Młodsi mężczyźni są bardziej pożądani w sieci

plantronicsgermany
Wielu z nas wciąż uparcie wierzy w stereotyp głoszący, że mężczyźni wolą spotykać się z kobietami młodszymi, podczas gdy płeć piękna preferuje partnerów starszych. Jednak, jak wskazują badania przeprowadzone w oparciu o informacje zebrane na popularnych portalach randkowych, cyberświat rządzi się odmiennymi zasadami. Okazuje się, że znaczna liczba kobiet pragnie spotykać się wyłącznie z młodszymi mężczyznami. Dlaczego starsi mężczyźni tracą popularność?


Jak działają portale randkowe?
W Polsce serwisy randkowe są wciąż oblegane, chociaż korzysta z nich znacznie mniej użytkowników, niż w zeszłych latach. Według danych zebranych przez Megapanel PBI/Gemius w grudniu 2011 roku portale dla osób szukających miłości w sieci odwiedzał co 4 internauta. Rok później korzystał z nich już tylko co 7 użytkownik internetu. Trend ten można wytłumaczyć choćby popularnością portali społecznościowych, które umożliwiają znalezienie partnera w bardziej dyskretny sposób. Czynnikiem odstraszającym może być także konieczność ponoszenia kosztów związanych z posiadaniem konta na portalu randkowym. Roczny abonament dla użytkownika może wynosić nawet ponad 100 zł.


Na wprost potrzebom internautów wyszedł jeden z największych portali internetowych Are You Ineterested?, łączący cechy tradycyjnego serwisu randkowego z zaletami portali społecznościowych. Wyrażając zgodę na zsynchronizowanie aplikacji z profilem na Facebooku, użytkownicy udzielają portalowi AYI dostępu do najważniejszych informacji na swój temat. W ten sposób umożliwiają serwisowi dobranie dla nich partnera na zasadzie wspólnych zainteresowań. Dodatkowym udogodnieniem jest oznaczenie wspólnych dla obojga użytkowników znajomych. Jeżeli internauta nie wyraża chęci zapoznania się z jakąkolwiek osobą z bazy wygenerowanej przez portal, po prostu klika przycisk „dalej” i kontynuuje poszukiwania idealnego kandydata na randkę.


Co powoduje zainteresowanie kobiet młodszymi mężczyznami?
Dane pochodzące z AYI oraz Facebooka poddano analizie, mającej na celu określenie, którzy użytkownicy szczęśliwie łączą się w pary. Badanie skoncentrowało się na 1 mln sugerowanych dopasowań wśród 35 942 użytkowników w przedziale wiekowym od 30 do 49 lat. Jak się okazało, kobiety wykazywały pięciokrotnie większe zainteresowanie mężczyznami o 5 lat młodszymi, niż użytkownikami o 5 lat starszymi. Niestety, mężczyźni nie okazywali aż takiego zainteresowania starszymi użytkowniczkami portalu – spośród 26 434 użytkowników aż 42% w ogóle nie brało pod uwagę zapoznania się ze starszą kobietą. Z drugiej strony, jeżeli to internautka wykonywała pierwszy krok, istniało mniejsze ryzyko odrzucenia jej kandydatury. Według zebranych informacji, prawdopodobieństwo, że mężczyzna odpowie na wiadomość pozostawioną przez starszą kobietę jest niższa tylko o 22%, niż w przypadku zaproszeń do kontaktu pozostawionych przez kobiety młodsze.


Badacze podejrzewają, że użytkowniczki portali randkowych są zasypywane propozycjami znajomości od starszych mężczyzn. Chociaż kiedyś taka sytuacja mogłaby wydawać się korzystna dla kobiety, szczególnie, gdy poszukiwała ona korzyści materialnych, w ostatnich latach wiele się zmieniło. W 2008 roku na łamach magazynu Psychology of Women Quarterly ukazały się wyniki badania, głoszące, że kobiety, które są co najmniej 10 lat starsze od swoich partnerów czują się spełnione i pełniej angażują się w związek, niż kobiety, które są w tym samym wieku lub młodsze, niż mężczyzna. Dr Justin Lehmiller, psycholog społeczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Harvardzie i autor badania twierdzi, iż związki, w których kobieta jest starsza od mężczyzny oparte są na zasadzie równości, a wiele badań potwierdza, że równość partnerów jest gwarancją ich szczęśliwego pożycia. O tym, jak zbudować udany związek dowiesz się na abcZdrowie.pl.

W odpowiedzi na wyniki badania, Josh Fischer, jeden z zarządców portalu AYI, podpowiada mężczyznom, że otrzymają oni więcej propozycji randek, jeżeli nie zaznaczą w profilu, że interesuje ich wyłącznie znajomość z młodszą kobietą. Tymczasem użytkowniczki zachęca do nawiązywania kontaktu z mężczyznami, których uznają za wartych uwagi, w szczególności, gdy są od nich młodsi…

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ELIZA MICHALIK 0 0Czas rozpocząć debatę o wielkich winach Kościoła. Zanim fanatycy umeblują nam świat
0 0Nie tylko Taco i Dawid. Ci polscy artyści też mogą zapełnić Stadion Narodowy-wspomnicie nasze słowa
DADHERO.PL 0 0Centralę brytyjskiego wywiadu MI6 zamieniono na... No, moi drodzy, tak trzeba żyć!

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką