Tłuszcze roślinne dla chorych na raka prostaty

viZZZual.com
W Polsce diagnozuje się ok. 9 tysięcy nowotworów prostaty rocznie. Każdego roku w ich wyniku umiera 4 tysiące polskich mężczyzn. Rak prostaty to drugi po raku płuc rodzaj nowotworu pod względem liczby zachorowań. Okazuje się jednak, że dzięki odpowiedniej diecie mężczyźni mogą w aktywny sposób wpływać na rozwój choroby, zapobiegając rozwinięciu złośliwej formy nowotworu.


Co jeść, aby zahamować postęp raka prostaty?
Rak prostaty, lub inaczej – rak gruczołu krokowego, przeważnie powstaje z komórek gruczołowych i związany jest z przerostem występującego u starszych mężczyzn gruczołu prostaty. Przebieg nowotworu jest raczej łagodny, co oznacza, że nie postępuje szybko i długo nie prowadzi do przerzutów. Najczęściej problem dotyczy mężczyzn starszych niż 60 lat – średnia wieku osób zdiagnozowanych przekracza 70 lat. Początkowo u chorych rozpoznaje się niewielki przerost prostaty, który z czasem może przekształcić się w nowotwór złośliwy.


Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco dowiedli, że dzięki zastąpieniu tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz węglowodanów zdrowymi tłuszczami pochodzenia roślinnego – zawartymi m.in. w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach i awokado – mężczyźni mogą w znaczący sposób ograniczyć ryzyko rozwinięcia śmiertelnej formy raka prostaty. Zrównoważona dieta okaże się korzystna także w walce z innymi dotykającymi ich schorzeniami, które w najgorszym przypadku mogą zakończyć się zgonem.


Badania przeprowadzone na chorych w zaawansowanym stadium raka już wcześniej wskazywały na znaczny wpływ spożycia tłuszczów na postęp choroby, jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego jako pierwsi skoncentrowali się na tłuszczach w diecie zdiagnozowanych mężczyzn pod kątem ryzyka rozwinięcia poważniejszej postaci nowotworu. Wyniki mogą okazać się pomocne w ustaleniu specjalnej diety dla osób cierpiących z powodu tego rodzaju nowotworu. Jak podkreślają naukowcy, chociaż na świecie onkolodzy zdiagnozowali już miliony zachorowań, wciąż niewiele wiadomo o związku diety chorego z szybkością postępowania zmian nowotworowych.


Oliwa z oliwek i orzechy w diecie mężczyzn
Badacze poddali analizie spożycie różnych rodzajów tłuszczu – nasyconych, jednonienasyconych, wielonienasyconych, tłuszczów trans, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. W badaniu uwzględnili czynniki takie, jak wiek, wskaźnik masy ciała BMI, rodzaj leczenia, palenie, aktywność fizyczna, podniesione ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu w czasie wykrycia choroby oraz inne problemy medyczne. Przebadano 4577 mężczyzn, u których pojawił się rak prostaty bez przerzutów w latach 1986-2010. W czasie trwania testów umarło 1064 mężczyzn, głównie z powodu chorób układu krążenia (31%), raka prostaty (21%) oraz innych rodzajów nowotworu (prawie 21%).

Okazało się, że mężczyźni, którzy w 10% zastąpili dzienne spożycie węglowodanów tłuszczami pochodzenia roślinnego obniżyli ryzyko rozwinięcia zaawansowanego stadium raka prostaty o 29%, a prawdopodobieństwo śmierci z powodu pozostałych schorzeń ograniczyli o 26%. Jak podają badacze, dodawanie jednej łyżki dressingu na bazie oleju do posiłków dziennie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka postępu raka prostaty o 29% oraz z 13% mniejszym prawdopodobieństwem śmierci. Dodatkowo, uwzględnienie w diecie jednej uncji (ok. 28 g) orzechów dziennie zmniejsza ryzyko postępu nowotworu o 18%, a śmierci o 11%.

Jedna ze współautorek badania, Erin L. Richman, twierdzi, iż spożywanie zdrowych olejów roślinnych oraz orzechów zwiększa liczbę antyoksydantów w osoczu, reguluje poziom insuliny oraz łagodzi stany zapalne, co może zahamować postęp nowotworu prostaty. Specjalistka dodaje, że chociaż nie od dziś znane są nam korzystne efekty spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz szkodliwe działanie tłuszczów nasyconych na układ krążenia, badanie skupia się na nowym aspekcie związanym ze spożyciem tłuszczów, a mianowicie na ich wpływie na stan zdrowia mężczyzn z rakiem prostaty. Więcej o diecie przy raku prostaty dowiesz się na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie