Typowe problemy ze zdrowiem na wakacjach

[url=http://tinyurl.com/k37nwxr] Wakacje [/url]
Wakacje shutterstock
Jedziesz na wakacje? Uważaj. Poza zasłużonym odpoczynkiem może narobić sobie problemów w postaci niespodziewanych chorób. Pomyśl o tym już przed wyjazdem.


Główny Inspektor Sanitarny zawsze w okresie letnim przypomina o głównych zagrożeniach chorobowych występujących latem. W tym okresie wzrasta przede wszystkim liczba zatruć pokarmowych. Latem nasila się występowanie m.in. salmonellozy. Należy również zachować ostrożność w celu uniknięcia chorób przenoszonych drogą płciową.


Jak podkreślił rzecznik GIS Jan Bodnar, aby uniknąć wakacyjnych chorób, przede wszystkim nie należy spożywać żywności przechowywanej w niewłaściwych warunkach termicznych. - Chodzi np. surowe, półsurowe mięso jak befsztyk tatarski tzw. tatar, produkty na bazie surowych jaj jak krem w ciastach, produkty mleczne jak bita śmietana. Niewskazane jest również picie surowego mleka lub wody wątpliwej jakości, z nieznanego źródła, nieświeżej – powiedział rzecznik GIS.


Inną z chorób, przed którą przestrzega GIS, jest jersinioza - występująca głównie u dzieci. - Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie produktów spożywczych, w tym niedogotowanego mięsa wieprzowego, niepasteryzowanego mleka, skażonych produktów roślinnych oraz zanieczyszczonej wody – czytamy na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego. Choroba wiąże się z biegunką, bólami brzucha, podwyższoną temperaturą, czasami wymiotami.


Bliski kontakt z przyrodą sprzyja też chorobom przenoszonym przez kleszcze, czyli borelioza.

Osoby udające się na wakacje do Afryki, Azji lub Ameryki Południowej powinny zaszczepić się przeciwko malarii. To śmiertelna choroba, która rocznie malaria zabija na świecie około 2 mln. osób. Część z nich to turyści, którzy zachorowali podczas wyjazdu na wymarzone wakacje. Malarię przenoszą komary, dlatego wyjeżdżając zaopatrzmy się w specyfiki odstraszające owady. Choroba wiąże się z codziennymi napadami podwyższonej temperatury i z dreszczami. Pasożyt powoduje niszczenie krwinek czerwonych, dlatego następstwem choroby jest niedokrwistość. Często dochodzi także do zaburzeń świadomości. Mogą występować nudności.

Udając się na urlop zabezpieczmy się również przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz typu B.

Dla osób przebywających w tropikach poważnym zagrożeniem jest ameboza. Do zakażenia dochodzi w wyniku połknięcia cyst tego pierwotniaka. Mogą się one znajdować np. na owocach i warzywach, sprzedawanych na ulicznych bazarach. To choroba weneryczna, do najbardziej charakterystycznych objawów amebozy zaliczamy biegunkę, bóle brzucha, nudności, wzdęcia oraz gorączkę. Biegunka przy amebozie charakteryzuje się występowaniem krwi i śluzu.

Co ciekawe, częściej na choroby wakacyjne narażeni są mężczyźni. Problemem schorzeń nękających podróżników zajęli się naukowcy ze Szwajcarii. Ich badanie objęło blisko 60 tysięcy osób, którzy po powrocie z zagranicznych wojaży szukali pomocy lekarza. Okazało się, że panowie znacznie częściej padają ofiarą chorób przenoszonych drogą płciową, natomiast kobiety bardziej narażone są na zatrucia pokarmowe i przeziębienia.