Druga twarz hormonu miłości

kaybee07
Oksytocyna od długiego czasu uważana była za hormon pozytywnie wpływający na organizm ludzki. To dzięki niej odczuwamy bowiem miłość, dobrostan oraz wytwarzamy więzi społeczne. Z drugiej strony jednak, najnowsze badanie ukazuje drugą twarz oksytocyny – zdaniem naukowców może ona wywoływać u człowieka cierpienie emocjonalne.


Hormon miłości i… lęku
Zdaniem specjalistów oksytocyna sprawia, że negatywne wydarzenia społeczne, takie jak przemoc ze strony rówieśników lub znęcanie się szefa nad pracownikami, mogą wywoływać u człowieka strach i niepokój długo po wystąpieniu stresu. Dzieje się tak, ponieważ hormon ten wzmacnia pamięć społeczną w jednym z obszarów mózgu – tłumaczą naukowcy z Northwestern University.


W przypadku, gdy doświadczamy negatywnego lub stresującego wydarzenia, oksytocyna pobudza obszar mózgu odpowiedzialny za intensyfikację wspomnienia. Co więcej, hormon ten zwiększa podatność człowieka na uczucia strachu i niepokoju podczas stresujących doświadczeń w przyszłości. Naukowcy przypuszczają, że ma też działanie przeciwne, czyli wzmacnia pozytywne wspomnienia społeczne i w ten sposób polepsza nasze samopoczucie, jednak badania nad tą sferą aktywności oksytocyny wciąż trwają.

Do powyższych wniosków badacze doszli na drodze 2 eksperymentów z udziałem 3 grup myszy. Jedna z grup zwierząt pozbawiona była receptorów oksytocyny, co oznaczało, że hormon nie miał dostępu do komórek mózgu. W kolejnej liczba receptorów była znacznie podwyższona, a w grupie kontrolnej ich ilość była typowa.


W pierwszym z badań myszy pojedynczo umieszczane były w klatkach z gryzoniami agresywnymi i doświadczały społecznej porażki, co było dla nich stresującym przeżyciem. Gdy po 6 godzinach czynność powtórzono, okazało się, że gryzonie z pierwszej grupy nie pamiętały o negatywnych przeżyciach, dlatego nie okazywały strachu. Tymczasem u myszy ze zwiększoną ilością receptorów reakcja lękowa na stresującą sytuację była bardzo wyraźna. W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że oksytocyna wzmaga złe wspomnienia.

Więcej informacji o oksytocynie i innych hormonach występujących u człowieka zdobędziesz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem