Naukowcy potwierdzają, że podczas pełni Księżyca ludzki organizm pracuje zupełnie inaczej. Dlatego się nie wysypiamy

Podczas pełni Księżyca śpimy gorzej, bo ludzki organizm pracuje zupełnie inaczej. Potwierdzają do naukowcy ze Szwajcarii.
Podczas pełni Księżyca śpimy gorzej, bo ludzki organizm pracuje zupełnie inaczej. Potwierdzają do naukowcy ze Szwajcarii. Fot. CarbonNYC / Flickr.com (CC BY 2.0)
Znajomi śmieją się, gdy mówicie, że podczas pełni Księżyca sypiacie gorzej? Naukowcy właśnie dostarczyli dowodów, że doszukiwanie się zależności między jakością snu, ogólnym samopoczuciem a fazami Księżyca jest w pełni uzasadnione.


Wielu twierdziło, że doszukiwanie się zależności miedzy fazami Księżyca, a zdrowiem i ogólnym samopoczuciem nie ma żadnych naukowych podstaw. Właśnie stanowczo protestują przeciwko temu przekonaniu lekarze ze Szwajcarii. Według ich najnowszych badań, ludzki organizm zawsze reaguje na zmianę faz Księżyca. Bezpośrednio przekłada się to przede wszystkim na sen. A za tym idą zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu.

Specjaliści ze Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei dowiedli tych zależności badając w warunkach klinicznych grupę ponad trzydziestu wolontariuszy. Badania wykazały, iż w czasie pełni Księżyca ludzki organizm działa w 30 proc. inaczej niż podczas pozostałych faz. Pełnia powoduje bowiem między innymi zmniejszenie poziomu melatoniny w organizmie. W praktyce oznacza to, że trudniej nam wówczas zasnąć i wyspać się. Kluczowa dla regeneracji organizmu faza REM skraca się średnio o 20 minut w każdym z kilku jej cyklów.

Głodny sen pracoholika

Ostatnio, po długim i wyczerpującym dniu pracy, wylądowałam wieczorową porą w hotelu. Dużym, sieciowym i – zdawałoby się – gościnnym. Byłam głodna jak wilk, ale okazało się, że w nocnym cateringu figurują wyłącznie trzy sfatygowane kanapki. Chleba nie jem, więc poszłam spać głodna. CZYTAJ WIĘCEJ


- Nasze wyniki potwierdziły, że Księżyc faktycznie wpływa na nasz organizm, nawet jeśli nie jesteśmy świadomi jego fazy - twierdzi Christian Cajochen z Uniwersytetu w Bazylei. Naukowiec podkreśla, że praca jego zespołu jest pierwszym tak kompleksowym i profesjonalnym badaniem związku między zmianą faz Księżyca a funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Zdaniem szwajcarskiego naukowca, siłą jego badań jest to, iż przed ich rozpoczęciem nie zakładano żadnej dotychczas utrzymywanej tezy.Źródło: ScienceDaily.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki