Jak radzić sobie z poceniem?

[url=http://tinyurl.com/nk8bwll] Pocenie - wstydliwy temat [/url]
Pocenie - wstydliwy temat shutterstock
Dotyczy nas wszystkich i zapewne wszyscy tego nie lubimy. Nie ma jednak rady – poci się każdy z nas. Jak, zwłaszcza w upały, radzić sobie z nadmiernym poceniem i jednocześnie pozbyć się kompleksów?


Pocenie się to nasza naturalna reakcja na ciepło lub niepokój – twierdzi Hunter Q. Kirkland, lekarz z specjalizujący się w chirurgii serca z Seton Medical Center Hays w Teksasie.

O ile naturalne pocenie się niekoniecznie musi być problem, to nadmierna potliwość może wprawić niejednego z nas w kompleksy. W Polsce nie prowadzi się statystyk odnośnie ilości osób z nadmierną potliwością, ale w USA dotyczy to około 4 procent populacji, a więc 10 mln Amerykanów.


Dlaczego się pocimy mocniej od innych? Wydzielanie potu nasila się pod wpływem emocji i stresu, a także w czasie "burz" hormonalnych. Intensywniej poci się młodzież w okresie dojrzewania, kobiety podczas miesiączki, ciąży i klimakterium. Pocenie się przy takich dolegliwościach możemy zwalczać własnymi metodami.


Wzmożona potliwość towarzyszy wielu schorzeniom. Zwykle silnie się pocą osoby mające nadczynność tarczycy. Dolegliwość ta występuje też przy cukrzycy i chorobie nowotworowej. Pocenie się tylko niektórych partii skóry może świadczyć o rozwijającej się na nich grzybicy. W takich sytuacjach nie wygrasz z nadmierną potliwością, dopóki dopóty nie zwalczysz choroby, która ją powoduje.


Jak radzić sobie z poceniem? Można to podzielić na naturalne i chemiczne metody likwidacji potliwości.

Idź się wypocić. Bieganie, jazda na rowerze, siłownia. Jeśli pracujesz ciągle przy biurku, masz mało ruchu, Twój organizm nie ma możliwości wydzielić potrzebnego potu. Pocisz więc się w nadmiarze w miejscu pracy. Możesz to zmienić uprawiając sport – wzmocnisz kondycję i wypocisz się.

Zmień dietę. Zrezygnuj z ostrych przypraw, czy napojów zawierających kofeinę. Pij herbatę z szałwii, albo napar z ziela hyzopu. Jeśli pocisz się przez stres, spróbuj do swojej diety dodać herbatę z melisy.

Wzmocnij higienę! Jeśli pocisz się z nadmiarem, prysznic 2 razy dziennie to minimum. Zrób to rano zaraz po przebudzeniu, przed pójściem spać i najlepiej zaraz po powrocie z pracy lub szkoły do domu.

Jeśli naturalne metody walki z potliwością nie pomagają, warto zacząć walkę poprzez leczenie miejscowe. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów obniżających naszą nadmierną potliwość. Chodzi o stosowanie zasypek, zawiesin i roztworów zawierających sole glinu i potasu, kwas borny, taninę i formalinę. Pomocne jest także używanie antyperspirantów. Ograniczają one wydzielanie potu poprzez zaciskanie kanalików potowych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy