Jakich informacji o zdrowiu szukamy w Internecie najczęściej?

eflon
W wielu przypadkach zamiast osobistej wizyty u lekarza specjalisty, wybieramy konsultację on-line poprzez internetowy portal medyczny. Z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Badania Internetu dowiadujemy się, że już nawet co drugi internauta regularnie poszukuje w sieci informacji na temat zdrowego stylu życia i odczuwanych dolegliwości. Dlaczego portale medyczne zyskują na popularności i o co najczęściej pytamy wirtualnego lekarza?


ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Jak często szukamy pomocy zdrowotnej w sieci?
Z sondażu wynika, że aż 93% badanych chociaż raz w życiu użyło zasobów Internetu w celu wyszukania informacji dotyczących zdrowia, diet, zapobiegania lub też leczenia schorzeń. Ponadto, dwie trzecie respondentów poszukuje podobnych informacji co najmniej raz w miesiącu. Co ciekawe, połowa internautów po zauważeniu u siebie niepokojących objawów najpierw szuka pomocy w sieci. Jedynie w przypadku co trzeciego badanego pierwszym krokiem jest umówienie wizyty u lekarza.

Okazuje się, że internauci najczęściej poszukują informacji na temat odczuwanych dolegliwości (według sondażu 14% badanych postępuje tak bardzo często, a 37% ‒ często) i interpretacji wyników badań. Znacznie rzadziej wykorzystują oni możliwości oferowane przez Internet w celu dyskutowania o zdrowiu i schorzeniach czy udzielania porad zdrowotnych innym użytkownikom sieci – ponad 80% badanych robi to rzadko, bardzo rzadko lub wcale.

O co pytają kobiety, a o co mężczyźni?
Wielu z nas unika wizyt lekarskich jak ognia, a gdy pojawia się problem ze zdrowiem, porady szuka u specjalisty on-line. Możliwość taką oferuje wiele stron o tematyce medycznej, w tym abcZdrowie.pl. Pytania najczęściej zadawane przez użytkowników portalu związane są z ciążą, antykoncepcją, interpretacją wyników badań, problemami z seksem, depresją, problemami w związku, grzybicą i chorobami skóry, odchudzaniem, chorobami dziecięcymi oraz operacjami, co obejmuje przede wszystkim wskazania i przeciwwskazania do zabiegów, przygotowanie do operacji i postępowanie po jej zakończeniu.


Z portalu medycznego korzystają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jednak przedstawiciele obu płci poszukują w sieci różnych informacji. Panie dowiadują się w większości o antykoncepcję – stanowią aż 95% pytających, ciążę, choroby dziecięce, odchudzanie, depresję czy interpretację wyników badań. Z kolei panowie w większości szukają odpowiedzi na pytania związane z problemami z seksem – w tej kwestii stanowią aż 90% pytających. Kobiety i mężczyzn w równym stopniu interesują zagadnienia dotyczące operacji, problemów w związku oraz schorzeń skóry.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka