia koncentruje się na łagodzeniu jego objawów. W terapii wykorzystuje się między innymi antydepresanty, wiele osób doświadczających tego zaburzenia cierpi bowiem również z powodu depresji. Zastosowanie leków tego typu przyczynia się do poprawy jakości snu i łagodzenia dolegliwości bólowych, a co za tym idzie – do zwiększenia komfortu pacjentów.


Obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia zespołu chronicznego zmęczenia uchodzi połączenie psychoterapii oraz ćwiczeń o niskim stopniu natężenia. Spotkania z psychoterapeutą są pomocne w opracowaniu metod radzenia sobie z ograniczeniami narzucanymi przez chroniczne zmęczenie. Pacjenci, którzy odzyskują poczucie kontroli nad swoim życiem, odnotowują wyraźną poprawę w swoim codziennym funkcjonowaniu. Pomocne są także ćwiczenia. Ułożenie planu treningowego warto jednak powierzyć fizjoterapeucie. Na początku dobierze on odpowiednie do kondycji pacjenta ćwiczenia rozciągające, a z czasem – gdy poprawi się wytrzymałość organizmu – stopniowo zwiększy intensywność treningu.

W zwalczaniu oznak chronicznego zmęczenia sprzymierzeńcem są również: redukcja stresu, higiena snu, unikanie używek, prowadzenie regularnego trybu życia i utrzymywanie aktywności na stałym poziomie. Przeciążanie organizmu w dobre dni wiąże się bowiem ze wzrostem liczby „gorszych” dni, gdy objawy są szczególnie dokuczliwe.

Czekolada lekiem?
Gorzka czekolada to przysmak, który ze względu na swoje właściwości prozdrowotne zyskał uznanie w kręgach medycznych. Ciemna czekolada obniża ciśnienie tętnicze, poprawia przepływ krwi i zmniejsza ryzyko zakrzepów. Jak wykazali naukowcy z Hull York Medical School, ten apetyczny deser podnosi poziom energii u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia i redukuje dolegliwości bólowe. Korzystne działanie gorzkiej czekolady na organizm ma związek z podnoszeniem poziomu serotoniny, który u osób dotkniętych przewlekłym zmęczeniem jest niezwykle niski.

Dobroczynny wpływ ciemnej czekolady na zdrowie to wynik wysokiej zawartości kakao (co najmniej 70% czekolady gorzkiej stanowią substancje z miazgi kakaowej), a co za tym idzie – flawonoidów. Są to związki organiczne, pełniące funkcje przeciwutleniaczy oraz barwników. Flawonoidy znajdujące się w kakao nadają mu charakterystyczny gorzki smak, dlatego zawartość produktów z miazgi kakaowej w innych odmianach czekolady, na przykład w ulubionej wśród dzieci czekoladzie mlecznej, znajduje się na dużo niższym poziomie.

Zespół chronicznego zmęczenia znacząco obniża komfort życia, dlatego badania wskazujące na potencjał czekolady w łagodzeniu objawów tego zaburzenia mogą budzić entuzjazm. Warto jednak zachować umiar w spożyciu tego smakołyku. Czekolada zawiera bowiem dużo cukru oraz tłuszczów, a nadmierna jej konsumpcja może przyczyniać się do niepożądanego wzrostu masy ciała.