Dieta, która ochroni Cię przed alzheimerem

virtusincertus
Alzheimer jest schorzeniem degeneracyjnym, wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy. W jego wyniku u chorego pojawiają się objawy otępienia. Jest to choroba postępująca, powodująca zaniki pamięci i zaburzenia świadomości. Chociaż dokładna przyczyna jej występowania nie jest do końca znana, specjaliści domyślają się, że wpływ na rozwój alzheimera ma zarówno genetyka, jak i czynniki środowiskowe. Tymczasem badania dowodzą, że znaczący wpływ na ryzyko wystąpienia schorzenia u osób starszych ma dieta.


Kwasy tłuszczowe a ryzyko alzheimera
Jak wskazują badania, sporadyczna choroba Alzheimera powodowana jest częściowo przez nagromadzenie peptydów beta-amyloidu w mózgu chorego. Peptydy te mogą łączyć się z lipidami, ich białkowymi nośnikami lub występować w stanie wolnym. Okazuje się, że poziom ostatnich ze wspomnianych peptydów beta-amyloidu w osoczu jest wyższy u osób z chorobą Alzheimera, jednak niewiele jak dotąd wiemy o tych związkach w płynie mózgowo-rdzeniowym.


Zespół badawczy z dr Angelą J. Hanson z Uniwersytetu w Waszyngtonie na czele poddał testom 20 osób niewykazujących zaburzeń poznawczych o średniej wieku 69 lat, a także 27 osób dotkniętych łagodnymi zaburzeniami poznawczymi o średniej wieku 67 lat. Pacjenci losowo poddawani byli diecie o wysokim indeksie glikemicznym, bogatej w tłuszcze nasycone – 45% energii czerpali oni z tłuszczu, 25% z tłuszczów nasyconych. Inni badani spożywali pokarmy o niskim indeksie glikemicznym i niskiej zawartości tłuszczów nasyconych – 25% energii pochodziło z tłuszczu, w tym mniej niż 7% z tłuszczów nasyconych.

W wyniku badań okazało się, że poziom peptydów był wyższy u osób z łagodną postacią zaburzeń poznawczych niż u osób zdrowych. Naukowcy wskazują, że dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych obniża poziom peptydów beta-amyloidu w osoczu, podczas gdy jadłospis zawierający produkty bogate w tłuszcze zwiększa ich stężenie. Badacze zaznaczają jednak, że zanim wyniki zostaną ostatecznie potwierdzone, konieczne jest powtórzenie badania na większej grupie osób. W każdym razie wysnuli oni pierwsze wnioski, donosząc, że poziom peptydów amyloidowych może odgrywać znaczącą rolę w procesach patologicznych choroby Alzheimera, a wpływ na stężenie związku ma określona dieta.


Dieta w walce z alzheimerem
Tymczasem wpływem diety na zdolności poznawcze człowieka naukowcy zainteresowali się już wcześniej. Jak wiadomo, nasz jadłospis warunkuje łatwość zapamiętywania, myślenia czy skupiania uwagi. Dietetycy wskazują na zbawienny wpływ diety śródziemnomorskiej na zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Charakteryzuje się ona dużym spożyciem owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz ryb morskich. Jest to dieta bogata w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz flawonoidy.

Jak podkreśla dr Katarzyna Wolnicka, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia, ważną rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera odgrywa kurkuma. Zawiera ona cudowny składnik pomocny w niszczeniu białek odpowiedzialnych za rozwój schorzenia. Znajdziemy go przede wszystkim w curry. Pamiętać należy także o produktach bogatych w żelazo, magnez, cynk oraz lecytynę, która wspomaga neuroprzekaźniki i co za tym idzie, poprawia pamięć.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Johna Malkovicha
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta